-
Sándorné Szatmári: @Sultanus Constantinus: 1 " egy magyar anyanyelvű sosem fog olyat mondani, még véletlenül ...2024. 12. 09, 15:55 Az anyanyelvi beszélő nyomában
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Komoly fejtörést okoz a négyes metró azoknak, akik helyesen akarnak írni...
Nemrégiben hívtuk föl a figyelmet arra, hogy vannak bizonyos szavak, kifejezések, amelyeket nem egyértelmű, hogy hogyan kéne a helyesírási szabályzat (AkH.) szerint helyesen leírni. Sokszor nem kell ahhoz angolból átvett, vagy furcsa, informatikai kifejezésnek lennie, hogy komoly fejtörést tudjon okozni. Most Krisztiántól kaptunk egy ilyen kifejezésre vonatkozó kérdést:
Hűséges olvasótok vagyok, több levelemből már cikk is született. Ezúttal azt kérdezném, hogyan írjuk le azt, hogy ’Budapest legújabb metróvonalához hasonló’, azaz *négyesmetrószerű? Különösen számmal kombinálva: 4-es metrószerű? Vagy 4-esmetrószerű? Vagy 4-esmetró-szerű, mozgószabállyal?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A négyes metró vagy 4-es metró jelzős szerkezet, tehát az teljesen egyértelmű, hogy különírandó. Az AkH. 141. pontja értelmében pedig a ‑szerű képzőszerű utótagot a közszókkal egybe kell írni. (Ez nem számít tehát összetételi tagnak.) A helyesírási szabályzat jelenleg hatályos formája szerint tehát a helyes írásmód a négyes metrószerű vagy a 4-es metrószerű.
Ez az írásforma azonban nem tükrözi az alak hangsúlymintáját, és – ad absurdum – félreértésekhez is vezethet. Képzeljük el például azt a nagyon életszerű jelenetet, hogy a Közlekedési Múzeumban számozni kezdik a metróhoz hasonlító közlekedési eszközöket. A tárlatvezető mondhatja a látogatóknak: Itt láthatják a négyes metrószerű jármű egy kocsiját. Ez persze nem azt jelentené, hogy a budapesti M4-es metróra hasonlít az illető jármű: ezt a tárlatvezető hangsúlyozása nyilván el is árulná a látogatóknak, de a helyesírás nem különböztetné meg a szerkezet kétféle értelmét.
Változó szabályok?
A négyes metró helyesírását is átalakíthatja azonban az új tervezett helyesírási szabályzat, amely, előzetes információink szerint, az ésszerű szóalak helyett az észszerű formát javasolná. Így a -szerű helyesírása nem a képzőkéhez, hanem inkább az összetételi utótagokéhoz hasonlítana. (Ilyen szempontból szerencsésnek mondható a Közlekedési Múzeum bezárása; az újranyitásig még megváltozhat a helyesírási szabályzat...)
Úgy tűnik, valóban olyasmi esettel állunk szemben, mint a mozgószabály esetében, ennek alapján pedig a négyesmetró-szerű lenne az elvárt írásforma, ha betűkkel írjuk ki, de számmal már igencsak szokatlanul fest: 4-esmetró-szerű. Problémát jelent persze az, hogy a -szerű nem összetételi tag, nem önálló szó, hanem úgynevezett képzőszerű utótag, így eleve nem eshet a mozgószabály hatálya alá. Ez tehát hivatalosan semmiképpen nem lehet helyes.
Ha nekünk kéne döntenünk a kérdésben, akkor az egybeírást javasolnánk: négyesmetrószerű (a számmal írást itt is kerülnénk, mert teljesen szokatlan formához vezet). Ebben az esetben persze meg kéne engednünk a négyesmetró, hármasmetró, kettesmetró írásformákat, a budapesti M4-es, M3-as, illetve M1-es jelölésére. Ez a megoldás abból a szempontból lenne indokolt, hogy valóban egyetlen szóeleji hangsúllyal ejtjük ezeket a szavakat, és valóban egyetlen fogalmat jelölnek, amelyeknek kicsit más a jelentésük, mint a jelzős szerkezeteknek.
Másik javaslatunk, mint mindig, a szerkezet kikerülése. Mi legszívesebben azt írnánk, hogy M4-szerű, és ezzel minden problémát kiküszöböltünk, ugyanakkor egyértelműek is voltunk.