-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk nagyszerű hirdetést talált: újabb bizonyíték a helyesírási Murphy-törvények érvényességére.
Nemrégiben megfogalmaztuk a helyesírásra vonatkozó két Murphy-törvényt. Az, hogy ezek a szabályok univerzálisan érvényesek, szinte nap mint nap a szemünkbe ötlik. Vannak a világban olyan feliratok, amelyeken kevésbé feltűnő a törvények érvényessége, és vannak olyanok is, amelyeknek láttán kételyünk sem lehet a törvények igazságát illetően. Az alábbiakban az utóbbi esetre mutatunk egy példát.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Zoltán futott bele a következő hirdetésbe, amit érdemes tényleg betűről betűre végigolvasni! A tengeri malac+ketrec leírás még csak a kezdet... Nyilvánvaló, hogy egy tengeri malac-hoz tengeri ketrec dukál.
Az iskolában sokszor nem érthető, hogy miért olyan fontos hangsúlyozni a hatodikos gyerekek számára, hogy van írásban jelölt és írásban nem jelölt teljes hasonulás. A fenti hirdetés jó példája annak, hogy a -val/-vel rag hasonulásának írásbeli jelölése valóban nem egyértelmű. Végül is az egészség szót sem egésség-nek írjuk, ugyanezen logika alapján a ketreccel szót is ketrecvel-nek kéne írni. (A kötőjel csak ráerősít a szóelemzés elve szerinti írásra.)
A hónap helyetti holnap egészen szokványos túlhelyesbítés, azaz hiperkorrekció. Ahogy nem bót, és fót, hanem bolt és folt az írásmód, úgy nem hónap, hanem holnap, és nem szóda, hanem szolda a szóelemzés szerinti írásmód.
A szóelemzés elvétől a hirdetés megfogalmazója egyetlen helyen tér el, a meghalgatok szóban: itt ő is inkább a kiejtés elvét érvényesíti. Tehát: minden amit ír, megfelel a magyar helyesírás négy alapelve közül valamelyiknek! A hibák csupán abból származnak, hogy nem a megfelelő elvet érvényesíti a megfelelő helyen.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!