-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olyan feliratot kaptunk, amelyben egy apró helyesírási baki többértelműséget hoz létre.
Mi a nyesten nem csak a helyesírási hibákért vagyunk oda, de a többértelműségeket is nagyon szeretjük. Ha pedig a kettő együtt jár, úgy örülünk, hogy majdnem kibújunk a szőrünkből.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ez történt akkor is, amikor Laci elküldte nekünk a következő képernyőképet, amelynek feliratáról nekünk is azonnal ugyanaz ugrott be, ami neki.
Az összetételek helyesírása nagyon nehéz ügy, ez már számtalanszor kiderülhetett a Mindennapi helyesírás cikkeiből. Többértelműséget azonban nem mindig okoz az, ha valamit nem írunk egybe, amit egybe kéne. A fenti feliraton azonban éppen ez történik: a mondattöredék ebben az esetben azt a furcsaságot közli, hogy egy 10 éves (írva: tízéves) biciklinek van szerelési gyakorlata...
Ha nem erre gondoltak volna, egybe kellett volna írni, így: kerékpár-szerelési gyakorlat. A példa arra is jó, hogy újra átismételjük a 6:3-as szabályt. Ugyanis 10 éves bicikliszerelési gyakorlat, de 10 éves kerékpár-szerelési gyakorlat. Méghozzá azért, mert míg a kerékpár maga is összetétel, így a kerékpárszerelés háromtagú összetétel, addig a bicikli egyszerű szó, így a bicikliszerelés két tagból áll.
Hogy miért kerékpárszerelés, de kerékpár-szerelési? – Erről is írtunk már nemrégiben. Van még kérdés?
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!