-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Akkor is néha hibázunk, ha alapvetően nagyon jó a helyesírásunk. Egy erdőben hajózunk.
A helyesírásnak – elvileg – szolgálnia kell az olvasást, az értelmezést. Ezzel is szokták indokolni a helyesírás létét: ha mindig következetesen, ugyanúgy vannak leírva a szavak, akkor könnyebben tudjuk őket elolvasni, értelmezni. A bökkenő csak ott van, hogy a helyesírási szabályok csöppet sem keltik azt a benyomást, hogy következetesek lennének. A laikus szemében egyformának tűnő esetek ugyanis sokszor mégsem tartoznak ugyanaz alá a szabály alá. Szoktunk ezekről írni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A helyesírást tanítók is elvárják tőlünk a következetességet. De mivel általánosságban nem az a benyomásunk a helyesírásról, hogy az következetes lenne, mi sem fordítunk erre figyelmet. (Bár azt sokan osztják, hogy valamit következetesen rosszul írni még mindig jobb, mint össze-vissza írni.)
Az alábbi tábla szövegezője például a helyesírás Szküllája és Kharübdisze között sikerrel vezeti helyesírása csónakját. Erdőterület, jégkárok, élet- és balesetveszélyes, kárelhárítási munkák – mind helyesen. Majd amikor már túljutott a nehezén, az erdő látogatás kapcsán mégis zátonyra fut.
A képet ismét Nórának köszönjük.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!