-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Van olyan szó, hogy „dohányzásleszokás”? Nekünk ne lenne szavunk erre a fogalomra?
Nemrégiben egy furcsa könyvcím kapcsán foglalkoztunk azzal, hogy a magyar hagyomány szerint mikor is kezdünk nagy betűvel egy-egy címet. Ott elmondtuk, hogy az újságok, sajtótermékek, folyóiratok esetében a cím minden tartalmas szava nagy kezdőbetűs, viszont a könyvek, tanulmányok stb. címének csupán az első szava nagybetűs. Jó kérdés, hogy mi a követendő szabály a blogok és a honlapok esetében. Ezt hiába keressük az 1984-es (még ma is érvényes) akadémiai szabályzatban (AkH.).
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kérdést a Károly által küldött érdekes honlap címe is fölveti. A honlapok, blogok címének írásmódjára persze nincsen „kőbe vésett” szabály, de az itt látható megoldás mégiscsak furcsának hat.
De nem ez az egyetlen nyelvi-megformálási jegy, ami felhívja magára a figyelmet ebben a címben. Azon hamar átlendülhetünk, hogy a dohányzásleszokás-t egybe kellene írni. Kicsit nagyobb probléma, hogy ez az összetett szó nem túl bevett, mondhatni egyedi, alkalmi alkotásnak tűnik. (Az izlandi Scrabble-társaság valószínűleg nem fogadná el szabályos szónak!) A magyarban a jelölni kívánt fogalomra, jelentésre nincs bevett összetétel, ezt a jelentést egy szerkezettel tudjuk kifejezni: a dohányzásról való leszokás-nak nevezzük.
Persze értelemszerűen a szórenden is változtatnunk kell, ha ezt a szerkezetet akarnánk használni a címben. A sikeres dohányzásról való leszokás ugyanis nem azt jelenti, amit a címben ki akarnak fejezni... Ezért a szórendet föl kéne cserélni: A dohányzásról való sikeres leszokás 3 titka lenne így a cím, legalábbis a mi nyelvérzékünk szerint.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!