-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A határozott/határozatlan ragozásról van Wiki cikk. A névelőkről is. F...2023. 12. 01, 15:55 A nyitás tárgya
-
Sándorné Szatmári: Ez a cikk mindenkit gondolkozásra késztet.. Úgy gondolom, hogy általánosan a merev nyelvta...2023. 11. 30, 12:21 Egy örök áldilemma?
-
Sándorné Szatmári: A cikkben szereplő "Van vaddisznó ebben az erdőben? vagy Vannak vaddisznók ebben az erdőbe...2023. 11. 30, 11:20 Egy örök áldilemma?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 98 Bocsi, ha vicces *alternatív értelme is lehet..: Szleng szinten a ciki szó "...2023. 11. 30, 10:31 Utoljára a bicigliről
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 10 Bocsi, ezt a hozzászólás "félre ment", nyilván az "Utoljára a bicig...2023. 11. 29, 22:29 Változás és „igénytelenség”
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Könnyű a háziasszony dolga, ha a közben vannak locsoló fejek, mosogató rácsok, munkás kesztyűk...
Mindennapi helyesírás című sorozatunk felhívására fényképezte végig Hajnalka az egyik reklámújságot, amit a postaládájába dobtak. A lap igazi helyesírási aranybányának bizonyult; az első részben a mássalhangzók, a második részben pedig a magánhangzók hosszúságával kapcsolatos problémák tanújeleit gyűjtöttük össze. Mindeközben olyan kincsekre bukkantunk, mint az edényfoggantyú vagy a bébi teázos.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az eddigi példákból úgy is tűnhetett az olvasónak, hogy ez egy olyan kiadvány, amelynek sok mindennel meggyűlik a baja a helyesírás terén, de éppen az összetételek eddig kifogástalannak tűntek... Pedig sorozatunk egyik tapasztalata éppen az, hogy az egyszeres és a többszörös összetételek helyesírása a legtöbbször gondot okoz. Szerencsére Hajnalka példái sem okoztak ez ügyben csalódást...
Ha egy háztatásban a fejek locsolnak és a rácsok mosogatnak, akkor kevés dolga marad a háziasszonynak...
A munkás kezeket pedig munkás kesztyűk kímélik...
És ha az eddigiekben látott egyszerű jelzős szerkezetek helyesírása már unalmas volna, íme egy bonyolultabb szerkezet, amelynek a helyes írásmódja nem is olyan egyszerű: hab- vagy krémkenő lapát vagy esetleg hab- vagy krémkenőlapát?
Végül pedig az oly sok mindenre használható tükör helyesírása már az igazán nehéz feladványok közé tartozik. Ha valaki tényleg ezt szeretné írni, például így tehetné meg: nagyítós, borotválkozós és sminktükör.
Ilyenkor érthetjük csak meg igazán, hogy az IKEA miért ad egyszerű fantázianeveket az egyszerű tárgyaknak... A fönti kép fölirata IKEA-stílusban lehetne GABI tükör – borotválkozáshoz, szépítkezéshez és sminkeléshez.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!