-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
az összetételekre vonatkozó
összes helyesírási szabály
Mutatunk egyetlen táblát, amin mindent meg lehet tanulni az összetételek helyesírásáról...
Helyesen írni kicsit néha olyan, mint széllel szemben vizelni – érezheti az átlag halandó, akinek történetesen az a dolga, hogy sok összetételt írjon le... Sokszor mondtuk már, hogy a hibák, amelyeket szinte mindenki elkövet, és amelyeket szinte senki nem tart hibának, nem tartoznak a legfontosabb helyesírási tudnivalók közé. Ha valaki mégis szeretné megtanulni az összetételekre vonatkozó szabályokat, akkor íme egy tábla, amely nagyjából összegzi a tudnivalókat:
1. Műszaki + vizsga
Fölmerülhet, hogy egybe vagy külön. A minőségjelzős szerkezeteket a legtöbbször különírjuk, kivéve azt az esetet, amikor az összetételnek állandósult, a két tag jelentésénél bővebb jelentése van, mint például a műszaki vizsga esetében (l. A magyar helyesírás szabályai, AkH. 107.). De azért ezt valamiért külön kell írni...
2. Műszaki + vizsga + állomás
Ezt már agyonrágtuk, ez az a bizonyos mozgószabály (l. AkH. 139.), tehát: műszakivizsga-állomás.
3. Személyautó, kisteher, motorkerékpár
A kéttagú összetételeket a hosszuktól függetlenül mindig egybeírjuk, pl. személyautó. A három vagy több tagúakat pedig hat szótagig egybe, hét szótagtól pedig kötőjellel írjuk (l. AkH. 138.): motorkerékpár, kisteherautó, de kistehergépjármű-szerelő.
4. Autó + szervíz
A fentiekből már tudhatjuk, hogy egybe kell írni, az pedig külön hab a tortán, hogy a szerviz-t hiába ejtjük hosszú [í]-vel, röviddel írjuk: autószerviz.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!