-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
![](/media/news-depesmod.png)
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mindegy, hogy zsírban vagy vízben oldódik a vitamin: a helyesírásuk azonos.
A kutyákra veszélyes ételekről szóló cikkünkben szerepelt a máj, és a benne található A-vitamin, amely ha fölhalmozódik a kutya szervezetében, akár mérgezést is okozhat. A-vitamin mérgezést vagy A-vitamin-mérgezést vagy esetleg A-vitaminmérgezést? Mi akkor a különírást választottuk a könnyebb olvashatóság végett. Azóta azonban több olvasónk panaszkodott a normától eltérő forma használata miatt. Hogy kell tehát írni a vitaminokat?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A vitaminok helyesírása viszonylag egyszerű: a vitamin fajtáját jelölő betű mindig nagy, ehhez kötőjellel kapcsoljuk a vitamin szót: A-vitamin, D-vitamin, C-vitamin, E-vitamin stb. A B-vitaminok fajtáit alsó indexbe tett számmal jelöljük: B1-vitamin, B2-vitamin, B12-vitamin stb. Több olvasónk is fölhívta a figyelmünket arra, hogy az interneten gyakori a különírás is; ez azonban a helyesírási szótárak és kézikönyvek szerint helytelen.
Mi van akkor, ha a vitamin-hoz valamilyen utótag járul? A szótárak tanúsága szerint ebben az esetben az utótagokat kötőjellel kapcsoljuk a szóhoz: C-vitamin-tabletta, A-vitamin-hiány, D-vitamin-tartalom, E-vitamin-szegény. Mindezek fényében A-vitamin-mérgezés-t kellett volna írnunk. A vitaminhiány, vitaminmérgezés, vitamintartalom stb. összetett szavakat persze egybeírjuk!