nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
Csak mese, csalódás, álom?
A rejtélyes Magyar-tó

Mit árulhat el egy 15. századi itáliai térkép a magyarok őshazájáról, vándorlásairól? Az egykori szállásterület nyomára bukkantunk? Lerántjuk a földabroszról a leplet...

Fejes László | 2012. április 17.
|  

Ben a következő kérdéssel fordult hozzánk:

Egy érdekességet szeretnék megosztani veletek, illetve a véleményetekre lennék kiváncsi az ügyben. Fra Mauro 1450-es évekbeli térképén a Káma folyónál nagyon halványan láthatóan, de boagar városától keletre (a térképen balra) egy tó mellett az alábbi földrajzi nevet vélem azonosítani: Lago Muácar. Mivel a fórumokon abban is vita alakult ki, hogy egyáltalán az van odaírva, sőt egyesek photoshoppolással vádoltak meg, inkább hozzáértőbbekhez fordulnék a kérdéssel. Szerintetek mi van odaírva, és ha az, amit gondolok mi más jöhet szóba névetimológiailag mint a magyarok egykori szállásterületének a nyoma?

Ben természetesen elküldte a szóban forgó térképet is.

Természetesen azt nem tudjuk megállapítani, hogy a küldött kép eredeti-e, vagy éppen részben, esetleg teljes egészében hamisítvány. Arra sem vállalkozunk, hogy az eredeti híján megállapítsuk, hogy vajon tényleg az van-e odaírva, amit olvasónk látni vél. Fogadjuk el, hogy tényleg a Lago Muácar felirat szerepel a Káma mentén egy 1450-es térképen.

Mielőtt azonban saját magam adtam volna választ a kérdésre, úgy gondoltam, megkérdezem tanult kollégámat, Zegernyeit, ő mit gondol a kérdésről. Érdemes volt, hiszen az ő egészen másképp közelítette meg a kérdést, mint én tettem volna.

Mindenről az oroszok tehetnek

Zegernyei elsősorban azt emelte ki, hogy orosz közegben született az az elképzelés, hogy a magyarok és a jugorok rokonok. Ennek kiváltó oka az ugor és (j)ugor népnevek hasonlósága volt. Az oroszok ugye ugoroknak nevezték a Kárpát-medencei magyarokat is (a mai vengr elnevezés későbbi lengyel jövevényszó). A hasonlóság miatt egyes orosz évkönyvek keverték is a két népnevet. Ez véletlen elírás is lehetett, de aztán valamelyik évkönyvíró fejében koncepcióvá állt össze.

Herberstein a következőket írja:

Jugra területének helyzete a fentebb elmondottakból világos. Az oroszok hehezettel ejtik ki a nevet – juhra [és a népet jugricsoknak nevezik]. Ez az a Jugra, ahonnan valamikor a magyarok elindultak és elfoglalták Pannóniát [és Attila vezetésével Európa sok országát leigázták]. A moszkoviták nagyon hencegnek ezzel a névvel, mivel, úgymond, az ő alattvalóik valamikor feldúlták Európa nagy részét. Georgij, ragadványneve szerint Kicsi, születése szerint görög, első követjárásom idején meg akarván alapozni a tárgyalásokon uralkodója jogát a Litván Hercegség fejedelemségére, a lengyel királyságra stb., azt mondta, hogy a jugorok a moszkvai nagyfejedelem alattvalói voltak és Meotisz mocsaraiban laktak, azután áttelepedtek a Duna menti Pannóniába, amely ezért kapta a Vengrija nevet, végezetül elfoglalták Moráviát, amely a folyóról kapta a nevét, és Polsát, amely a polje (mező) jelentésű polle szóból kapta a nevét, Budát pedig Attila testvéréről nevezték el. Én csak elmondom, amit nekem mondtak. Azt mondják, a jugrák mind a mai napig közös nyelven beszélnek a magyarokkal...

Ez az évkönyvíró aztán az ötletét elterjesztette a moszkvai fejedelmi udvarban, ahol az népszerű lett. Miért is ne. Ugyanazon okból tetszett neki, mint ahogy a magyaroknak az, hogy egykor a hunoké volt egész Európa.

Namármost, ezt az orosz elképzelést Herberstein előtt már olasz kereskedők is hallhatták Moszkvában, így kerülhetett Fra Mauro térképére. Ez az egyik lehetőség.

Van azonban egy másik lehetőség is. És ha az a Magyar-tó Bolgar városának közelében volt (vagy van), akkor lehet, hogy ez a valószínűbb. A Riccardus-féle jelentés Julianus útjáról bekerült a vatikáni levéltárba. Julianus elmondta Riccardusnak, hogy a magyarok Baskíriából jöttek. Erre az infóra Plano Carpini és Rubruk is hivatkozik úti jelentésében, szóval már a 13. században ismertté vált.
Plano Carpini:

Innen visszaútban a pogány mordvinok földjére értek, és legyőzték őket. Ezután a bolgárok, azaz Nagy-Bolgárország földje ellen vonultak, és teljességgel elpusztították. Majd még északabbra hatoltak Baskíria, vagyis Nagy-Magyarország ellen; azt is letiporták.

Rubruk:

Öltözékükről és viseletükről tudja meg felséged, hogy… Orosz­or­szágból, Moksa[mordvin]-földről, Nagy-Bolgár-országból, Baskíriából, azaz Nagy-Magyarországból.

Fra Mauro Magyar-tava tehát vagy a moszkvai infók vagy az utazók leírásai alapján került a térképre.

Magyar-e a Muácar?

Zergernyei tehát válaszában abból indul ki, hogy a térképen Magyar-tó található, és arra mutat rá, hogy ez oda kerülhetett úgy is, hogy valójában ilyen nevű tó ott sosem volt. Ha egyedül válaszoltam volna meg a kérdést, ezzel a lehetőséggel biztosan nem számolok. Azt viszont mindenképpen felvetettem volna, hogy miből is gondoljuk, hogy itt a magyar szó fordul elő.

Az első kérdés, hogy mit keres ott az u? Ezt nem tudjuk megmagyarázni sem a latin, sem az olasz, sem az orosz írás vagy nyelvtörténet alapján. Szintén zavaró a c. Arra tippelhetnénk, hogy ez [k]-t jelöl. Ehhez ugyan közel áll a [g], amelyről hihetnénk, hogy közel áll a [gy]-hez, ha nem tudnánk, hogy ez csupán a helyesírás tréfája. Ha az u problémájától eltekintünk, akkor is valószínűbb, hogy a Makar névről van szó, a tó fekhetett egy a személynévből képzett nevet viselő település mellett. Ilyeneket ma is találunk a Káma mentén, például az udmurtiai Makarovót vagy a tatarsztani Makarovkát. Ezek mellett ma ugyan nem találunk tavakat, de ez lehet a Káma szabályozásának az eredménye, és az is előfordulhat, hogy azóta maguk a falvak költöztek odébb – és persze az sem zárható ki, hogy azóta a település megszűnt. A pontosabb válaszadáshoz természetesen olyan helytörténeti adatokra lenne szükség, amelyekkel nem rendelkezünk. (Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a Káma szabályozása miatt a tó, ha létezett is, eltűnhetett, tehát ma már hiába keressük.)

Számunkra azonban most nem a hely azonosítása a fontos, hanem az, hogy a Fra Mauro atya térképén feltüntetett adat vonatkozhat-e Magyar-tóra. Bár kizárni nem tudjuk, inkább valószínűtlennek kell tartanunk: ha ugyanis erről lenne szó, annak inkább Magiar vagy Madiar alakban kellene a térképen szerepelnie.

A magyarok magyar elnevezése viszonylag későn bukkan fel, bár már valamilyen formációt (törzset?) az ugor korban is jelölhetett – legalábbis az első fele (magy-). Eredeti alapja azonban kb. [modzser] volt, és később különült el a magyar népnév és a megyer törzsnév. Ez igen kései folyamat, a vegyes hangrendű változat még a 16. századból is adatolt. Természetesen nem zárhatjuk ki, hogy a Kárpát-medencei fejlődéssel párhuzamosan a kiegyenlítődés máshol is végbement, de ez kevéssé valószínűsíti, hogy ősi örökség őrződött meg.

És ha Magyar-tó?

De mi van, ha tényleg létezett a Káma környékén egy Magyar-tó, és valóban ez került a térképre? Ebben az esetben sem állíthatjuk biztosan, hogy a magyar népnévvel van kapcsolatban. Udmurtiában is van Magyarovo, de ennek semmi köze a magyarokhoz, hanem személynévből ered. Hasonlóan magyarázzák a kazahsztáni madjarok nevét is.

De legyünk még megengedőbbek! Tételezzük fel, hogy a név valóban a magyar népnévvel áll kapcsolatban! Ebben az esetben felmerül még egy kérdés: hogy értendő az, hogy „a magyarok egykori szállásterületének a nyoma”? Vajon Ben az őshazára gondol, vagy egyszerűen arra, hogy egyszer valamikor magyarok éltek ott?

Mint fentebb említettük, a magyar elnevezés viszonylag későn vált a teljes nép nevévé. Ha esetleg a honfoglalás előtti időkből származik, akkor aligha a teljes népet jelölte. Ma azonban egyre kevésbé valószínűsítik, hogy a honfoglalás előtt a magyarok ennyire északon éltek volna. Sokkal valószínűbb, hogy a honfoglalás körüli időkben, a bolgárokkal (a mai csuvasok őseivel) együtt húzódtak északabbra magyar töredékek is. Az nem zárható ki, hogy egy-egy földrajzi név az ő emléküket őrzi.

Mindez azonban rendkívül bizonytalan. Azt, hogy a területen élhettek magyarok, a térképtől függetlenül is tudjuk. Ebből a szempontból tehát teljesen érdektelen, mi szerepel a térképen. Ha véletlenül magyar töredékek, vagy esetleg ténylegesen a magyar őshaza emlékét őrzi az adat, annak sincs jelentősége – ezt ugyanis csakis független adatok támaszthatnák alá, melyek önmagukban is bizonyítékok lennének.

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
1 nemtulnehez 2012. április 18. 11:06

A cikkbol: "Mint fentebb említettük, a magyar elnevezés viszonylag későn vált a teljes nép nevévé. Ha esetleg a honfoglalás előtti időkből származik, akkor aligha a teljes népet jelölte"

Ha igy van, akkor a "magyar" szavat nem csak a magyar nyelvbol kellene fejtegetni. A korabeli forrasok szerint a megyeri-ek egy torok torzs voltak. A szo lehet egy torok kolcsonszo, ami viszonylag keson honosult meg.

2 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 18. 12:49

@nemtulnehez: „A korabeli forrasok szerint a megyeri-ek egy torok torzs voltak.” Milyen források?

3 zergevirag 2012. április 18. 18:40

A beküldött térképdarabon nincs Muacár. Az viszont tévedés, hogy ez a Káma lenne, ez bizony a Volga. A mellékelem azt az orosz ordalt, ahonnan ki lett másolva a térkép darab, a 34-es kis kocka kinagyítva, jól olvasható és nincs rajta ez a Muacár. A LAGO szépen olvasható rajta.

www.kartap2.narod.ru/m/fra_mauro.htmwww.kartap2.narod.ru/m/fra_mauro.htm

4 scasc 2012. április 18. 18:51

@zergevirag: szerintem a beküldő a 34-es cikkely bal alsó sarkában legalul, igen romlott szöveget olvasta *lago muacár-nak. Te (talán?) inkább a nagy, félig levágott LAGO-ra gondolsz, amely a 40. cikkelyen megismétlődik.

Mindamellett ilyen minőségű másolatról nem lehet megmondani, mi állhatott ott, ahová a beküldő belelátta a kérdéses szót (de a hely beazonosítható).

5 scasc 2012. április 18. 18:53

Egyébként a beküldő által emlegetett boagar sem boagar lesz, hanem borgar, aholis az első r egy r rotunda...

6 zergevirag 2012. április 18. 21:48

Muácar(?) előtt van még egy két betű és nem gondoltam hogy az "lago " lenne.Valóban én a LAGO-ra gondoltam.

7 bloggerman77 2012. április 18. 23:13

A "muácar" szót látom, de az előtte állót nem tudom kivenni.

Amúgy ha ez egy olasz térkép, akkor a muácar sztv eléggé érdekes makar-nak kiolvasva, tekintve ez inkább muácsar lesz.

A borgar szó az Bolgar lehet, csak az adatközlő olyan beszélőket hallott, akik benyelték az L hangot "Bougar" formában.

8 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 19. 09:27

@bloggerman77: "Amúgy ha ez egy olasz térkép, akkor a muácar sztv eléggé érdekes makar-nak kiolvasva, tekintve ez inkább muácsar lesz."

Érdekes megállapítás, mely több kérdést is felvet:

1. Az olaszban a [cs]-t a ci betűkapcsolat jelölné (legalábbis a előtt). Miért jelölné itt simán c?

2. Mi abban az „érdekes”, hogy egy szót az adott írásrendszerben szokásos hangjelölés alapján próbálunk kiolvasni?

3. Ha mégis "muácsar", akkor az mi lenne?

9 nemtulnehez 2012. április 19. 13:08

@Fejes László (nyest.hu): Kozvetve vagy kozvetlenul minden korabeli forras. Legyen az bizanci, arab, nemet, szlav. Inkabb az a kerdes melyik korabeli vagy akar kesobbi forras tartja finnugoroknak a magyarokat.

10 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 19. 13:18

@nemtulnehez: Mivel a "finnugor" jóval később kialakult tudományos kategória (már maga a nyelvrokonság is), nehezen képzelhető el, hogy a korai források így jellemeznék a magyarokat. De ha úgy tetszik:

1. Mint a fenti cikkből is kiderül, az orosz krónikák összekapcsolták a magyarokat és az obi-ugorokat.

2. Lehet kritizálni, hogy ez nem megfelelő kritériumok alapján történt, de ez csak arra utal, hogy az ilyen kritizálásoknak nincs tudományos relevanciájuk.

Ez a "minden forrás" csak ügyes (nem: ügyetlen) kerülgetése annak, hogy nem tudsz egyetlen releváns példát sem felhozni.

11 nemtulnehez 2012. április 19. 17:12

@Fejes László (nyest.hu):

"Mivel a "finnugor" jóval később kialakult tudományos kategória (már maga a nyelvrokonság is), nehezen képzelhető el, hogy a korai források így jellemeznék a magyarokat"

Nem arrol van szo hogy egy korabeli forras szo szerint finnugor-nak nevezik oket, hanem utalnak arra hogy a nep egy finnugor nyelvet beszel es finnugor nyelvet beszelo rokonai vannak. Ennek ellenere allandoan turkoznek es a rokonok kizarolag mas turk nepek. Ha jol emlekszem van tobb olyan arab forras ami felsorolja a rokon turk torzseket, ezek kozott a magyarok is ott vannak.

Hadd mutassak egy (ellen)peldat, Anonymoustol.

"1. Mint a fenti cikkből is kiderül, az orosz krónikák összekapcsolták a magyarokat és az obi-ugorokat."

Az idezetek amiket idevagtal semmi ilyesmi nem derul ki. Sot. A cikkbol kiderul hogy az orosz forrasok osszekapcsoltak a magyarokat es a torok onogurokat/ogurokat, ezt a tudos urak abszurd modon elferditettek, es gyartottak egy nem letezo "ugor" nepet.

"Ez az a Jugra, ahonnan valamikor a magyarok elindultak és elfoglalták Pannóniát [és Attila vezetésével Európa sok országát leigázták]"

Szerinted ez mit jelent? Hogy jon ossze magyarok es Attila? A fordito reszeg volt vagy tenyleg ez van az eredeti irasban? Egyebkent ez kozvetetten utal arra hogy a magyarok torokok, mivelhogy Attila hunjai valoszinuleg torokok voltak.

"azt mondta, hogy a jugorok a moszkvai nagyfejedelem alattvalói voltak és Meotisz mocsaraiban laktak, azután áttelepedtek a Duna menti Pannóniába, amely ezért kapta a Vengrija nevet"

Mikor laktak ugorok meotisz mocsaraiban? Esetleg toroknyelvu ogurok/onogurok, akiknek a nepnevet az oroszok felreirtak/felrehallottak(vagy a szo egyszeruen alkalmazkodott a szlav fonetikahoz?), es ezt nehany 19.szazadi gyenge magyar tortenesz forraskritika nelkul atvett.

Ha jol emlekszem Hunfalvy allitotta hogy az onogurok/bolgarok finnugor-magyarul beszeltek. Azota kiderult hogy nem, viszont az erre alapozott forraskritika nelkuli idiota kovetkeztetesei meg ma is itt vannak. Lehet hogy igy lett az ogurbol ugor.

"Baskíriából, azaz Nagy-Magyarországból"

Ez a ket szerzo is(a sok kozul) egyenlolejet tesz a baskirok es magyarok kozott. A baskirok a szerzo idejeben torokok voltak(sot, korabban is, es meg ma is azok). Ezekszerint a honfoglalok is torokok voltak.

Hogy van ez? Eddig egyetlen utalast sem latok hanti/mansikra. Ugyanazt olvassuk?

"Lehet kritizálni, hogy ez nem megfelelő kritériumok alapján történt, de ez csak arra utal, hogy az ilyen kritizálásoknak nincs tudományos relevanciájuk."

2. Nem ertelek.

"Ez a "minden forrás" csak ügyes (nem: ügyetlen) kerülgetése annak, hogy nem tudsz egyetlen releváns példát sem felhozni."

Figyelj, en csak egy amator vagyok. Nektek profiknak illene olyan korabeli forrast felhozni ami csak halvanyan utal arra hogy a magyarok finnugorok voltak.

Az allitasod kivalo bizonyiteka annak hogy te sem vagy mestere a forrasoknak. Ha igy lenne, tudnad hogy igazam van, es nem ellenkeznel :D

A nyugati forrasok legtobbszor az "onogur" szo valamelyik szarmazekaval neveztek a magyarokat. Szoval kozvetetten toroknek tartottak oket.

A bizanci forrasok(Bolcs Leo, Konstantinosz DAI) legtobbszor turkoknek neveztek a magyarokat. Peldaul Konstantinosztol maradt fenn a turkok(magyarok) het nemzetsegenek a neve.

A muszlim forrasok altalaban turkoknek, neha baskiroknak. Egy a sok kozul, Ibn Rusta : "A magyar pedig a turkok egyik fajtaja".

Akarhogy nezem, itt mindenhol torokokrol van szo.

12 nemtulnehez 2012. április 19. 17:15

@nemtulnehez:

"Hadd mutassak egy (ellen)peldat, Anonymoustol."

"Bors pedig, miután elbocsátották, jó szerencsével nekivágott a dolognak, és a nagy számban összegyűjtött parasztsággal a Boldva vize mellett várat építtetett; ezt az a nép Borsodnak hívta azért, mivel kicsiny volt"

A kronikaink kozvetlenul utalnak arra hogy a meg nem nevezett nyelven beszelo magyarok itt finnugor nyelvet beszelo nepet talaltak!! "ezt az a nép Borsodnak hívta", az a nep, az ittlako parasztsag, es nem a honfoglalok!

13 nemtulnehez 2012. április 19. 17:19

PS.

Nem offolnek ha a tudos urak nem epitenekek legvarakat egy soha be nem bizonyitott, valoszinuleg hamis premisszara. Ez a hamis premissza az hogy (a minden bizonnyal torok) magyarok hoztak ide a finnugor nyelvunket.

14 fakir 2012. április 19. 19:01

@nemtulnehez:

Sajnos ismételten csak a sötétben tapogatózunk. Most is csak találgatások vannak a 9. századi Kárpát-medencei etnikai viszonyokra. Az tény, hogy nem csak a vezető rétegre hanem a köznépre is hangsúlyosan oda kellene figyelni. Igenis elképzelhető, hogy az Avar kor alatt finnugor népesség érkezett a Pannon régióba. Remélem a genetikai kutatások talán kibogoznak valamit az Avar-kori mintákból.....

15 nemtulnehez 2012. április 19. 23:22

@fakir:

Itt egy MtDNS abra

tte.hu/media/images/stories/tortenelemtanitas/rasko04.jpgtte.hu/media/images/stories/tortenelemtanitas/rasko04.jpg

Az abrak valoszinuleg nem eleg pontosak a keves alany miatt. Velemenyem szerint az avarkoriak a 10.sz. koznepihez esnek a legkozelebb, mivelhogy a 10sz. koznep nagy resze valojaban avarkori...

16 nemtulnehez 2012. április 19. 23:23

@nemtulnehez: "..a 10sz. koznep nagy resze valojaban avarkori.." Javitom, a 10sz. koznep nagy resze valojaban az avarkoriak leszarmazottja kell legyen.

17 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 19. 23:40

@nemtulnehez: Ne haragudj, én nem fogok pontról pontra végigmenni, azon, hogy hogy forgatod ki a forrásokat. (Már csak azért sem, mert egy csomó felvetésedre a választ már számtalanszor többen is leírtuk mind cikkben, mind kommentben.) Az, hogy Anonymustól etimológiai fejtegetést idézel, önmagában is elég sokat elmond...

Te úgy gondolod, hogy egy szakértőnek az lenne a feladata, hogy azt mutassa ki, amit te, az általad is beismert hozzá nem értéseddel belelátsz a dolgokba. Ha ugyanis a szakértelmével nem azt látja, amit te a tudatlanságoddal, akkor szerinted a szakértelme fabatkát sem ér. Hiszen neked, aki nem értesz hozzá, nyilván igazad van!

Ha ennek az abszurditását sem vagy képes belátni, teljesen felesleges veled eszmét cserélni.

18 zegernyei 2012. április 20. 08:16

@nemtulnehez: Némi háttéranyag a további ötletelésekhez:

1. Először ehhez:

"Ez az a Jugra, ahonnan valamikor a magyarok elindultak és elfoglalták Pannóniát [és Attila vezetésével Európa sok országát leigázták]"

Szerinted ez mit jelent? Hogy jon ossze magyarok es Attila? A fordito reszeg volt vagy tenyleg ez van az eredeti irasban? Egyebkent ez kozvetetten utal arra hogy a magyarok torokok, mivelhogy Attila hunjai valoszinuleg torokok voltak.

- Tényleg ez van az eredeti szövegben (Herberstein műve több nyelven is olvasható az interneten).

Moszkvában tudtak a jugorokról, hiszen rendszeresen kirabolták őket (ezt úgy hívták, adószedés), valamint a magyar diplomatáktól tudtak arról (lásd a Poszolszkij prikaz iratait), hogy a magyarok a hunoktól származtatják magukat.

E két információt kombinálva mesélte a moszkvai görög Herbersteinnek azt, amit a poszt idézett.

2. Másodszor pedig ehhez:

"azt mondta, hogy a jugorok a moszkvai nagyfejedelem alattvalói voltak és Meotisz mocsaraiban laktak, azután áttelepedtek a Duna menti Pannóniába, amely ezért kapta a Vengrija nevet"

Mikor laktak ugorok meotisz mocsaraiban? Esetleg toroknyelvu ogurok/onogurok, akiknek a nepnevet az oroszok felreirtak/felrehallottak(vagy a szo egyszeruen alkalmazkodott a szlav fonetikahoz?), es ezt nehany 19.szazadi gyenge magyar tortenesz forraskritika nelkul atvett.

- E szövegrész kommentálásához tudni kell, hogy az orosz évkönyvekben ugoroknak nevezik a magyarokat (amúgy ez szerepel a posztban, tehát elfelejteni sem kellene).

vagyis a Herberstein által továbbított moszkvai információ arról szól, hogy egykor a magyarok laktak "Meótisz mocsaraiban". Ezt is nyilván a magyar követektől tudták meg.

Végezetül az ugor és onogur népnevek közös eredetéről: Zsirai Miklós közös eredetűeknek tartotta őket (20. sz. 1. fele), míg Vásáry István nem (20. sz. 2. fele). Jelenleg itt tartunk.

19 nemtulnehez 2012. április 20. 10:14

@zegernyei: Koszonom a tovabbi infot, lenyegeben nem all ellentetben aval amit mondani probaltam.

@Fejes László (nyest.hu): Ezek szerint tenyleg nem ugyanazt a szoveget olvassuk, nincs ertelme hogy valaszolj.Csak felhivtam a figyelmedet arra hogy az idezeteid teljesen masra utalnak mint amit te tulajdonitassz nekik. Furcsanak talalom hogy olyasmivel vadolsz amit sajat magad muvelsz.

20 zegernyei 2012. április 20. 20:25

@nemtulnehez:

"Koszonom a tovabbi infot, lenyegeben nem all ellentetben aval amit mondani probaltam."

Tökéletesen ellentétben áll.

21 nemtulnehez 2012. április 24. 15:09

@zegernyei: Ezek szerint te sem erted

22 zegernyei 2012. április 24. 21:21

@nemtulnehez: "Semmit sem értek, semmi sem fáj..." :)

23 Avatar 2012. április 25. 11:44

@nemtulnehez: Ez a premissza onnan származik, hogy feltételezik, hogy a magyar nyelven Julianus barát idejében is azt a nyelvet értették, amit ma magyarnak mondunk és finnugorként kategorizálunk, nem pedig egy azóta teljesen eltűnt kárpát medencei (csuvasos vagy kipcsak) török nyelvet. Persze lehet, hogy az ómagyar nyelv a honfoglalás idejében annyira volt finnugor, mint amennyire az óbolgár szláv volt, de a legkorábbi nyelvemlékeink évszázadokkal későbbiek.

24 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 25. 12:50

@Avatar: „amennyire az óbolgár szláv volt” Halkan jegyzem meg, hogy azt a nyelvet, amelyet ószlávként szokás emlegetni, nevezik óbolgárnak is...

25 scasc 2012. április 25. 14:20

@Fejes László (nyest.hu): ja, Avatar az óbolgárt keveri a (dunai) bulgár nyelvvel...

26 nemtulnehez 2012. április 26. 18:52

@Avatar: "Ez a premissza onnan származik, hogy feltételezik, hogy a magyar nyelven Julianus barát idejében is azt a nyelvet értették, amit ma magyarnak mondunk és finnugorként kategorizálunk, nem pedig egy azóta teljesen eltűnt kárpát medencei (csuvasos vagy kipcsak) török nyelvet"

Igen, viszont, ha jol emlekszem, a Ricardus fele jelentesben csak annyi van, hogy "magyarul megertettek egymast". Mas keleti utazok, mint pl. Rubruk es Carpini viszont reszletesebbek, es vilagosan utalnak arra hogy akikkel Julianusz "magyarul" ertekezett, azok a baskirok. Ok pedig torokok es torokul beszeltek, legkesobb a 10.sz. ota. Ezt az ellentmondast az altalad is emlitett alternativ valtozat oldana fel.

Tegyuk hozza, hogy hiteles bizonyitek a honfoglalo magyarok finnugor nyelvusegere nincs, viszont toroknyelvusegere van. Egyelore:)

@Fejes László (nyest.hu):

@scasc:

Szerintem Avatar az o-bolgarok altal beszelt csuvas-torok nyelvre utal..

27 Ringelhuth bácsi 2012. április 27. 08:03

@nemtulnehez: Hurrá! Hol van az a "hiteles bizonyitek a honfoglalo magyarok ... toroknyelvusegere"?

28 scasc 2012. április 27. 18:36

@nemtulnehez: Az ó-bolgárok, kérlek, per definicionem szláv nyelvet beszéltek. Azok a (dunai) bulgárok (vedd észre: o:u), akik török nyelvűek voltak. Legalábbis az elfogadott magyar tudományos terminológia szerint a bolgár — o-val — a szláv nyelvre utal, a bulgár — u-val — a törökre. Amúgy igen erdemes különbségtétel.

29 Roland2 2012. április 27. 20:39

@scasc: Sőt,nem lenne-e jobb inkább csak moesiai szlávokról beszélni egyszerűen 'óbolgár' helyett,hiszen a bulgár-törökök szervezték őket néppé,és ö uralmuk alatt kapták a ma is ismert nevüket.Így a félreértések is elkerülhetőek lennének.

30 nemtulnehez 2012. április 27. 20:46

@Ringelhuth bácsi:

"Ibn Rusta : "A magyar pedig a turkok egyik fajtaja"", plusz tobbtucat mas korabeli forras.

Ha nem jo az amit masok mondanak roluk, az amit sajat maguk leirtak jo kell legyen:

www.viskikarolymuzeum.hu/gyujtemeny_regeszet_halom.htm

hu.wikipedia.org/wiki/Homokm%C3%A9gy-halomi_rov%C3%A1sfelirat

@scasc: Az a franya terminologia.. az o-bolgar tenyleg a szlavra utal.

31 Ringelhuth bácsi 2012. április 28. 06:16

@nemtulnehez: Hát ez bizony semmi. Ibn Ruszta nem a nyelvről, hanem a népről írta, hogy török. A homokmégy-halmi írás törökségén vitatkoznak, habár talán tényleg török. No de ebből sehogy sem következik a honfoglaló magyarok török nyelvűsége, csak egyes honfoglalóké. Szóval, a honfoglaló magyarság mint etnikai egység török nyelvűségére semmi bizonyíték nincsen. Rengeteg bizonyíték van viszont a honfoglaló magyarok törökös jellegű kultúrájára.

32 scasc 2012. április 28. 08:07

@Roland2: Az óbolgár nem a szervezés előtti moesiai szlávok, hanem a szervezés utáni, államisággal rendelkező, bizánci kulturális befolyás alatt álló független terület szláv nyelvét jelenti. Lényegében amin Cirill és Methód evangelizálta a többi szláv népet is (akivel még kölcsönösen érthető volt).

33 nemtulnehez 2012. április 28. 12:24

@Ringelhuth bácsi: Valamivel tobb mint semmi. Emlithetnem meg a honfoglalo elokelosegek es a korakozepkori nemesseg neveit. a legtobb torok, a finnugor mint a feher hollo..

Egyebkent, mindenkeppen tobb mint a pro-finnugor bizonyitek, ami egy nagy nulla.

A te hozzaallasoddal az avarokbol-hunokbol-gepidakbol-lombardokbol-szarmatakbol-szkitakbol siman lehet finnugorokat csinalni. Nem szamit ha torok/irani/german kulturajuk van, ettol meg siman lehettek finnugorok :D Ez is eszebe kellene jusson a "hivatalosoknak" amikor torokokbol finnugort csinalnak. Ugyanazzal a modszerrel akarmelyik gyengen dokumentalt antik nepbol finnugort csinalok.

34 Ringelhuth bácsi 2012. április 28. 12:52

@nemtulnehez:

"Emlithetnem meg a honfoglalo elokelosegek es a korakozepkori nemesseg neveit. a legtobb torok, a finnugor mint a feher hollo.."

Biztos szégyellték, hogy finnugorok... Egyébként a nevek erősen divatfüggők.

"A te hozzaallasoddal az avarokbol-hunokbol-gepidakbol-lombardokbol-szarmatakbol-szkitakbol siman lehet finnugorokat csinalni. Nem szamit ha torok/irani/german kulturajuk van, ettol meg siman lehettek finnugorok :D"

Összekeversz László Gyulával meg Mario Alineivel :D

Nincsenek "hivatalosok" meg "nem hivatalosok", csak tudósok meg pancserek. Ez mindenkinek eszébe kellene jusson, ha bizonyíthatatlan elméleteket fogalmaz meg.

35 bloggerman77 2012. április 28. 14:57

@Ringelhuth bácsi:

Persze, megint ezek a divatfüggő nevek... :) Múltkor volt itt egy cikk a mongol személynévadásról - nos hasonló lehetett a magyar is a honfoglalás korában, különben mi értelme lett volna "hős" (Vajk)-nek nevezni valakit? Vagy "Fehér menyét" (Sarolt)-nak?

És ezek az emberek a türk népekkel (és szlávokkal...) belakott kelet-eu-i sztyeppéről való kiszakadásunk után 100 évvel éltek, miféle divat jött volna onnét? Ha a 10-11. század fordulóján tömegével éltek olyan emberek, akiknek a neve türk nyelveken értelmes jelentéssel bír, akkor joggal feltételezhető az, hogy olyanok adták ezeket a neveket, akik tisztában voltak a jelentésével, mert beszélték valamely törökségi nyelvet...

36 bloggerman77 2012. április 28. 15:10

@Ringelhuth bácsi:

"Hol van az a "hiteles bizonyitek a honfoglalo magyarok ... toroknyelvusegere"?"

- anyagi kultúra

- személy, törzs, nemzetség és méltóságnevek

- antropológiai megjelenés (turanid ill. egyéb europo-mongoloid elemek)

Ezek után eléggé vicces lenne azt feltételezni, amit pedig a magyar nyelvészet megtesz, hogy a 896-ban beköltöző, türk anyagi kultúrájú, türk neveket viselő, turanid megjelenésű népesség egyöntetűen FU nyelvet beszélt volna, mi több, ők hozták volna be a magyar nyelvet... Már a magyar nyelv alapszókincsének nagyszámú török eredetű szava fel kéne hogy vesse, hogy a népesség egy jelentős hányadának türk nyelvet kellett volna beszélnie, mert nincs az az intenzív szomszédsági kapcsolat, ami miatt pl. testrészek nevei cserélődtek le a nyelvben.

Ez abszurdabb lenne, mint a dákoromán kontinuitás, ti. hogy ők "alámerülve" továbbéltek pl. a gót-gepida-avar uralom teljes hossza és a magyar uralom első három évszázada alatt, tehát közel 1000 évig úgy, hogy senki nem vette észre őket... :)

37 tenegri 2012. április 28. 15:16

@bloggerman77: Az említett cikk a _mai_ mongol névadásról szólt. Ha csak 100 évvel korábbi állapotot néznénk, azt találnánk, hogy a mongol vezető réteg 90-95%-ban _tibeti_ neveket viselt, s a rendelkezésre álló adatok alapján ez a köznépnél is elérhette helyenként akár a 70-80% százalékot. Szóval a honfoglalók török nyelvűségéhez párhuzamnak pont nem jó példa.

38 tenegri 2012. április 28. 15:20

@bloggerman77: Javíts ki, ha tévedek, de azt, hogy a honfoglaláskor jelentős számú török nyelvű elem is érkezett nem igazán kétli senki, ahogy azt sem, hogy sok kétnyelvű is lehetett, valamint azt sem, hogy a magyarságba már a honfoglalás idejére, de azután is jelentékeny török eredetű népesség olvadhatott be. Az pedig, hogy esetleges idegen nyelvű név adásakor tisztában vannak a név jelentésével, nem igazán jelenti, hogy azon a nyelven is beszéltek (lásd pl. az előbb említett mongol-tibeti példa).

39 Ringelhuth bácsi 2012. április 28. 20:02

@bloggerman77:

Az anyagi kultúra és az antropológia megjelenés nem bizonyít nyelvet. Ez tisztán módszertani kérdés. A nevek már bizonyíthatnak, de még kellenének melléjük igazi nyelvemlékek.

Elég vicces azt feltételezni, hogy a 896-ban beköltöző, türk anyagi kultúrájú, türk neveket viselő, turanid megjelenésű népesség török nyelvet beszélt volna, mivel arra semmi bizonyíték nincs. Ámde hipotézisként nem vethetjük el. Érdemes rajta gondolkodni. Kíváncsian várom, hová fejlődik a tudomány, milyen új ötletek és bizonyítékok merülnek föl.

40 scasc 2012. április 28. 22:42

@bloggerman77: parafrazállak: "Ha a 10-11. század fordulóján tömegével éltek olyan emberek, akiknek a neve" ... finnugor ... "nyelveken értelmes jelentéssel bír,": ld. FEHÉRTÓI KATALIN Árpád-kori személynévtár: (csak a mai olvasatokat adom meg): Szép, Szemes, Szelő, Virág, Örömes, Szenese, Sükete, Szerelmes, Szerető, Szentő, Kurta, Nyeste, Mogyoróka, Huga, Emlő, ... És akkor ezek még csak a női nevek voltak. Nem szóltunk még a Nemvaló, Szemét, stb. védőnevekről.

Mielőtt ilyeneket fecsegsz, Fehértóit olvasni azért alap. A török nevek feltűnő többsége legfeljebb az uralkodó rétegre lehet igaz a 11. sz.-ban, ha igaz még egyáltalán. És hát a honfoglalókról is tudjuk, hogy nem pusztán török volt az (v.ö. Jutocsa : Ézelő).

41 Roland2 2012. április 28. 22:43

@bloggerman77: "anyagi kultúra" Ez változó dolog: gondolom te is elismered,hogy az államalapítás után a magyarság mint kulturálisan,mint társadalmilag hasonult az akkori feudális-keresztény Európához.Most pedig a globalizáció részei vagyunk: egy amerikai ,egy magyar és mondjuk egy japán fiatal hétköznapi élete kevésbé tér el egymástól.

"személy, törzs, nemzetség és méltóságnevek" A nevek sem mondanak még féltétlen semmit az illető etnikumáról,nyelvéról vagy bőrszínéről.

"antropológiai megjelenés (turanid ill. egyéb europo-mongoloid elemek)" Ez mire érv ? A turanid típus ugyanúgy előfordul a finnugor népeknél is,pl. pont az obi-ugoroknál vagy a mariknál,de az iráni nyelvű tadzsikoknál is.

42 bloggerman77 2012. április 29. 02:00

@scasc:

'Mielőtt ilyeneket fecsegsz, Fehértóit olvasni azért alap. '

**

Kisebb mellénnyel - illene tisztában lenned azzal, hogy Fehértói könyvében felsorolt 6800 név 1.) nagy része nem azonosítható egyértelműen, vagy éppen idegen eredetű 2.) a magyar és szláv nevek szinte mind szolgák személynevei 3.) Fehértói 13. századi okleveles anyagból dolgozott....

Miről is beszéltem én? 10. század vége, 11. század eleje! Jakérem!

Egyéb kérdés? :))

43 bloggerman77 2012. április 29. 02:10

@Roland2:

'gondolom te is elismered,hogy az államalapítás után a magyarság mint kulturálisan,mint társadalmilag hasonult az akkori feudális-keresztény Európához.'

**

Mármint az új elit. Az átmenet, az ország teljes europaizálása eltartott jó 200 évig, hiszen pl. német utazók leírják, hogy a magyarság még a 12. század elején is jobbára sátrakban élt, és a földbe ásott veremházakba csak a nők és a gyerekek húzódtak be telente.

Magyarország kulturálisan és társadalmilag csak a 12-13. század fordulójára lett "européer" - és egyes vélemények is az általunk beszélt magyar nyelv kialakulását is ekkorra teszik...

44 bloggerman77 2012. április 29. 02:21

@tenegri:

A mongol példád azért sántít, mert már egy világvallást felvett mongolokról van szó benne, tehát a tibeti buddhista nevek kb. ugyanolyanok, mint a keresztények János, István, György, Mária, Erzsébet, vagy a muszlimok Ali, Ahmed, Ibrahim, Hatidzsa, Mirjam etc. etc. nevei.

Ezzel szemben a 13. századi mongolok olyan neveket adtak, mint a többi pusztai nép: tulajdonságot jelző "beszélő" nevet.

45 scasc 2012. április 29. 08:10

@bloggerman77:

"1.) nagy része nem azonosítható egyértelműen, vagy éppen idegen eredetű"

Igen, de ez hol számít az én hsz-em szempontjából? Ezek jól azonosítható, nem "idegen eredetű" nevek voltak.

" 2.) a magyar és szláv nevek szinte mind szolgák személynevei"

No, és? Te azt mondtad, a _magyarok_ török nyelvűek lettek volna. Én rámutattam, hogy még ha a nevekkel szabad is volna érvelni (nem szabad, mert névdivat), akkor is csak a vezető rétegre vonatkozna. Tehát hol ellentmondás az, hogy a "finnugor-magyar" nevek (hogy egyértelmű legyek) szolgák nevei? — A "magyar ~ megyer" törzs-, majd népnévnek mindenesetre nincs meggyőző török etimológiája. A many-(si) tövével való egyeztetés mindenesetre legalább is egy lehetőség. Úgyhogy ha a 10–11. sz-ban _magyar_ nyelvről beszélsz, csak a finnugor nyelvre gondolhatsz. Az más kérdés, hogy lehet, hogy a honfoglalók vezető, politikailag-katonailag domináns rétege nem biztos, hogy ezen a nyelven (vagy csak ezen a nyelven) beszélt. De az akk, kérem, nem magyar.

"3.) Fehértói 13. századi okleveles anyagból dolgozott...."

Az adatbázis szélessége miatt mégis hitelesebb anyag, mint mondjuk a DAI-beli meg néhány nyugati forrásbeli két-három tucat fejedelemnévre hivatkozni...

46 Roland2 2012. április 29. 11:04

@bloggerman77: Ez a mondanivalóm szempontjából nem lényeges: egy etnikum történelme során előfordulhatnak kulturális változások,pl. a Közel-Kelet történelme ( kivéve Perzsia ), amely a 7.századi iszlám hódításig egy alapvetően bizánci-görög keresztény - előtte meg hellén-római - kulturális és nyelvi ( lingua franca és hivatali értelemben ) térség volt ( és ahol ma már a keresztények egyértelmű kisebbségbe szorultak ) Most már egyértelműen muzulmán hitű és arab nyelvű térség.

Eltérő kultúrájú csoportok is beszélhetnek egyazon vagy egymáshoz nagyon hasonló nyelvet:pl a szerbek és a bosnyákok vagy az urduk és a hindik esete,de az arab nyelvű muszlim palesztinoknak is vannak keresztény csoportjaik.A (fél)nomád,sztyeppei kultúra,életmód is csak egy epizód volt a magyarság történetében ( és ki tudja,mi volt azelőtt: lehet,ha visszamennénk az időben 5000 évet,azt látnánk,hogy a különböző finnugor nyelvű csoportok kultúrálisan nagyon hasonlóak lennének egymáshoz. Vagy nem.).De arra sem tud választ adni senki,hogy 1000 vagy 2000 év múlva milyen szociális vagy kulturális ( vagy esetleg nyelvi ) jellemzőket mutat majd a magát magyarnak valló népesség.

47 nemtulnehez 2012. április 29. 12:59

@scasc: Pontosan errol van szo. A 11.sz. elokelok nevei nagy reszben torokok. A nagy reszben a helybeliekbol kikerult szolgareteg nevei pedig finnugorok. Az erveid valojaban ellene szolnak mint amit mondani akarsz.

Azt hogy a szolgareteg helybeli, azt emlitik a kronikak is, de ketsegkivul bizonyitja a regeszet is. Volt olyan regesz aki allitotta hogy a honfoglalok az osszlakossag 1%-at tettek ki. Eleg vilagos kell legyen a kovetkeztetes. Mar az eleg kellene legyen hogy Fehertoi listajaban joval tobb a finnugor nev mint a szlav.

48 nemtulnehez 2012. április 29. 13:08

Nem nekem szolt, de kozbeszolok..

@scasc: "Úgyhogy ha a 10–11. sz-ban _magyar_ nyelvről beszélsz, csak a finnugor nyelvre gondolhatsz"

Hogy ezt a nyelvet a honfoglalok hoztak, az meg mindig bizonyitasra var.

"Én rámutattam, hogy még ha a nevekkel szabad is volna érvelni (nem szabad, mert névdivat), akkor is csak a vezető rétegre vonatkozna."

Kerem szepen. Ha nevekkel nem szabad ervelni, akkor egy halom antik nep azonositasa ugrik. Ne menjunk messze, vegyeuk az avarokat, hunokat. Miert feltetelezik hogy torokok? Nem a fennmaradt szenelynevek, es kultura? Ha igy szabad, ok is lehettek torok elit es finnugor koznep.

49 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 29. 14:36

@nemtulnehez: „Ne menjunk messze, vegyeuk az avarokat, hunokat. Miert feltetelezik hogy torokok?” Mondjuk a hunokról speciel azt mondják, hogy nyelvileg vegyesek lehettek, és ami nyelvi adatunk van róla, az is gót, tehát germán (pl. Attila neve). Amellett, hogy törökök (is) lehettek, kb. annyi szól, hogy abban az időben a sztyeppei nomádok jelentős része török volt, tehát pusztán valószínűségi alapon mondhatjuk, hogy a hunok is törökök lehettek – de az szinte bizonyos, hogy voltak közöttük törökök is. Nyelvi adatunk erről nincs. Egyáltalán.

„Hogy ezt a nyelvet a honfoglalok hoztak, az meg mindig bizonyitasra var.” Inkább arra kéne rámutatni, hogy miért kételkedjünk ebben. És megmondani, hogy akkor mikor kerültek ide, és mi bizonyítja ezt. Egyelőre semmi okunk nincs, hogy ebben kételkedjünk.

50 bloggerman77 2012. április 29. 14:42

Közben utánaolvastam, hogy a FU nyelvészet milyen véleménnyel van a kérdésről:

- tehát azt feltéelezik, hogy a magyarság már az ugor korban átvett pár türk szót, majd pedig a hosszantartó vándorlása során, de leginkább a délorosz sztyeppén felszedett török nyelvi elemeket, de a magyarság kapcsolata egyik török nyelvvel sem volt hosszantartó és intenzív, mert s nyelvtanban az elbeszélő múltidő képzésének kivételével nincs a török nyelvekre utaló nyelvtani elem.

Előremutató, hogy már lehetőségként számba veszik a Kárpát-medencei avar népesség esetleges török nyelvi hatását is.

Namost éppen nemrég jelent meg Türk Attila (ő a régész, nem az alternatívos) könyve, amiben azt fejtette ki, hogy a magyarság útja Magna Hungaria és Levédia-Etelköz között egyáltalán nem évszázadokig tartott, hanem pár évtized alatt végbement (ui. a két terület között nincsenek magyar régészeti anyagok, és amit eddig annak hittek, más etnikumhoz tartozik) - ennyi idő pedig fizikailag lehetetlen egy ilyen horderejű nyelvi-kulturális változáshoz, amit a magyar nyelvben a masszív török eredetű réteg képez.

51 bloggerman77 2012. április 29. 14:52

@Fejes László (nyest.hu):

A Kárpát-medence történetének 6-9. század közti története a források hiánya miatt sötét kor, hogy ez időben bármikor bejöhettek a magyar nyelvet beszélők. Ismerjük a két nagy beköltözést - az 568-as éls a 670-es avar honfoglalásokt. Na de közben, előtte és utána is lehetet beköltözés.

Aztán a honfoglalás után volt, hogy magyar népelemek KIköltöztek a Kárpát-medencéből (vardarióták).

A külföldi követek mindig a helyi uralkodó réteggel találkoztak, akik törökösek voltak.

Tehát a 896-ban beköltözők is lehettek azok, míg a köznép meg FU nyelven beszélt.

52 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 29. 15:18

@bloggerman77: „a FU nyelvészet milyen véleménnyel van a kérdésről”

A finnugor nyelvészet nem egy hivatal, hogy kinyilatkoztasson egyes kérdésekben. A finnugor nyelvészeknek is vannak homlokegyenest eltérő véleményeik. Szóval idézni úgy illene, hogy itt és itt ezt olvastam...

Ma már inkább az a vélekedés, hogy az obi-ugorban is meglevő, török eredetű szavak nem az ugor korból származnak, hanem későbbi párhuzamos átvételek. (L. Róna-Tas cikkét a Honfoglalás és nyelvészet c. kötetben.)

Szintén másképp szokás vélekedni a török hatásáról a szókincsen túl (l. Róna-Tas említett művét, vagy Sándor Klára legújabb könyvét). Azt viszont vicces lenne állítani, hogy „a magyarság kapcsolata egyik török nyelvvel sem volt hosszantartó és intenzív”, hiszen akkor honnan lenne a rengeteg török jövevényszó?

Az már egészen más kérdés, hogy a kapcsolat mennyire hosszú ideig tart, vagy mennyire intenzív. Pl. a magyarság több mint egy évezrede érintkezik szlávokkal, és e kapcsolat elején rengeteg szót vett át, majd évszázadokon át alig-alig. A nyelvtani hatás meg talán inkább a kétnyelvűség elterjedtségétől és fokától függ, vagy attól, hogy a kétnyelvű rétegek milyen társadalmi pozícióban vannak – mindezek azonban kutatásra váró kérdések, és az sem biztos, hogy lesz általános érvényű recept. És igenis elképzelhető, hogy egy nyelv egy másik nyelv hatására rohamosan változzon, rengeteg szót átvegyen: éppen a kétnyelvűség körülményei között.

Csak mellesleg hívnám fel a figyelmet, hogy a magyar nyelv önállóvá válása utáni nyelvtörténeti változások már nem elsősorban a finnugrisztika kutatási területéhez tartoznak, igaz, nem is a szűkebben vett magyar nyelvtörténethez, mely már írott forrásokra támaszkodik. Ez afféle senkiföldje, a finnugrisztika megmondja, milyen lehetett, amikor elszakadt az obi-ugor nyelvektől, a magyar nyelvtörténet megmondja, milyen volt, amikor a nyelvemlékekben elénk bukkant – de hogy a kettő közötti időben mi történt, az egyik módszertannal sem igazán kutathatóm, ezért rengeteg a bizonytalanság.

53 scasc 2012. április 29. 16:39

@nemtulnehez: "Hogy ezt a nyelvet a honfoglalok hoztak, az meg mindig bizonyitasra var." — Ezzel kapcsolatban nem is foglaltam állást.

Az avarok meg hunoknak a nyelvi azonosítása meg pont azért nem számíthat biztosítottnak ill. ismertnek, mert a nevekre nem lehet alapozni.

54 scasc 2012. április 29. 16:42

@bloggerman77: "A Kárpát-medence történetének 6-9. század közti története a források hiánya miatt sötét kor, hogy ez időben bármikor bejöhettek a magyar nyelvet beszélők."

Ezt szerintem épeszű ember nem vitatja. De munkahipotézisként akkor is az elfogadott, a finnugor nyelv 9.sz-i beköltözését kell felvállalnunk, addig, míg egy 8., 7., 6. sz.-i jelenlétre nincs bizonyíték.

55 fakir 2012. április 29. 18:08

@scasc:

"Ezt szerintem épeszű ember nem vitatja. De munkahipotézisként akkor is az elfogadott, a finnugor nyelv 9.sz-i beköltözését kell felvállalnunk, addig, míg egy 8., 7., 6. sz.-i jelenlétre nincs bizonyíték."

De pont ez a legnagyobb baj, a "csőlátás". A magyar tudományosság nagy része nem hagyta nyitva a "kiskaput", hanem csípőből elutasított és aki az Avar kor alatti betelepülésről beszélt az már rögtön meg lett bélyegezve. Azért valljuk be van egy két igen erős érv a korábbi beköltözésre vonatkozólag és nem ördögtől való dolog azt állítani, hogy a honfoglalók esetleg török népesség voltak...

Itt szó sincs a finnugor rokonság tagadásáról csak a finnugorok alatt nem Árpádékat kell érteni. Pozitívum, hogy a tudományos életben, egyenesen az akadémia irányából azért elmozdulás tapasztalható az utóbbi években véleményem szerint.

56 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 29. 18:17

@fakir: „ Azért valljuk be van egy két igen erős érv a korábbi beköltözésre vonatkozólag” Hun? :D

57 fakir 2012. április 29. 18:25

@Fejes László (nyest.hu): Most tényleg soroljam? Elég csak a honfoglalók számára gondolni és az ember rögtön morfondírozni kezd..........és akkor nem is említettem a kortárs forrásokat .....

58 Ed'igen 2012. április 29. 18:43

@fakir: Szerintem elég nagy különbség van a tudományosan elfogadható bizonyíték és a tipp-mix között. Természetesen van egy sereg feltáratlan eleme a hongfoglalásnak, a magyar szókincs egyes elemeinek és így tovább. Az a feladat, hogy valaki cáfolható (vagy verifikálható), ellenőrizhető módon érveljen amellett, hogy pl. jelentősebb létszámú magyar nyelven beszélő csoportok már a 9. század előtt is voltak a Kárpát-medencében. Az, hogy egyesek ezt sejteni vélik, még nem bizonyít semmit, és persze nem is cáfol semmit.

59 fakir 2012. április 29. 19:00

@Ed'igen:

Ezzel nincs is semmi baj, egyetértek. A kortárs források viszont nem tipp-mix.......csak esetleg rosszul értelmezték eddig.

Pl, esetleg kiderül, hogy a Kazár fennhatóság max pár évtizedes időtartamra terjed csak ki. (Lásd Türk Attila disszertációját, van ilyen olvasata)

Az összes kortárs forrás töröknek nevezi a magyarokat, ráadásul még az ország is Tourkia-nak van nevezve görögül egészen a 11. század végéig.

Eddig a magyar tudományosság arra épített, hogy minden ami török a honfoglalóknál az főleg az évszázados együttélés miatt a Kazároktól származik. Nevek, szokások , ruházat stb.... és lehet csak légvár az egész......

60 scasc 2012. április 29. 22:09

@fakir: Nézd, a kulcsszó akkor is, hogy a tudományosságban az alaphipotézis (vagy nulla-hipotézist) addig tartjuk meg, míg az alternatív hipotézisre nem elég a bizonyíték, hogy a H_0-t megdöntse.

Én is azt mondom, hogy simán lehetne, hogy a magyar már a 6. vagy 7. vagy 8. sz.-ban jelen volt. De nem ez az alaphipotézis. Sem nekem, sem úgy általában. És míg _lehet_, hogy már korábban jelen volt a magyar nyelv a Kárpát-medencében, a bizonyítékok ereje nem elég, hogy a H_0-t elvessük.

Természetesen ez azt is jelenti, hogy szabad, sőt kell vizsgálódni a 6–9. sz. történetét (és nyelvtörténetét) illetően, hiszen csak (kollektív) tudásunk kiterjesztésével módosulhat a H_1-ek valószínűségének megítélése. (De mind pozitív, mind negatív irányba!). Majd ha P(H_1) > P(H_0), akkor az válik alaphipotézisnek, vagy más néven "uralkodó nézetnek". Még nem tartunk ott. Lehet, hogy egyszer íg les. (De *előfordulhat*, hogy sosem fogunk: vagy azért, mert sose lesz több adatunk, vagy azért, mert bebizonyosodik végleg, hogy tényleg 9. sz-ban került be a m.ny., azaz mert nem úgy volt)

61 nemtulnehez 2012. április 29. 22:50

@scasc:

@scasc:

"De munkahipotézisként akkor is az elfogadott, a finnugor nyelv 9.sz-i beköltözését kell felvállalnunk, addig, míg egy 8., 7., 6. sz.-i jelenlétre nincs bizonyíték."

Ezt nekem nehez megerteni.. Ez nem szimpatia hanem targyilagossag kerdese. Minden jel szerint a 9. szazadban bekoltozok torokok. A forrasok hianya miatt a korabbi idoszak sem eleg jol ismert. Fakir emlitette az arheologiat. Ujabban a honfoglalok egyre zsugorodnak es egyre tobb az avar paraszt, olyannyira hogy egyesek mar csak 1%-ot adnak a honfoglaloknak. Ahogy a "ketelkedoknek" be kell bizonyitani a 6-9 szazadi "finnugor" jelenletet, ugyanugy a "tradicionalisoknak" is be kell bizonyitani a 9.sz. bekoltozest. Akarhogy nezem, ez a legjobb esetben patthelyzet.

A forrasok es a tobbi bizonyitek targyilagos ertelmezese teljesen mast mutat mint a "tradicio".

@Ed'igen: "Az a feladat, hogy valaki cáfolható (vagy verifikálható), ellenőrizhető módon érveljen amellett, hogy pl. jelentősebb létszámú magyar nyelven beszélő csoportok már a 9. század előtt is voltak a Kárpát-medencében."

Ez forditva is igaz. Ervekkel es nem feltetelezesekkel kellene bizonygatni hogy a 9.sz vegen nagyszamu "finnugor-magyarul" beszelo csoport koltozott be a KM-be.

@fakir: "A kortárs források viszont nem tipp-mix.......csak esetleg rosszul értelmezték eddig."

Persze hogy rosszul ertelmeztek oket. Egy pelda, ezt mar egyszer beideztem, Anonymoustol:

"Bors pedig, miután elbocsátották, jó szerencsével nekivágott a dolognak, és a nagy számban összegyűjtött parasztsággal a Boldva vize mellett várat építtetett; ezt az a nép Borsodnak hívta azért, mivel kicsiny volt"

Ezt itt a magyar tortenelemkutatas titanja, Kristo Gyula a kovetkezokeppen ertelmezi:

"A -d képző kicsinyítő funkciójára már a XIII. század eleji Anonymusnál találunk megjegyzést. Eszerint a honfoglalás résztvevőjeként szerepeltetett Bors „a Bódva folyó mellett várat emelt, amelyet a helybeliek kicsiny volta miatt Borsodnak neveztek el... "

mnytud.arts.unideb.hu/onomural/kotetek/ou3/12kristom.doc

Kristo eszre sem veszi hogy Anonymous egy teljesen mas neprol beszel, akik helybeliek(nem honfoglalok) es "finnugorul" beszelnek. Ezt jelenti a dogmahoz valo igazodas, a forrasok szelektiv ertelmezese. Nem biztos hogy szandekos, lehet csak tudatalatti :D

PS. Fejes ur a szememre vettette az etimologizalast Anonymoustol, ezt Kristonak is a szemere kellene vetni. Es mindenkinek aki eddig megtette(Pl az Arpadhaziak mitikus csaladfajanak etimologizalasa Anonymousbol).

62 nemtulnehez 2012. április 29. 23:09

@nemtulnehez:

PS. Az Anonymous idezetem Pais Dezso forditasabol van. Nm tudom Kristo honnan szedte az ovet.

mek.oszk.hu/02200/02245/02245.htm

63 Ed'igen 2012. április 30. 10:42

@fakir:

Csak néhány rövid megjegyzés:

1. Az, hogy türköknek nevezték a bizánci források a magyarokat, az nem mond el semmit az adott csoport nyelvéről, hiszen nem etnikumokról és nyelvekről volt szó, hanem politikai alakulatokról és életmódokról.

2. A kortárs források e türkök érkezését a 9. század végére teszik.

3. A magyar tudományosság egyáltalán nem arra épített, hogy honfoglalás előtti török jövevény- vagy maradványszavak kazár eredetűek. Sem Ligeti, sem Németh Gyula még hasonlót sem mondott (pedig ők a klaszszikus mainstream). A török elemek sokféle eredetet olyan szavak is alátámasztják, amely többféle alakban maradtak meg a magyar nyelvben pl. gyűrű- szérű sőt később gyűszű.

@Nemtulnehez:

A 9. század végi beköltözésre rengeteg bizonyíték van. Remélem nem amellett érvelsz, hogy a ebben az időben nem érkezett a Kárpát-medencébe egy jól beazonosíthó keletről érkező csoport.

Tévedésben élsz: nincs "finnugor magyar nyelv". Csak egy magyar nyelv van, amely szókincse és nyelvtana többféle rétegben többféle eredetű elemet tartalmaz. A honfoglaló magyarság nyelvében viszont lehetetlen nem észrevenni a finnugor alapréteg alapszókincsét: vér, kéz, szem. Ennek az alapszókincsnek a meglétet, eredetét igyekszik a finnugrisztikával foglalkozó nyelvészek közössége így vagy úgy, egymással vitázva, egymásnak ellentmondva magyarázni.

De a létét nem lehet megkérdőjelezni, mert e szavak eredeztetésére más tudományosan értékelhető eljárással még nem került sor.

64 scasc 2012. április 30. 10:54

@Ed'igen: Mondottaddal messzemenőleg egyetértek, de egy helyen kicsit elcsúsztál: "A honfoglaló magyarság nyelvében viszont lehetetlen nem észrevenni a finnugor alapréteg alapszókincsét: vér, kéz, szem."

Vitathatatlan, hogy az írásos dokumentumok korából ismert magyarság nyelvében lehetetlen nem észrevenni a finnugor alapréteget a szókincsben. Fakirék azonban azon kardoznak (és ez így, szűken és óvatosan megfogalmazva igaz is), hogy nem 100%, hogy a 11.sz.-tól dokumentált magyar nyelv finnugor elemei a 9-10. században beköltözött, a bizánci és nyugati források által ismert és régészetileg is jól beazonosítható "Árpád népe" vagy "honfoglalók" nyelvéből eredne.

Kifogásolható szintagmád tehát a "honfoglaló magyarság nyelve", amikor ezt a 9.sz-i honfoglalókra használod, ugyanis korántsem biztos (bár ez szvsz is a legvalószínűbb, és ennek kell lennie az alaphipotézisnek), hogy Árpád honfoglalói nyelvében volt finnugor alapszókincs.

Igaz, vannak erre utaló jelek (pont ezért ez a legvalószínűbb, ez az alaphipotézis, a mainstream): egyes nevek, törzsnevek finnugor szókincsből való etimologizálhatósága.

65 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 30. 11:33

@fakir: Már megint ez a régi lemez, hogy a honfoglalók kevesen voltak? Ezt ugye az bizonyítja, hogy nem az ő török nyelvük terjedt el, hanem a Kárpát-medencében már régóta beszélt magyar? :D

66 bloggerman77 2012. április 30. 15:12

@Fejes László (nyest.hu):

Kisebb mellénnyel... meg a gúnyolódás sem segíti a kölcsönös kommunikációt. Ismét emlékeztetnem kell Bulgáriára, ahol micsoda véletlen, pont ez történt, amit megmosolyogsz.

A kevés számú bulgár-török beolvadt a bolgár-szlávba, a népnevet viszont áthagyományozta. A szláv bolgár nyelvben igen kevés nyoma maradt ennek, mégsem tagadja senki. Ezzel szemben a magyarban az alapszókincs egyharmada török eredetű, erre a magyar nyelvészet tűzzel-vassal igyekszik a honfoglaló magyarság homogén finnugor magyarságát bizonygatni, és a török népi elemet a csatlakozott kabarokra redukálni.

Na ez vicces :D

67 Fejes László (nyest.hu) 2012. április 30. 15:33

@bloggerman77: Őszintén mondom, jobb lenne, ha a megszólalók előbb a szakirodalommal ismerkednének meg. Nagyon sajátos dolog úgy vádaskodni, hogy olyan dolgokat adunk a másik szájába, amit nem mondott.

Senki nem állította, hogy a magyarban csak a kabarok képviselnének török elemet, már csak azért sem, mert a jövevényszavaknak is különböző rétegei mutathatók ki. Az persze más kérdés, hogy a jövevényszavak mikor utalnak puszta érintkezésre, mikor beolvadásra – ezt nem tudjuk eldönteni. Mindenesetre azt, hogy valamilyen fokú kétnyelvűség volt, mindenki feltételezi, legfeljebb abban térnek el, hogy mekkora mértékű. Az sem igaz, hogy azt állítanák, hogy a magyarsághoz csak a kabarok csatlakoztak a törökök közül – sokkal inkább az a vélemény, hogy a korábban csatlakozottak ekkorra már beolvadhattak. A kabarok az egyetlen török törzs, amely csatlakozott, de ettől még más törzsekben is lehetnek török nyelvűek. Tessék már elfelejteni a homogenitást! Még azt sem zárja ki senki, hogy a vezető réteg zömmel török nyelvű lehetett.

Persze megpróbálhatjuk úgy nevetségessé tenni a másik álláspontját, hogy nevetséges állításokat adunk a szájában, csak ez „sem segíti a kölcsönös kommunikációt”...

68 fakir 2012. április 30. 23:34

Szerintem néha nem látjuk a fától az erdőt. Szegény bizánciaknak nem szólt senki röpke kétszáz évig, hogy ne Tourkiának, vagy Nyugati Tourkiának hívják már ezt az országot!

Még az 1070-es években is a törökök királyának nevezik I Gézát. Elég elolvasni a görög korona feliratát.

"Geōvitzas pistós králēs Tourkías"

Érdekes módon kb. 250 év után merül feledésbe a " Tourkia" szó használata, ami pont arra elég, hogy egy kisebb számú népelem szépen nyelvileg (is) asszimilálódjon a többséghez........(lásd bolgár török példa, ott sem kellett 200-300 évnél több)

69 tenegri 2012. április 30. 23:56

@fakir: Ez azért nem igazán meggyőző érv. Szegény mongoloknak több mint 800 éve nem szól senki, hogy Kínában már nem a kitajok a főnökök, s azóta is az ő nevükkel illetik az országot. Franciákat a világ számtalan nyelvén kötögetik ma is a frankokhoz, pedig frankok már hol vannak. Ahogy Lombardiában sem langobardok, Etruriában sem etruszkok élnek, de még Britanniában sem kifejezetten bretonok. Az oroszok sem ruszok, a tótok sem teutonok, a tatárok sem tatárok, de még a poroszok sem poroszok. A fene sem érti miért maradtak mégis így :) Na de komolyabban: az lenne a minimum, hogy a bizánci források Turkia nevének értékeléséhez meg kellene nézni, hogy más országok és népek megnevezésénél milyen gyakorlatot követtek, mennyire alkalmazkodtak naprakészen esetleges változásokhoz, mennyire voltak képben ki mikor hogy nevezi magát, stb.

70 tenegri 2012. május 1. 00:10

@fakir: Amennyire tudom a bizánciak a szkíta nevet is előszeretettel használták, pl. a kunokra is, az oroszokra is, másokra is. Akkor most senki nem szólt nekik, hogy szkíták már egy jó ideje nincsenek? :)

71 fakir 2012. május 1. 00:26

@tenegri: Azért te sem gondolod komolyan, hogy a bizánciak nem ismerték jól a magyarokat. Feltételezhetően már 811-től (Pliskai csata) kezdve háborúztak a magyarok ellen vagy éppen szövetségben. Cirka hetven évig a nyakukra jártunk kalandozni egészen a 970-es évekig.

Nagyon is jól tudták kik a magyarok. És a magyarok pontosabban a magyar elit nem vette zokon, hogy folyamatosan török népcsoportnak nézték őket. Még jóval Szent István után sem. Ahogy említettem még a görög koronán is a "törökök országának királya" volt Géza.

72 tenegri 2012. május 1. 00:36

@fakir: Bizonyára elég jól ismerték a magyarokat, mint ahogy a kunokat, oroszokat és másokat is. Osztán mégsem zavarta egyik érintettet sem, hogy fura neveket aggattak rájuk :) Nem értem miért zavarta volna a magyar elitet hogy nevezik őket a bizánciak. És a hogy a bizánciakat meg miért zavarta volna, ha a magyarok esetleg nem úgy nevezik magukat, ahogy a bizánciak őket. Konkrét esetekben bizonyára mindenki tudta kiről van szó, s ez bőven elég.

73 fakir 2012. május 1. 00:41

@tenegri: Magyar-bizánci elit vegyesházasságok sorozatát és az igen szoros politikai kapcsolatokat a két nép között nem lehet a későbbi kun vagy orosz példákkal összehasonlítani.

74 tenegri 2012. május 1. 00:46

@fakir: Sehogy sem látom indokoltnak azt a soraidból kiolvasható feltételezést, hogy a bizánciaknak a fejükhöz kellett volna kapniuk amint esetleg kiderül, hogy a magyarok magukat nem türknek nevezik, s ha nem kaptak a fejükhöz, akkor a magyarok (vezető rétegük) bizonyára mégis csak így kellett nevezzék magukat. Ez a PC hozzáállás egy későbbi kor szüleménye.

75 Roland2 2012. május 1. 10:15

@fakir: A bizánciak valszeg úgy tartották,h. a magyar is egy a sok türk nép közül - ahogy ibn Ruszta is írta " a magyarok pedig a türkök egy fajtája" - : mivel mint életmódban,mint kultúrálisan ,és harcmodorban hasonlítottak a török népekre,ráadásul biztos voltak olyanok ,akik beszéltek török nyelv(ek)en,könnyen tudták kapcsolni a magyarságot a törökökhöz.Komolyabb nyelvészeti kutatásokba meg nem mentek bele...

Emellett az sem kizárt,hogy a szorosabb együttélés,valamint az életmódbeli és kultúrális hasonlóságok miatt a honfoglalóknak is volt egyfajta "türk tudata" ,tehát nem sértődtek meg,hogy ha türköknek nevezték őket,annak ellenére,h. finnugor nyelven beszéltek ( amely nyelvészeti terminusról nekik még fogalmuk sem volt ).

@tenegri: "Franciákat a világ számtalan nyelvén kötögetik ma is a frankokhoz, pedig frankok már hol vannak" Ez pont nem jó példa,ugyanis a francia elnevezés a frank népnévből származik,és a frankok voltak az államszervező nép ( lásd Merovingok és Karolingok ),mely a későbbi Franciaország,Francia Királyság alapjait rakta le.A frankoknál csak nyelvváltás zajlott le.

Egyébként még jó példa ,h. egyes nyelvekben a németeket allemand,alemán, Aleman jelzővel illetik,holott az alemannok csak egy volt a többi germán nép közül,mely a németség kialakulásában játszott szerepet.

76 nemtulnehez 2012. május 1. 15:20

@Fejes László (nyest.hu): "Már megint ez a régi lemez, hogy a honfoglalók kevesen voltak?"

Az hogy a honfoglalok kevesen voltak az nem kerdeses, az teny.

Vekony Gabor:

"Véglegesen le kell számolnunk azzal a téves történeti rekonstrukcióval, amely szerint a mai magyar nyelv

előzményét beszélő népesség kárpát­medencei megtelepedése csak 900 körül, az un. honfoglalással történt volna.

Az ekkor betelepülők (az itteni lakosság mintegy 1%-a) minden rájuk vonatkozó adat szerint török nyelvűek, törökök és

nomádok voltak!"

Laszlo Gyula

„Akárhogy csűrjük, csavarjuk a tényeket, kétségtelen, hogy a fennmaradt késő avar népesség falulakó,

földmíves tömegei legalább tízszeresét alkották Árpád magyarjainak.A földmívelő falusiak, a későbbi jobbágyok,

elnyelték nyelvileg Árpád győztes seregeit, akik alapját adták a későbbi nemességnek.”

1.kesoavarok+2.honfoglalaskori koznep+3.honfoglalok

Az hogy 10% vagy 1%, a 2.honfoglalaskori koznep mivolta donti el. Ha a koznep itt volt es nem a honfoglalokkal jott(ez volt az allaspont ameddig nem jottek ra egyesek hogy nincs ki beszeljen magyarul), akkor 1%. Valoszinuleg egyszeru elitcsere tortent.

77 nemtulnehez 2012. május 1. 15:41

@Ed'igen: "A 9. század végi beköltözésre rengeteg bizonyíték van. Remélem nem amellett érvelsz, hogy a ebben az időben nem érkezett a Kárpát-medencébe egy jól beazonosíthó keletről érkező csoport"

Lasd az elobbi hozzaszolast. Valoszinuleg olyan kevesen voltak, hogy tobb helybeli falu volt mint honfoglalo csalad.

@scasc: "Igaz, vannak erre utaló jelek (pont ezért ez a legvalószínűbb, ez az alaphipotézis, a mainstream): egyes nevek, törzsnevek finnugor szókincsből való etimologizálhatósága."

Tudtommal ezeknek a tulnyomo tobbsege torok. Ami a finnugor torzsneveket illeti, mindegyikre van masnyelvu opcio. Ugyanugy a hiteles szemelynevekre. Pl. Almos - a muzulman Almucsi volga-bolgar herceg, ennek van arab? magyarazata.

Ami problemas lehet az Arpad-nak a neve, viszont, neki mint a harmadik kazar fomeltosagnak lehetett heber-kazar neve. Vagy a torok-irani "er-pad". Vagy csak egyszeruen a meghoditott finnugor nepek nyelven maradt fenn a neve, mint peldaul a hun Attilanak a got hangzasu neve maradt fenn.

78 nemtulnehez 2012. május 1. 15:45

@tenegri: "Franciákat a világ számtalan nyelvén kötögetik ma is a frankokhoz, pedig frankok már hol vannak"

Ez nagyon jo analogia. A german frankok sem beszeltek gallo-romanul amikor megalapitottak Franciaorszagot.

79 bloggerman77 2012. május 1. 16:23

@Ed'igen:

"A magyar tudományosság egyáltalán nem arra épített, hogy honfoglalás előtti török jövevény- vagy maradványszavak kazár eredetűek."

**

Valóban, a kazárok nem kerültek szóba... de a volgai bolgárok igen. Amikor rájöttek, hogy a magyar nyelv török jövevényszavai rotacizálóak, megtalálták a csuvast, mint egyetlen élő, rotacizáló török nyelvet, és kiokoskodták,h hogy ez a volgai bolgár utódnyelve. Erre felépült az az elmélet, hogy a magyar nyelv török jövevényszavai bolgár-török eredetűek. Aztán évtizedek után jobban megvizsgálták a nyelvészek a törk szóréteget, és megállapították, hogy azok jelentős része nem mutat rotacizáló jelleget, sőt valószínű, hogy más-más törökségi nyelvekből jöttek a magyarba,.

A kazárok úgy jöttek a képbe, hogy a nyelvészek a törökös szókincs vizsgálata során arra a következtetésre jutottak, hogy a zömmrl gazdálkodásra vonatkozó szókincs olyan tájon kerülhetett a magyarba, ami földrajzilag a Fekete-tenger északi partvidéke, a nagy délorosz síkság folyóinak környékén lehetett, ez meg kazár uralom alatt volt. (hogy a Kárpát-medence is pont ilyen földrajzilag... :), abba bele sem gondoltak)

A török jövevényszó-réteg eltérő eredete miatt jött az a "hullámelmélet", hogy a magyarságot intenzíven, ámde rövid időközökben érte a török hatás, ami miatt a FU magyar asszimilálni tudta a török népelemeket, és így a Vereckei-hágón már egy egységes magyar nyelvű népesség jött be.

80 bloggerman77 2012. május 1. 16:44

@Ed'igen:

"9. század végi beköltözésre rengeteg bizonyíték van. Remélem nem amellett érvelsz, hogy a ebben az időben nem érkezett a Kárpát-medencébe egy jól beazonosíthó keletről érkező csoport."

**

Arra van bizonyíték, hogy egy keleti, "türk" kultúrájú lovasnomád népesség beköltözött 895-907 között. Mivel a csontvázak nem beszélnek, mint tudjuk, róluk 99,9%-ra kijelenteni, hogy a FU magyar nyelvet beszélték, igen csőlátás - de ez a nyelvésztársadalmat legkevésbé sem zavarja. Mint az sem, hogy ez a beköltöző népesség elenyésző kisebbségben volt a helyben talált népességhez képest.

Ezt az ellentmondást a régészet már előbb észlelte, és megpróbált két megoldást adni:

- egyfelől László Gyula megalkotta a kettős honfoglalás elméletét. amiben a FU magyar nyelv hordozói a 896-ban helyben talált késő avar népesség, akiket ő a Kuvrat-féle bolgár birodalom népeinek szétrajzásával, és adatolható 670-es beköltözésével hozott kapcsolatba. Ezt támasztják alá az antropológiai vizsgálatok is, amelyek szerint az árpádkori magyar népességben szinte nyoma sincs a honfoglalók genetikai hagyományának: az Árpád-kor magyar embere teljesen azonos a késő avar kori népességgel és semmiben nem tér el a kelet-európai népességtől.

- másfelől Szőke Béla a 1960-as években "felfedezte", hogy a honfoglaláskori melléklet nélküli temetők S-végű hajkarikás népessége a honfoglaláskori magyar köznép, akiket addig szlávoknak azonosított a régészet. Csakhogy ezzel mi a baj? Ez feltételezné, hogy a gyorsan mozgó magyarság "függvényeként" élt egy földműves, paraszti réteg - csakhogy ezek nem tudnak a nomád elemmel gyorsan mozogni... Ez az elmélet jó addig, amíg a magyarság keleti vándorlását 2-300 évre tesszük, de ha azt nézzük, amit Türk Attila állapított meg a kelet-eu-i síkság magyar régészeti leleteinek gyér előfordulásából - ti. hogy a magyarság csak 2-3 ÉVTIZEDIG vándorolt itt Magna Hungáriából Levédiába - akkor egyből tarthatatlanná válik, mert egy agrárnépesség ilyen gyors vándorlásra nem képes.

Az meg eléggé bizarr elképzelés, és ezt "csípik meg" a sumérhívők, hogy a magyar nyelvészet szerint a török szókészlet nyelvünkbe kerülése előtt a magyarság valamiféle mezolit szinten élt volt gyűjtögető vadásztársadalomként... Abban az ELTÉ-s finnugor oldalon, ahol ezt olvastam az L.L: monogrammal jelölt szerző is megjegyezte, hogy ez az álláspont nagy valószínűséggel nem állja meg a helyét, hiszen a magyarban vannak a termelő gazdálkodással kapcsolatos óiráni szavak is.

81 bloggerman77 2012. május 1. 16:53

@bloggerman77:

Őszintén szólva nem is értem, ez a mezolit dolog hogyan jött egyes nyelvészeknél, hiszen az orosz hódítás előtt minden FU nép már elérte a vaskori társadalmi-gazdasági fejlettségi szintet, és a közelmúltig valóban mezolit színvonalon élő manysik közismert módon épp az orosz előnyomulás miatt szorultak a tajgaövezetbe és keveredtek felső-kőkori szinten élő paleoszibériai népességgel, feladva addigi a korabeli "barbár" Európának teljesen megfelelő vaskori kultúrájukat.

82 zegernyei 2012. május 1. 17:46

Akármiről írunk a nyesten, a hozzászólások csak egy kérdéssel foglalkoznak, azzal, hogy ki a magyar. Ha már ez a helyzet, egy érdekesség: a gnadendorfi fegyveres magyar ifjonc Berengár-éremmel van eltemetve. Ebből következően a datálása a 10. század első harmada - első fele. Igen ám, de a C-14-es vizsgálat szerint egy évszázaddal későbbi! Tehát van egy echte török(ös) magyarunk, akit a tihanyi alapítólevél keletkezése előtt 10-20 évvel temettek el. Vagyis lényegében az ő korából van magyar nyelvemlékünk. Török viszont nincs. Most mit tegyünk?

83 tenegri 2012. május 1. 18:16

@bloggerman77: "megtalálták a csuvast, mint egyetlen élő, rotacizáló török nyelvet, és kiokoskodták,h hogy ez a volgai bolgár utódnyelve"

A csuvas elődjét pont hogy nem igazán tartják annak a nyelvnek, amiből a magyar bolgáros jövevényszavai származnak, s még csak a volgai bolgár leszármazottjának sem tartják feltétlenül, csak rokonnak vele. A magyarba pedig vagy nem egyetlen bolgár típusú nyelvből kerültek szavak, vagy ha egyből, akkor ennek a hatása nagyon is sokáig tartott. Erre mutat, hogy ugyanaz a szó több formában is átkerült, azaz vagy más nyelvekből származott vagy ha ugyanabból, akkor nagyobb időbeli különbség volt köztük, ami elegendő az átadó nyelvben az eltérések létrejöttéhez (lásd az említett gyűrű és szérű szavakat). Arra pedig én megint nem emlékszem, hogy valaki azt állította volna, hogy csak bolgár típusú nyelvből származnak a korai török jövevényszavaink - a bolgáros és a köztörök réteg mindig is elég jól elkülöníthető volt. Bolgáros, rotacizáló török nyelvek egyébként hajdanán valószínűleg jóval többen voltak, mint a mára megmaradt egy szem csuvas.

84 tenegri 2012. május 1. 18:24

@Roland2: @nemtulnehez: igazatok van, a franciák nem jó példák :)

85 bloggerman77 2012. május 1. 18:24

@tenegri: Ezt akkor vitassák meg a turkológus nyelvészek a finnugorosokkal...

86 bloggerman77 2012. május 1. 18:27

@tenegri: Az általam olvasott cikk felsorolt példákat, és azt látva nekem sem világos, h miért voltak oly sokáig "szerelmesek" némelyek a csuvasba... Pl. a magyar "ökör" szó hangtanilag sokkal közelebb van a köztörök "öküz" -höz, mint a csuvas "vakar"-hoz.

87 tenegri 2012. május 1. 18:27

@bloggerman77: A 13. századi mongolok neveit is lehetne persze elemezgetni, csak a cikk amire hivatkoztál nem erről szólt, hanem a mai helyzetről, amit viszont nem lehet megfeleltetni a 13. századinak. Erre szerettem volna felhívni a figyelmet a hozzászólásommal.

88 bloggerman77 2012. május 1. 18:33

@zegernyei:

Nem maradt fent török nyelvű szöveg, mert az a pogányok írása volt, amit nem maradandó anyagra róttak, és a misszionáriusok elégettek?

A gänsendorfi lelet eléggé cinkes. Ha honfoglaló mellékletekkel van eltemetve, akkor nem lehet 11. századi, mert az ilyen temetkezések megszűntek itthon is a 10. század közepén. A nevezett osztrák területet Géza átadta a bajoroknak az állama elismerése fejében, tehát 972 előtti lehet a sír. Szent István alatt elfoglaltuk ezt a vidéket, de csak másfél évtizedig birtokoltuk ismét, de ekkor már nem temetkeztek eleink honfoglaló módra - ergo a C-14-es datálás több, mint valószínű, h hibás.

89 tenegri 2012. május 1. 18:38

@bloggerman77: "Pl. a magyar "ökör" szó hangtanilag sokkal közelebb van a köztörök "öküz" -höz, mint a csuvas "vakar"-hoz."

A csuvas mindenképpen fontos, mert ebből lehet a legtöbb adathoz jutni a hozzá hasonló nyelvekről, még akkor is, ha tényleg nem a magyarra ható bolgáros nyelv közvetlen leszármazottja.

"Pl. a magyar "ökör" szó hangtanilag sokkal közelebb van a köztörök "öküz" -höz, mint a csuvas "vakar"-hoz."

Csak hát ez ugye nem igazán szempont az ilyesminél :)

90 tenegri 2012. május 1. 18:41

@bloggerman77: Persze, az elit pogány török nyelvét elnyomták és üldözték (kik is? csak nem ugyanezen elit? a saját nyelvét?), míg a finnugor köznépét olyan fontosnak tartották, hogy itt is, ott is érdemesnek tartották lejegyezni?

91 bloggerman77 2012. május 1. 19:55

@tenegri:

"az elit pogány török nyelvét elnyomták és üldözték (kik is? csak nem ugyanezen elit? "

**

Szent István hatalomra kerülése előtti csatát a kortársak a németek és magyarok ütközeteként írták le. István kísérete német vagy szláv volt, az "új elit" is. (Hont-Pazman, Bezprim herceg)

A kora Árpád-korban a városok polgársága zömmel "latin" olasz és főleg vallon telepes volt, a kereszténység előtti városokat muszlim böszörmények és kálizok éltek. Ma tömbmagyar területek ekkoriban szláv lakossággal bírtak...

Na, és hány böszörmény, káliz, szláv, ófelnémet, középolasz, vallon kasztíliai nyelvemlék ismert Magyarországról? :)))

92 scasc 2012. május 1. 19:56

@bloggerman77: De azt tudod, hogy a csuvasban az ă-k (văkăr) későbbi fejlemény? (Bár a labiálisok v+illabiálissá válása aránylag korai lehet). Ilyen szempontból az, hogy a vokalizmusban az oszmánli az elmúlt egy évezredben történetesen konzervatívabb volt, mint a csuvas, teljesen lényegtelen egy 10. sz. előtti kapcsolat ill. átvétel megítélésére.

93 scasc 2012. május 1. 20:03

@bloggerman77: "amit nem maradandó anyagra róttak, és a misszionáriusok elégettek?"

Ez egy városi legenda, legalábbis a történelemtudomány bevett szokásai szerint. Ugyanis erre vonatkozólag egyetlenegy forrásunk sincs.

94 tenegri 2012. május 1. 20:33

@bloggerman77: Úgy érted, hogy a komplett István utáni elit és nemesség német és szláv eredetű? A korábbi török elit megszűnt létezni?

Igazából az, hogy a honfoglalók közt (az elitben és azon kívül is) bizonyára voltak török nyelvűek (még akár nem is egyetlen török nyelv beszélői) nem igazán kétséges. Hogy a komplett elit török nyelvű volt, arra nyelvi adat nincs (a neveket nehéz döntőnek tekinteni - egyébként a korai személyneveknél én személy szerint fenntartásokkal kezelnék egy csomó olvasatot és értelmezést), viszont a legkorábbi nyelvemlékek meg magyar nyelvűek (az megint nem túl jó érv, hogy voltak török nyelvűek is, csak megsemmisültek, főleg ha erre nincs is konkrét adatod). Ez leginkább is arra utal, hogy a legfontosabb és legelterjedtebb nyelv (az elitben mindenképp) a magyar volt. Biztos, hogy a török nyelvismeret akár Istvánig is létezett sok helyen, de későbbre ezt már nehéz feltételezni. Az olyan elrugaszkodott elképzelések aztán már végképp túlzóak, mint amit nemtulnehez és Avatar említett, hogy még Julianus idején is egy török nyelvet takart volna a magyar elnevezés, s ő ezen beszélt a volgai magyarokkal.

95 nemtulnehez 2012. május 1. 20:45

@tenegri: "Az olyan elrugaszkodott elképzelések aztán már végképp túlzóak, mint amit nemtulnehez és Avatar említett, hogy még Julianus idején is egy török nyelvet takart volna a magyar elnevezés, s ő ezen beszélt a volgai magyarokkal."

Ez tenyleg tulzasnak tunik, de..

A forrasokban kerek perec le van irva, roviden: Julianus magyarul beszelt a baskirokkal. Ezek szerint 1.a regi magyarok beszeltek baskir-torokul es ok erre ertettek, 2.a baskirok beszeltek magyarul de nyelvet csereltek, 3.a szerzetesek mellebeszeltek.

96 nemtulnehez 2012. május 1. 20:57

@zegernyei: "Tehát van egy echte török(ös) magyarunk, akit a tihanyi alapítólevél keletkezése előtt 10-20 évvel temettek el. Vagyis lényegében az ő korából van magyar nyelvemlékünk. Török viszont nincs. Most mit tegyünk?"

Meg regen olvastam egy dolgozatot a tihanyi alapitolevelrol, ha jol emlekszem nehany szo erejeig a torok nyelv is kepviselve volt. Azt is figyelembe kell venni hogy nagyreszben helynevekrol van szo. Szerintem nincs mit csodalkozni azon hogy az inkabb nomad eletmodot elo, satorlako torokok kevesbe vannak kepviselve a helynevanyagban.

97 tenegri 2012. május 1. 21:18

@nemtulnehez: A Julianus útjáról szóló jelentésben az szerepel, hogy az ottani magyarok "Habent Ungaricum ydioma" (magyar nyelvük volt), s a baskír szó nem is fordul elő benne. Hogy "a baskírok ugyanazt a nyelvet beszélik, mint a magyarok" az Rubruk későbbi útleírásából származik, s mivel ő maga nem járt arra (továbbá valószínűleg se magyarul, se törökül nem tudott), információja csak közvetett lehet, azaz pl. a Julianus-féle jelentésből származó információt értelmezte kreatívan (a Magna Hungaria-beliek értenek magyarul, ergo a baskírok, akik szintén arra laknak, a magyarokkal egyező nyelvet beszélnek).

98 tenegri 2012. május 1. 21:23

@nemtulnehez: Vannak benne török eredetre visszavezethető szavak, de ezek mind olyanok, amelyek jövevényszavak a magyarban (azaz nincsenek olyanok, amik közvetlen török forrásra utalnának, s nem a magyar nyelvre).

99 tenegri 2012. május 1. 21:52

@nemtulnehez: Ja, és én most nem emlékszem korabeli török nyelvű baskír nyelvemlékre. A különféle forrásokban felbukkanó baskír-magyar párhuzamot meg már sokan végigragozták, de - elég adat hiányában - valahogy eredmény nélkül.

100 fakir 2012. május 1. 22:05

Ugye az sem gyanús, hogy az Árpád-kori magyar köznép nem vezethető le embertanilag a honfoglalókból (Éry Kinga), valamint az Árpád-kori szolganevek többsége finnugor-magyar, míg a vezető réteg nevei általában türk (Eckhart Ferenc).....

101 scasc 2012. május 2. 09:52

@nemtulnehez: Ha Julianus az "ungaricum idioma" alatt egy török nyelvet értett volna, nem kellett volna olyan messzire mennie, hogy "rokon nyelvet" találjon. A pontuszi sztyeppen még az ő korában is bőven voltak török nyelvű népek, nem is beszélve a Don és Volga folyó vidékéről, délebbre is, mint a megtalált "Magna Hungariája".

102 Fan.Fanics 2012. május 2. 19:04

Üdv!

Jó a vita.

Kérdésem, hogy mi a véleményetek Király Péter: A honfoglalás vitás kérdései című könyvéről. Nem rég jelent meg, és aprólékosan összegyűjti a honfoglalás előttről származó forrásokat, amelyek magyar eredetű(nek vélt - szándékosan fogalmazok ilyen óvatosan) helység- és egyéb földrajzi neveket említenek.

Nem olvastam magát a könyvet, csak egy, a kritikákra válaszoló hosszabb reakciót Királytól (Király Péter: "A Honalapítás vitás eseményei" fogadtatása. Állásfoglalások, vélemények és további többirányú kutatások. Nyíregyháza, 2010.) Ez alapján az eredeti könyv elég komoly munka lehet.

Akik valószínűtlennek tartják a magyar nyelv jelenlétét a Kárpát-medencében a honfoglalás előtt, azoknak mi a véleményük ezekről a forráshelyekről? Szerintem nehezen ignorálható.

Továbbá hogyan magyarázható az, amit itt is emlegettek, hogy Éry kutatása szerint, amire László Gyula is folyton-folyvást hivatkozik, az Áprád-kori magyar lakosság embertani képe a honfoglalás előtti népességnek egyenes folytatása? Ha ez igaz, nehéz feltételezni, hogy egyrészt a honfoglalók sokan voltak, másrészt az ő, az itt-talált lakosságétól eltérő nyelvük élt volna tovább (ráadásul szinte azonnal kizárólagosan).

Mennyire megbízható és korszerű ma Éry kutatása?

103 scasc 2012. május 2. 19:40

Éry kutatásáról, megbízhatóságáról nem tudok.

Király Péter könyvéről azonban nagyon határozott véleményem van:

Egy ilyen mű hiánypótló lehetne. Sajnos csak lehetne, ugyanis a könyve képtelen az űrt betölteni. Írod "és aprólékosan összegyűjti a honfoglalás előttről származó forrásokat", de az igazság az, hogy csak egy szervezetlen adathalmaz, ahol ráadásul a kritikához szükséges adatokat általában nem adja meg. Így kritikátlanul a bejegyzés évszámához rendel évkönyvekből származó adatot a könyv megírásának dátuma helyett.

(Pl. egy 13.sz.-i évkönyv 706-ra vonatkozó bejegyzésében szereplő "ungarus"-referenciát ő 706-ra teszi, ráadásul a bejegyzéséből ki sem tűnik, hogy valójában 13.sz.-i adatról van szó. Miután ez néhány bejegyzésnél felismertem a forrást, és a fent leírtak nyilvánvalóvá váltak, félre kellett tennem a könyvet: mivel többször előfordult, nyilván olyan helyeken is, ahol számomra (a források kevésbé jó imserete mellett) nehezebben azonosítható lenne. Azaz az egész munka használhatatlan).

Egyébként Király Péternek voltak nagyon jó meglátásai és fontos gondolatébresztőnek tartom. De ez a konkrét könyv nem sokat ér.

104 fakir 2012. május 2. 20:36

ÉRY KINGA:

"A kérdések megválaszolására az eddigi egyedüli, teljességre törekvő és koncepciózus reakció Éry Kinga nevéhez köthető (Éry, 1983, 1994). Éry a Kárpát-medence különböző régészeti korú népességeinek vizsgálata, a koponyasorozatok Kárpát-medencén túli genetikai kapcsolatainak felvázolása mellett a honfoglalás kori embertani anyagot a koponyák metrikus adatai alapján csoportokba osztotta. A közölt eredmények közül a legnagyobb visszhangot a honfoglalás kori és az Árpád-kori regionális csoportok összehasonlításának antropológiai konklúziója váltotta ki: a klasszikus rítussal temetkező honfoglalók nagy része nem hozható semmiféle morfológiai kapcsolatba az Árpád-kori népességekkel, viszont a Kárpát-medence egyes területein kimutatható a késő avar kori népességek és az Árpád-kori népességek hasonlósága. Más módszerrel, de hasonló következtetésekre jutott Szathmáry László is alföldi és Felső-Tisza-vidéki temetők vizsgálatával (Szathmáry, 1996). A honfoglalók és az Árpád-kor népességének különállását megerősítették a Kárpát-medencei népességek termetadatainak összefoglaló vizsgálatai is. Megállapításai lényege, hogy a minimálisan 40 százalékos arányban europo-mongolid elemeket is tartalmazó, rövid és kimondottan széles koponyadimenziójú, klasszikus temetkezési rítusú honfoglalók biztosan nem lehettek a kora Árpád-kor nagy létszámú temetőiben temetkezők genetikai előzményei. "

Forrás:

www.matud.iif.hu/08okt/03.html

105 bloggerman77 2012. május 2. 22:34

@scasc:

"(Pl. egy 13.sz.-i évkönyv 706-ra vonatkozó bejegyzésében szereplő "ungarus"-referenciát ő 706-ra teszi, ráadásul a bejegyzéséből ki sem tűnik, hogy valójában 13.sz.-i adatról van szó."

***

Mivel a középkori források szinte mind kompillációk és nem eredeti források, így nem értem mit kifogásolsz ezen, ilyen alapon az összes középkori magyar krónika nem megbízható... vagy éppen a Pozsonyi Évkönyv, ami szintén csak másolatban és igen erősen szerkesztve maradt fenn (a Vazul-ágra vonatkozó negatív hatású eseményeket kiszerkesztették, és Szt. Istvánhoz kapcsolódó események közül csak az alapadatokat hagyták benne.).

106 scasc 2012. május 2. 22:52

@bloggerman77: Kedves bloggerman, kérlek tájékozódj a "szöveghagyományozás" fogalmáról és buktatóiról, valamint az "interpoláció" és "interferencia" kifejezések tartalmáról.

És igen, a középkori magyar krónikák nem számítanak megbízható forrásoknak a történelem- és a szövegtudmányok szerint, legalább is az évszázadokkal írásuk előtt történt eseményekre vonatkozólag.

107 bloggerman77 2012. május 3. 03:28

@scasc: Valami azt súgja, te a szegedi Kristó-féle hiperkritikus iskola követője vagy, mert Kristóék gyakorlatilag az honfoglalás kora és a kora Árpád-kor tekintetében csak a kortárs nyugati kútfőket tekintették mérvadónak. Mert hogy az kortárs, meg hogy objektív.

(Az meg pech, hogy egy csomó történeti eseményt csak ezek a "hiteltelen" hazai krónikák őriztek meg.)

108 scasc 2012. május 3. 08:03

@bloggerman77: Közöm sincs Szegedhez. Talán még nem is voltam 150 km-nél közelebb hozzá. De hát ha az ember dolgozott különböző szövegek változataival, évszázadok során ránk hagyott másolataival, tudja, mi mindenre képes a másoló, kompilátor, "korrektor".

És az természetes, hogy attól, hogy egy bizonyos hagyományból csak egy vagy két másolat maradt ránk, ugyanezek a mechanizmusok működtek.

Különösen nem értem a megjegyzésed, mivel posztomban pont hogy a nyugati források megbízhatatlanságáról írtam Király Péterrel kapcsolatban.

109 istentudja 2012. május 3. 10:09

Érsekes,hogy Fóthi Erzsébet neve nem merül fel (valahol már volt szó róla).

www.ng.hu/Civilizacio/2005/09/Antropologiai_szenzacio_es_a_magyar_bo

www.szabir.com/blog/honfoglalo-magyarok/

110 fakir 2012. május 3. 11:41

Azt se feledjük, hogy a "gyorsan" mozgó/vándorló népcsoportok száma általában nem emelkedett 80-100 ezer fő fölé.

A vandálok pl. kb 80ezren voltak amikor a mai Spanyolországba megérkeztek. Az avar becslések még kevesebbel számolnak......

111 fakir 2012. május 3. 12:51

Király Péter könyvéről:

www.c3.hu/~magyarnyelv/08-3/zelliger.pdf

112 nemtulnehez 2012. május 3. 14:59

@tenegri:

Kreativan ertelmezte vagy csak pontositotta a hianyos leirast..

@scasc:

Nem minden torok nyelv egyforma.. Egyebkent kulonbseget tettek Besenyok, kunok, tatarok, etc.. kozott is, habar ezek is hasonlo nyelvet beszeltek.

113 nemtulnehez 2012. május 3. 15:35

@fakir:

Ennyi bizonyitek mellett mar csak az nem latja aki vak. A foleg finnugor nyelvet beszelo Arpad-kori koznep az avar-kori koznepbol kerult ki.

114 Fan.Fanics 2012. május 3. 22:34

Csak egy - nem túl eredeti - gondolat a honfoglalók és az itt talált népesség számarányához:

A besenyők nagyjából hasonló katonai potenciált képviseltek, mint az etelközi magyarok. A besenyő törzsszövetség ugyanakkor nem csak hogy lényegében egy nap alatt megsemmisült Levunionnál, hogy aztán csak a Balkánon kószáló töredékek maradjanak belőlük, de a letelepedett magyarság számára már a 11. században sem jelentettek komoly fenyegetést.

Alig két század alatt ilyen katonai egyensúly-eltolódás a magyarság irányába csak eléggé nagyszámú itt talált népességnél elképzelhető számomra.

115 scasc 2012. május 3. 22:48

@fakir: Mért nem idézed inkább Zoltán András ismertetését (ugyanabból a füzetből! (MNy 2008/3))?

www.c3.hu/~magyarnyelv/08-3/zoltan.pdf

Zoltán András, bár (személyes kommunikációból tudom) hajlik a magyar nyelv 9. századot valamivel megelőző jelenlétére, tehát ilyenirányú rosszindulattal nem lehet megvádolni, kellően kritikus.

Zelligerrel amúgy is vigyázni kell. Sokmindent hord össze, gyakran elhamarkodott, pontatlan.

116 scasc 2012. május 3. 22:52

@Fan.Fanics: Ebben van bőven igazság, de azt mért kell elhalgatnod, hogy a Levunioni csatát megelőzőleg (vallási eredetű) belharc/polgárháború tizedelte meg a besenyőket? Csúsztatással, azt hiszem, ezen a fórumon, amely tudományos igényű, legalább is, nem hiszem, hogy pontozni fogsz.

117 Fan.Fanics 2012. május 3. 23:12

@scasc: Nem hallgattam el, egyszerűen nem tudtam. De ha tudsz valami forrást adni, szívesen olvasnék róla. Nem kell egyből csúsztatást feltételezni.

Információ
X