-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A világban elfoglalt helyünket akkor érzékelhetjük reálisan, ha különböző „világképeket” ismerünk, és tisztában vagyunk mindegyikük torzító hatásával.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a térképek reálisan ábrázolják a minket körülvevő világot, azaz a Föld felszínét. Valójában egy gömb felületét kell síkban ábrázolnunk, mely nem egyszerű feladat (különösen, ha nagyobb terület, pláne ha a teljes Föld-felszín ábrázolásáról van szó), annyira, hogy külön tudományág is foglalkozik vele: a vetülettan. A fő probléma az, hogy nem lehet a gömb felületét úgy egy síkra vetíteni, hogy mind a távolságok, mind a szögek, mind a területek arányosan megőrződjenek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ma a világtérképeken leggyakrabban a Mercator-vetülettel találkozunk. Ez eredetileg hajózási célokra készült, célja az volt, hogy ha a hajó egyenesen halad, az a térképen is egyenesként jelenjen meg: a Föld felszínén ez valójában egy csigavonal (kivéve, ha az egyenlítő vonalában, vagy arra merőlegesen haladunk). Ez a térkép torzítja a méreteket: a sarkvidékekhez közelebb eső területek nagyobbnak tűnnek, mint amekkorák valójában. Közismert példa, hogy ezen a térképen Grönland nagyobbnak tűnik Ausztráliánál, miközben a valóságban az utóbbi háromszor nagyobb.
Egészen más képet kapunk, ha olyan vetületet használunk, mely megőrzi a területet. A Lambert-vetület például úgy működik, mintha a Föld felszínét merőlegesen rávetítenénk egy a Földgolyó köré tekert hengerre.
Ez a nézet megőrzi a területet, de torzítja a távolságokat: Gröndland esetében például jól megfigyelhető, hogy a sziget északi részét meglehetősen „széthúzza”, miközben észak-déli irányban erősen „rövidíti”. A Lambert-vetülettel nézve a Föld felszíne így néz ki:Láthatjuk, hogy a kép meglehetősen különbözik. Ráadásul a vetület erősen befolyásolja kulturális világképünket, azt, hogy milyen helyet foglalunk el a világban. A Mercator-vetületen Európa alig tűnik kisebbnek, mint Afrika, így jelentősebbnek is érzékeljük. Észak-Amerika nagyobbnak tűnik Dél-Amerikánál, miközben a valóságban fordított a helyzet. Ennek köszönhetően az Európában vagy Észak-Amerikában élők lakóhelyüket jelentősebbnek látják, mint amilyen valójában.
Ezt a torz képet tovább erősíti, hogy a térképeken lakóhelyünk, észak van fölül, és kulturális beidegződéseink szerint a fenti dolgok jelentősebbek, sorban előrébb állnak, mint a lentiek. Ha megfordítjuk a térképet, egészen más világot látunk.
Míg a fentebb bemutatott Mercator-vetületes, északot felülre helyező térképen Európát (illetve a kulturálisan szorosan hozzá kapcsolódó Észak-Amerikát) nagynak és jelentősnek látjuk, addig a „fordított” térképen jelentéktelen méretű, ráadásul periferiális területek. Természetesen ez a kép sem „reális”, de ezt is ismernünk kell, ha szeretnénk helyünket a világban a lehető legobjektívebb módon elképzelni.