-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ma már minden más tudományos-ismeretterjesztő portálnál népszerűbb a Facebookon. Ki hinné, hogy az I f*cking love science oldalt egy 22 éves főiskolás lány hozta létre, és sokáig egyedül menedzselte? Mi a siker titka?
Már majdnem megvolt a biológusdiplomája, amikor elindított egy Facebook-oldalt, amit a tudomány iránti rajongásnak szentelt. Az első korszakban vicces tudományos mémeket jelentetett meg, később képekhez kapcsolódóan rövid és magával ragadó szövegekben írt egy-egy érdekes tudományos fölfedezésről. Mára pedig önálló népszerű-tudományos honlapot működtet. Ő Elise Andrew, a lány, aki „ki***ottul szereti a tudományt, azaz aki az „I f*cking love science” (IFLS) oldalt kitalálta.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Talán sokaknak emlékezetes az első IFLS által közzé tett Facebook-poszt, amit megláttak a saját hírfolyamban. Egy magával ragadó kép, és egy rövid, de annál meghökkentőbb felirat, például ez: „Homok – 250-szeres nagyításban”. Kamu vagy sem? A kommentek csak úgy burjánzanak a kép alatt; önjelölt szakértők osztják az észt, hogy mi a trükk, van-e trükk a képen, baromság-e a felirat vagy sem. A tudományos hitelességtől függetlenül ez csak tovább növeli a kattintások és a megosztások számát...
A több mint 100 like-ot bezsebelő képet egy akkor alig 6 hónapja létező, I f*cking love scinece nevű oldal tette föl. Ezt a nevet nehéz elfelejteni, annyira figyelemfölhívó. Persze aztán módunk sem volt elfelejteni, hiszen az oldalnak hirtelen elképesztő nagy forgalma lett... És ahogyan a népszerűség növekedett úgy bővült az oldal tartalma is. A fényképek és a mémek mellé hírszerű bejegyzések is kerültek, amelyek fantasztikus tudományos fölfedezésekről számoltak be – amilyen például az olyan sör, amely nem okoz másnaposságot – fogyasztható, szellemes stílusban. Idén augusztus elején, az ebolajárvány kapcsán az IFLS például megengedte magának, hogy ezzel a megjegyzéssel posztolja a cikkét a Twitteren: Seriously guys, enough with the fear mongering (’Most komolyan, gyerekek, elég legyen már a paráztatásból!’). Ennek ellenére az oldalt nem lepték el a tudományos oldalakra szakosodott trollok: a kreacionisták, a klímaváltozást (vagy a finnugor rokonságot) tagadók vagy a hasonlók.
Az IFLS-nek a mára már több mint 18 millió lájkolója van, és a szám szépen kúszik fölfelé. Pedig – a nyestnél ezt jól tudjuk – érdekesen és népszerűen írni a tudományról nem egyszerű dolog. Az még hihetetlenebbnek tűnik, hogy az egész vállalkozás egyetlen ember ötletéhez kötődik, és sokáig egyedül az ő munkája állt mögötte. Elise Andrew ugyanis az első, aki saját maga brandet teremtett a tudományos-ismeretterjesztő újságírásban. Sokan el sem hiszik, hogy valóban egyetlen ember áll az oldal mögött, aki valóban a semmiből építette ki ezt a hatalmas népszerűséget. Hát, ha még azt is tudnák, hogy az IFLS életre hívója mindössze 22 éves, főiskolára jár (már majdnem megvan a biológusi diplomája), és egy angliai vidéki városban éli mindennapjait. Tudományos újságírást sosem tanult, az oldalt csak azért indította, mert tényleg nagyon szereti a tudományt...
És hogy ez mi mindenre elég? A 2012 márciusa óta létező oldal a maga 18 millió fölötti like-olójával messze megelőzi a hasonló kategóriájú oldalak népszerűségét: a Popular Science-nek 2,7 milliós, a Scientific American-nek 1,9, a Science Daily-nek pedig 0,9 milliós követőtábora van. A Facebook-oldal mellett pedig ma már működik az IFLS weboldal is, amelynek önálló szakértői és újságírói stábja van. Idén ősztől pedig egy televíziós műsorral is jelentkeznek majd...
Forrás