-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 29 Mivel nem hangváltozás alapon álló vizsgálatról van szó a K.E. szókapcsolat...2024. 10. 15, 20:56 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: Láttam egy másik nagyon jó kifejezést is a bullyingra: peer abuse. Peer abuse = rangtárs a...2024. 10. 15, 11:32 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A 'gyé' története vagy a szó etimológiája talán segít (cáfolják az elk...2024. 10. 15, 11:00 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 Folytatom.. Ez a feltételezésed az -szt/ d(t) toldalékokkal kapcsolatban: "...2024. 10. 14, 15:13 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Szlovákiában a magyar iskolákban a gyerekek heti 5-6 tanítási órában tanulhatnák anyanyelvüket, míg a szlovák gyerekek 7-9 órában.
Petícióval fordult a szlovákiai magyar civilek egy csoportja a szlovák oktatásügyi minisztériumhoz, azt kérve, hogy a magyar tannyelvű általános iskolákban is olyan óraszámban oktassák az anyanyelvet, mint a szlovák tannyelvű intézményekben. A petíciót csütörtökön adták át a szaktárca pozsonyi iktatójában.
Az anyanyelvi írás- és olvasásórák, a szabadon választható órák növelését, valamint a magyar történelem oktatását követelő petíciót három magyar civil kezdeményezte április végén, az aláírásgyűjtéshez csatlakozott a szlovákiai magyarság több civil és politikai érdekképviseleti szervezete is. A kezdeményezést támogató petíciós ívekre mindössze három hét alatt közel 26 és félezer aláírást sikerült összegyűjteni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A petíciót az tette indokolttá, hogy a szlovák oktatásügyi minisztérium idén szeptembertől hatályos kerettanterve a magyar nyelvű általános iskolák alsó tagozatain jelentősen alacsonyabb óraszámot irányoz elő az anyanyelv oktatására, mint a szlovák intézményekben. A szlovák szaktárca rendelkezése alapján ősztől az érintett magyar iskolákban a gyerekek heti 5-6 tanítási órában tanulhatnák anyanyelvüket, míg a szlovák gyerekek 7-9 órában.
A szaktárcához eljuttatott petícióban annak aláírói ennek az aránytalanságnak a kiküszöbölése mellett síkraszállnak azért is, hogy a magyar tannyelvű általános iskolákban a jelenlegi egy óráról növeljék kettőre a történelemórák számát, így az iskolások megismerkedhetnek a magyar történelemmel is. Ezenfelül azt is kérik, hogy a magyar általános iskolák felső tagozatain emeljék meg a szabadon választható órák számát. A jelenlegi állapot 7 szabadon választható órát tesz lehetővé a magyar intézményekben, míg a szlovák iskolákban 19-et, ami a szülők iskolaválasztásánál jelentős hátrányba juttatja a magyar iskolákat.
„Arra számítunk, hogy sikerül változtatást elérnünk a kerettantervben, amely nagyon kevés órát irányoz elő hetente a kicsi elsősöknek az anyanyelv oktatására, csak öt órát, ilyen sehol nincs a világon” – mondta az MTI-nek Vojtek Katalin, a petíciós bizottság szóvivője a petíciós ívek leadása után. „Ez indította el a petíciót is, hiszen nem akarjuk, hogy félanalfabéta gyerekeink legyenek” – tette hozzá.
A petíciós bizottság képviselői a helyszínen elmondták: kezdeményezésüknek már meg is van az első eredménye, mivel a délelőtt folyamán egy telefonos egyeztetés során sikerült megállapodniuk Juraj Draxler szlovák oktatásügyi miniszterrel abban, hogy a tárcavezető a jövő héten (június 4-én) fogadja a magyar pedagógusok küldöttségét, akik a találkozón megpróbálják majd kiharcolni a követelt változtatásokat.