-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha mi áltudományt akarnánk művelni, nagyon ügyelnénk arra, hogy legalább nyelvileg és formailag tudományosnak tűnjünk.
Nemrégiben azt állítottuk, hogy tapasztalatunk szerint az – oldalainkon is megjelenő – igénytelen reklámokban mindenféle helyesírási hibát és furcsaságot el lehet követni. És amit el lehet követni, azt el is szokták követni. De gondolnánk ugyanezt egy tudományosnak tűnő előadás meghívójáról?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Gábor küldte nekünk a következő csodás találatot:
Ha valamilyen esetben tényleg érdemes gondosan ügyelni – ahogy mondani szokták – az igényes helyesírásra, az a formális írásbeliség, például a tudományos szövegek. A hitelességét, és a rátermettségét kockáztatja az a tudós, aki helyesírási hibákkal tűzdelt előadásokat, cikkeket közöl. Ebből következően, ha valaki áltudományt akar művelni, és azt komoly tudományként akarja előadni, annak még inkább érdemes lenne ügyelnie a helyesírásra.
A fenti előadás hirdetésén ez nagyon nem sikerült. Még ha valaki esetleg nem is olvasta Móricz János kutatásairól és az ecuadori magyarokról szóló cikkeinket, annak is gyanús lehet a fenti hirdetmény – a megfogalmazásmódja (pl. SzÍriusztól a kárpát medencéig), a helyesírása (pl. SzÍriusztól a kárpát medencéig) és a tipográfiája miatt is. És ez jól van így.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!