-
Janika: @Sátánka: csak az utolsó mondatodra válaszolok: A teljes költséget, beleértve a gyerekek u...2019. 12. 16, 10:09 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
Sátánka: @aphelion: Röviden összefoglalva tehát a "szabad ország" fogalma egy mesebeli dimenzióban ...2019. 12. 15, 09:53 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
mederi: @mederi: Talán még közelebbről: -Meg kell érteni, hogy őket szolgálja a szabályok betartás...2019. 12. 13, 11:18 „Ő imádságuk...”
-
mederi: Egy kicsit túl pörgött úgy gondolom ez a kérdés.. István mondata: "Meg kell érteni, hogy a...2019. 12. 12, 18:07 „Ő imádságuk...”
-
Orsós: @Sátánka: Hol van itt vita? A kérdéseimre választ nem kapok, csak személyeskedést. A mocsk...2019. 12. 12, 11:37 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Oroszország lehetőséget lát arra, hogy a jelenleginél több európai diákot vonzzanak az egyetemekre.
Az eddiginél másfélszer több külföldi diák oktatását támogatná jövő évtől az orosz állam, és a korábbinál több európai fiatalt szeretnének fogadni az orosz felsőoktatásban – írta kedden az Izvesztyija című orosz lap. Az orosz oktatási tárca munkacsoportjának javaslata szerint évente 15 ezer külföldi diákot fogadnának Oroszország egyetemein és főiskoláin. Legutóbb 2008-ban növelték azoknak a külföldi diákoknak a számát, akiknek a képzését az orosz állami költségvetésből finanszírozzák. Akkor 7 ezerről 10 ezerre nőtt a támogatott férőhelyek száma.
A tervezetet szeptemberre készítik el és nyújtják be az oktatási minisztériumnak, és a következő tanévben már ennek megfelelően veszik fel a külföldi hallgatókat – tájékoztatta az Izvesztyija Gulnara Krasznova, a moszkvai Népek Barátsága (Lumumba) Egyetem nemzetközi rektorhelyettese. Mint elmondta, az orosz tárcánál lehetőséget látnak arra, hogy a jelenleginél több európai diákot vonzzanak Oroszországba. Szerinte az orosz munkaerő- és képzési piac sokkal kedvezőbb, mint az európai. Oroszországban a munkanélküliség 2012 harmadik negyedévében 5,2 százalékos volt, míg például Franciaországban és Olaszországban 10,8 százalékot tett ki – emlékeztetett az orosz lap.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Vlagyimir Filippov, a Népek Barátsága egyetem rektora szerint azonban nehéz Oroszországba csábítani az európai fiatalokat, mert az orosztól eltérő a mentalitásuk, és mert az orosz felsőoktatási intézmények nem tudnak számukra megfelelő körülményeket biztosítani. Éppen ezért őket elsősorban a kétéves magiszteri képzés érdekelhetné. Egy évig Oroszországban, majd újabb egy évig hazájukban tanulhatnának, és kettős diplomát kaphatnának a képzés végén. A rektor szerint az európai diákokat az államilag támogatott oktatással lehetne ösztönözni.
Aljona Arsinova, az orosz törvényhozás alsóháza oktatási bizottságának elnökhelyettese szerint legalább 5-6 százalékkal kellene növelni a külföldi diákok oktatásának állami költségvetésből való támogatását. „A képzés a gazdaság motorja, (...) ma nagyon sok cég nyit Oroszországban leányvállalatot, üzemeket. Bővítjük az együttműködést, arra törekszünk, hogy megszüntessük a vízumkényszert” – mondta az orosz parlamenti képviselő.
Oroszországban elsősorban mérnöki-műszaki felsőoktatási képzésben vesznek részt a külföldi diákok (19,7 százalék), orosz nyelvet 13,5 százalékuk tanul az itteni egyetemeken, főiskolákon.