-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Arra gondolok a szer szóval kapcsolatosan, hogy a ban/ ben, ról/ ről, tól/ től toldalékok ...2024. 09. 30, 20:30 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @cikk: Felmerült bennem a kérdés, hogy miért őrződött meg a magyar nyelvben főleg pentaton...2024. 09. 24, 15:04 Így jutunk a hétről tízre
-
nasspolya: @nasspolya: Akár jogos, akár nem, ennek tükrében még érdekesebb a cikk. Igaz, a lényegi ta...2024. 09. 23, 02:22 Így jutunk a hétről tízre
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Rajtad múlik!” címmel olyan versenyt indítottak diákoknak, amelyen a résztvevőknek az Európai Unió következő, 2014 és 2020 közötti pénzügyi keretéről folyó tárgyalásokat kell szimulálniuk.
A pénteki megnyitón Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára azt mondta, a verseny címének „szokatlanul komoly” a jelentéstartalma: arra utal, hogy „felelősek vagyunk azért a korért, amelyben élünk”, azért, hogy milyen lesz az a Magyarország, EU és világ, amely meghatározza a mindennapjainkat.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az államtitkár üdvözölte, hogy a verseny révén a fiatalok nemcsak a tanórákon, hanem „életszagú” eseményeken is találkozhatnak a fontos uniós kérdésekkel. A program témája, az EU következő többéves pénzügyi kerete jelenleg az egyik legvitatottabb kérdés az unióban, és Magyarország – több más tagállamhoz hasonlóan – nem elégedett teljes mértékben az Európai Bizottság erről szóló tervezetével – mutatott rá.
Győri Enikő arról is beszélt, hogy a hatékony tárgyaláshoz sok készségre, képességre van szükség, ilyen a jó fellépés, a karakteresség, a rövid, világos és lényegre törő üzenetek közvetítése, továbbá az, hogy meg kell tudni hallgatni a másik felet is.
Szűcs Tamás, a bizottság magyarországi képviseletének vezetője a megnyitón kifejtette: fontos, hogy a versenyben résztvevő diákok megismerhetik az EU döntéshozatali rendszerét. Mint mondta, a költségvetésről folytatott tárgyalásokat „sajátos, hullámzó dinamika jellemzi”, és általában igen hosszúra is nyúlnak. A tárgyaló feleknek össze kell hangolniuk érdekeiket és kölcsönösen előnyös megoldásokat kell találniuk - fogalmazott. A most megnyitott verseny célja Szűcs Tamás szerint az, hogy hozzájáruljanak a demokratikus vitakultúra fejlődéséhez és a résztvevők bővíthessék uniós ismereteiket.
A Rajtad múlik! egyetemistáknak és főiskolásoknak szóló európai uniós tárgyalási szimulációs verseny, amelynek célja, hogy az izzasztó tárgyalások hangulatát minél inkább átérezzék a játékosok. A Külügyminisztérium, a bizottság és az Európai Parlament (EP) által kezdeményezett, az EU által finanszírozott versenyben a hallgatók által alkotott csapatok egy-egy uniós tagállam tárgyalódelegációjának, majd az EP frakcióinak szerepét játsszák el. Feladatuk, hogy felmérjék saját országuk és frakciójuk, illetve a többi tagállam és képviselőcsoport érdekeit, majd a tárgyalási szimuláció alatt saját véleményüket képviselve próbálják meg előmozdítani a közös álláspont kialakítását.
A versenyben 100 hallgató próbálhatja ki magát uniós diplomataként. A megmérettetésre mindenki jelentkezhetett, aki elmúlt 18 éves, és 2012 tavaszán egyetemistának vagy főiskolásnak mondhatja magát.
A Rajtad múlik! szimuláció három szakaszból áll: először egy háromnapos szakmai program keretében uniós szakértők és a verseny szervezői készítik fel a játékosokat, majd egy nagyjából háromhetes időszakban online teszteket kell kitölteniük, hogy elsajátítsák a fortélyokat. Végül megkezdődik a négynapos tárgyalási szimulációs verseny, ahol az uniós szakértőkből álló zsűri és a sajtó nyilvánossága előtt összemérik képességeiket a játékosok.