-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Cikkünkből kiderül, mi lehet az, ami négy betű és Y-nal kezdődik. Arra is kitérünk, mi köze mindennek Horatiushoz és Jézus Krisztushoz.
A szelfikről szóló cikkünk után többen reagáltak úgy, hogy még életükben nem hallották ezt a szót. Ezek után csodálkozunk, hogy senki nem kérdezte meg, mire vonatkozott a 444 korszakos jelentőségű cikkében a következő:
„...egy dolog számít csak, az pedig négy betű és Y-nal kezdődik!!!”
Ideje, hogy olvasóink kicsit most már felvegyék a pörgést, hiszen: YOLO!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A filológus hajlamú olvasók nyilván rákattintottak a 444-re vezető linkre, és ott azért találhattak némi támpontot a négybetűs, Y-nal kezdődő szó megtalálásához. A cikk címében ugyanis szerepelt egy négybetűs, Y-nal kezdődő szó: Yolo főtörzs, tisztelegj! A szabolcsi rendőrség készítette az év magyar filmjét.
A szemfülesek talán arra is rájöttek, hogy Yolo főtörzs nem a szabolcsi rendőrség állományába tartozik. De akkor ki vagy mi lehet? – Egyszer élünk, most megmondjuk! A YOLO egy angol szólás-mondás rövidítése: You only live once (’csak egyszer élsz’), magyarul: egyszer élünk! Az internet tele van a YOLO eszméjét hirdető képekkel; ezek nagyjából azt akarják kifejezni, amit a mondás mögött meghúzódó filozófia: Ne késlekedjél, ne várj, ne tanakodj, élvezd ki az életet. YOLO!
Egyes filológiai kutatások szerint a rövidítés mémként való elterjedése a Drake nevű rapper The Motto című 2011-es slágeréhez köthető. Az azonban világos, hogy a gondolat már jóval Drake előtt megszületett. Sokan érvelnek amellett, hogy a YOLO már időszámításunk kezdete előtt megjelent Quintus Horatius Flaccus életművében a carpe diem (’ragadd meg a napot, YOLO’) felszólításának formájában. A magyar költészetben is voltak a YOLO-nak nagy követői, elsősorban Berzsenyi Dániel, aki a következőt írta Horác című versében:
Használd a napokat, s ami jelen vagyon,
Forró szívvel öleld, s a szerelem szelíd
Érzésit ki ne zárd, míg fiatal korod
Boldog csillaga tündököl.Holnappal ne törődj, messze ne álmodozz,
Légy víg, légy te okos, míg lehet, élj s örülj.
Míg szólunk, az idő hirtelen elrepül,
Mint a nyíl s zuhogó patak.
Vannak persze, akik alapvetően hamisnak vélik a YOLO eszmerendszerét, és azt nemcsak szavaikkal, de tetteikkel is igyekeznek cáfolni.
Bár egyes források szerint az örök élet és a földi YOLO-filozófia Jézus szerint is összeegyeztethető: „Ne aggodalmaskodjatok tehát a holnap felől; mert a holnap majd aggodalmaskodik a maga dolgai felől. Elég minden napnak a maga baja.” (Máté 6,34.)
A YOLO tagadói azonban inkább a YOLT vagy a YOLF jelszavát hirdetik. Annak kitalálását, hogy ezek mit jelentenek, olvasóinkra bízzuk. A megfejtéseket kommentbe várjuk, a helyes megfejtők között nyestes szelfiket sorsolunk ki!