-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A gyorsúszást angolul nem „fast swimming”-nek, hanem „freestyle”-nak, azaz „szabad stílus”-nak hívják. Honnan ered ez az elnevezés? Tényleg bármilyen stílusban lehet úszni a freestyle számban? Na de akkor miért nem úszik senki kutyaúszásban?
A napokban bizonyára sokan ragadnak a képernyők elé, hogy szurkoljanak kedvenc sportolóiknak. Magyarország egyik szokásos nyerő sportága pedig az úszás. A mai este folyamán is két magyar versenyzőért izgulhatunk: Jakabos Zsuzsannáért a 200 méteres pillangóúszás döntőjében és Gyurta Dánielért a 200 méteres mellúszás döntőjében. A századmásodpercekért folyó küzdelmek szüneteiben pedig nyelvi izgalmakra is lelhetünk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A közvetítések során még nyelvet is tanulhatunk, ugyanis a magyar szöveg mellett, alatt sokszor halljuk az angolt, illetve látjuk az angol feliratokat. Sokaknak feltűnhetett például, hogy az úszásnemeknek milyen angol neveik vannak. A mellúszás breaststroke [bresztsztrók], ami a breast ’mell’ és a stroke ’csapás, tempó’ szavakból áll össze. Ehhez hasonló a hátúszás elnevezése: backstroke [beksztrók], amiben a back ’hát’ szó szerepel. Talán a legegyszerűbb a pillangóúszás, amit angolul is butterfly-nak [bátörfláj] (’pillangó’) hívnak. Van még a vegyes úszás, amelynek a hivatalos angol megnevezése medley [medli], illetve a vegyes váltó, ami angolul medley relay [medli riléj]. De mi a helyzet a negyedik alap úszásfajtával, a gyorsúszással?
Ha kitartóan figyeljük a közvetítéseken megjelenő feliratokat, észrevehetjük, hogy a gyorsúszást angolul – nem annyira meglepő módon – nem fast swimmingnek [faszt szviming] hívják – a fast ’gyors’ és a swimming ’úszás’ szavak összetételével. A gyorsúszás angol neve freestyle [frísztájl], azaz szó szerint fordítva magyarra: ’szabad stílus’. Ha körülnézünk a többi európai nyelvben, azokban is az ennek megfelelő kifejezéseket találunk: németül Freistilschwimmen (’szabad stílusú úszás’), franciául nage libre (’szabad úszás’), olaszul stile libero (’szabad stílus’), finnül vapaauinti ’szabadúszás’, észtül vabaujumine ’szabadúszás’, csehül volný způsob ’szabad mód’, és így tovább. Most már csak arra kell megkeresnünk a választ, hogy miért ezt az elnevezést használják.
A gyorsúszás elnevezés persze érthető: bizony elég gyorsan lehet ezzel a technikával haladni: 100 méteren a férfiak esetében a gyorsúszás világrekordja 46.91, míg mellen ugyanezen a távon 58.46, háton 51.94, pillangóban pedig 49.82. De hogy jön ide a szabad stílus? Hogy kell ezt érteni?
Nagyon egyszerű: szó szerint. A freestyle-nak nevezett úszó számban ugyanis valóban szabadon választott technikával lehet úszni. A szabály csupán annyi, hogy a medence mindkét végét meg kell érinteni a fordulóknál, valamint nem lehet függeszkedni a medence szélén és nem lehet a sávokat elválasztó kötélbe csimpaszkodni. Alacsonyabb szintű versenyeken tehát tényleg nincs más megkötés: úszhatunk, ahogy a leggyorsabbak vagyunk.
Az olimpiai játékokon azonban azt is kikötik, hogy nem lehet más, szabályozott úszásnemben úszni (azaz háton, mellben vagy pillangóban), de lehet bármilyen nem szabályozott technikával: háton úgy, hogy egyszerre csapkodunk a két karunkkal és békatempózunk a lábunkkal, és bizony kipróbálhatjuk a kutyaúszást is. Arra azonban oda kell figyelnünk majd az olimpián, hogy a vegyes úszás számában a freestyle-t nem válthatjuk ki mellel, háttal, gyorssal, pillangóval, marad a kutyaúszás.
És hogy mi az oka annak, hogy mégis mindenki nagyjából egyféle technikával csinálja a freestyle úszást, méghozzá azzal, amit magyarul gyorsúszásnak hívunk? Ez is nagyon egyszerű: a kutyaúszással próbálkozóknak nem sikerült még olimpiai kvótát szerezniük, mert úgy tűnik, ez a technika gyorsabb. A gyorsúszás technikáját angolul front crawl-nak [frant król] hívják a front ’elülső’ és a crawl ’csúszik, siklik’ szavak összetételével. A front crawl jelenti azt a bizonyos jellegzetes technikát, amelyben a láb ollózó mozgást végez, a fej a medence alja felé néz (kivéve, amikor oldalra fordul levegővételkor), és a kezek váltva a fej fölé emelkedve nagyjából körző mozgást végeznek. Az európai nyelvek szintén az ezzel összefüggő kifejezést használják a technika elnevezésére: németül Kraulschwimmen, franciául crawl, spanyolul crol, csehül kraul stb.
Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik. Magyarul a technikát és a számot is gyorsúszásnak nevezzük. Így ne lepődjünk meg majd azon, ha egyszer valaki a gyorsúszó számban nem gyorsúszással fog indulni!