-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Reméljük, nem kapunk virgácsot azért, mert megírtuk, hogy a „Mikulás-rendelés” szót bizony kötőjellel kell írni...
Már csak nyolcat kell aludni, és tényleg megérkezik a Mikulás! A gyerekek azzal készülnek, hogy megpróbálnak jól viselkedni, és kipucolják a cipőjüket. A felnőttek pedig – ha épp nem csapnak föl Mikulásnak – rendelhetnek egyet. De mint minden reklámozott dolognak, a Mikulás-rendelésnek is megvannak a helyesírási nehézségei...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nóra küldte nekünk a következő alkalmi hirdetést, amin a MIKULÁS BÁCSI HÁZHOZ MEGY mondattal nincs is gond, az – mint általában – az apró betűs résznél következik.
Ha túltettük magunkat azon, hogy ez a mondat már sehogyan sem áll össze, elmerenghetünk azon, hogy hogyan is kellene írni a Mikulás + rendelés szerkezetet. Ebben A magyar helyesírás szabályai (AkH.) 140. b) pontja ad nekünk eligazítást. E szerint ha egy tulajdonnév egy köznévvel alkot jelöletlen összetételt, akkor kötőjellel kapcsoljuk őket egymáshoz. Ami egyébként még szerencse is, mert egybeírva kis m-mel kellene kezdenünk a Mikulás-t!
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!