-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: 32 Talán a "vagánykodás / vagánykodó / vagánykodik" , vagy ha durvább l...2024. 09. 20, 19:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Van még pár szó ami megfontolandó arra, hogy átvegyük ilyen esetre. Például a hektorkodás....2024. 09. 19, 19:57 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A szekál(ó/ás) is egy jó megfelelője. www.arcanum.com/hu/online-kiadva...2024. 09. 19, 11:43 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
labdarúgócsapatnak nagyobb az anyagi
támogatottsága, mint az egész magyar
nyelvművelésnek”
A magyar nyelvstratégia története című cikksorozatunk aktuális részéből az derül ki, hogy miért nem tartotta jónak a nyelvpolitika elnevezést Fábián Pál, aki nem értette, hogy miért kell egy differenciálódási elmélet jegyében a magyart sok-sok változatra szakítani. Mindemellett megtudjuk, hogy közel 20 év alatt semmi sem változott a focira és a tudományra fordított pénz arányában.
A magyar nyelvstratégia történetével foglalkozó cikksorozatunkban már szó esett a nyelvművelés elnevezés problematikusnak tartott mivoltáról, terminológiai helyzetéről, a magyar nyelv többközpontúságának kérdéséről. Ezen kívül megvizsgáltuk, hogy az 1995. októberi ülés egyik vitaindítója, Balázs Géza tanulmánya mennyiben egyezik a Magyar Nyelvstratégiai Intézet feladatait meghatározó kormányrendelettel. Most Fábián Pál hozzászólását ismertetjük.
Bezzeg a focira van pénz, a nyelvművelésre meg nincs
Miután Benczédy József befejezte hozzászólását, Fábián Pál pár perc erejéig önmagának adta meg a szót. Először is azt taglalta, hogy a nyelvművelésre jóval kevesebb pénzt fordít az állam és az Akadémia, mint a megelőző években bármikor. Ezt egy nagyon szemléletes hasonlattal érzékeltette:
Az állam – nem tudom, tervszerű volt vagy nem volt tervszerű – és az Akadémia a nyelvművelés mögül tulajdonképpen de facto kivonult. Keserű kimondani, de kimondom: ma egy vidéki harmadosztályú labdarúgócsapatnak nagyobb az anyagi támogatottsága, mint az egész magyar nyelvművelésnek. […] Ha nem kap megfelelő infrastruktúrát a magyar nyelvművelés (nem azt mondom, hogy dúskáljunk az anyagi javakban), minden össze fog omlani egyik napról a másikra. […] Nagyon szomorú a helyzet, és még szomorúbb lesz, ha az Akadémia nem látja azt be, hogy a nyelvművelésre társadalmilag van szükség, és hogy a magyar nyelvnek súlyos kára lesz abból, ha a nyelvművelés leáll.
Eltekintve attól, hogy olykor ki lett mondva, hogy a nyelvművelés áltudomány, az azért elég szomorú, hogy közel húsz év alatt semmi sem változott ilyen téren. A társadalmilag valóban fontos tudományos és kulturális tevékenységekre (az oktatástól kezdve a különféle művészeti ágak támogatásáig) nem jut kellő ráfordítás az államtól. Ennek fényében pedig nem meglepő, hogy például a közoktatás (amit az egyetemi kutatások is befolyásolnak jobb esetben) nem tud mit kezdeni a társadalmi és egyéni különbségekkel vagy a különböző hátrányos helyzetű tanulókkal.
A gondolatmenet azért is nagyon érdekes, mert jól szemléleti azt a társadalmi beidegződést, hogy Magyarországon három dologhoz biztosan mindenki ért: a politikához, a focihoz és a nyelvhez (a negyedik az oktatás, de erről itt nem esik szó). Továbbá megállapíthatjuk Fábián Pál hozzászólásából azt is, hogy a focira már akkor is volt pénz, ellenben egy szerinte társadalmilag hasznos dologra nem.
Fábián Pál megjegyzéséből egy dolgot mindenképp érdemes kiemelni: azt, hogy fölmerül, hogy a nyelvművelésre nincs társadalmilag szükség. Azért nincs, mert a hagyományos nyelvművelés nem szól egyébről, mint egyesek személyes, szubjektív utálatának, nemtetszésének a kivetítésről más nyelvhasználók irányába. Vagyis egyes kifejezések tiltásáról, megbélyegzéséről, ami kivetül a nyelvhasználókra is. Persze, ha úgy értjük a nyelvművelést, hogy az a nyelvi ismeretterjesztést, tanácsadást vagy nyelvi műveltség gyarapítását célzó tevékenységet jelenti, akkor semmi gond nincs vele. Ám Fábián Pál nem erre gondolhatott – a hozzászólása további része legalább is erre utal:
Szöget ütött a fejembe, hogy nem kellene-e Balázs Gézával egyetértve tevékenységünket nyelvstratégiának átkeresztelni, hátha azt jobban megérti pl. egy mai közéleti ember […] vissza kellene térni talán a Nyelvművelő Bizottság-hoz, ha nem merjük a nyelvstratégiai vagy nyelvpolitikai megjelölést vállalni. A nyelvpolitikai-t semmiképp sem ajánlanám, mert a politika szó veszélyessé vált.
Majd Fábián Pál így folytatja:
A Tolcsvai Nagy Gábor-féle tanulmányban van egy sarkalatos mozzanat, a nyelvi differenciálódási tétel. A szerző ne haragudjon meg, de én ebben nem hiszek. Tudniillik: ha a mai magyar nyelvet differenciálódó folyamatban levőnek vélnénk, akkor ez azt involválná – mivel differenciálódni csak korábbi egység tud –, hogy pl. az én diákkorom magyar nyelve, az 1930-as évek magyar nyelve egységesebb volt, mint a mai.
[…] én abban sem hiszek, hogy a regionális változatok olyan nagyon el akarnának különülni a központi magyar nyelvi normától. Nem hiszek abban, hogy pl. a Dunának az északi partján egy más, külön normájú magyar nyelv van – mert nincs. […] De hát akkor nekünk miért kell egy differenciálódási elmélet jegyében a magyart sok-sok változatra szakítani?
Fábián Pál félreértette vagy szándékosan nem értette Tolcsvai Nagy Gábor tanulmányának ezt a részét, így hamis állítást adott Tolcsvai Nagy szájába. A tanulmányban ugyanis nem arról van szó, hogy régebben egységesebb volt a magyar nyelv és most kezdett pluralizálódni. Sokkal inkább arról, hogy ez a pluralista nézet nem olyan régen kezdett itthon kibontakozni, és a nyelvészet központi témájává válni. Ezt Tolcsvai Nagy Gábor ekképp fogalmazza meg az említett vitaindító tanulmányában, szinte előre reflektálva Fábián Pál kritikájára:
Föltételezhető, hogy a hazai nyelvművelésnek a szűkítő nézőpontja összefügg a szociolingvisztika kissé nehézkes befogadásával, művelésének a kívánatosnál lassúbb megindulásával. Ismeretes, hogy a hetvenes években megindultak már szociolingvisztikai kutatások itthon is, például Bernstein nézeteinek ismertté válása nyomán, a hátrányos helyzetek felmérésére, e kutatásokat azonban nem engedték kibontakozni. […] Nem arról van szó, hogy korábban ne lett volna nyelvi rétegződés a magyar nyelvben, ill. hogy ezt a magyar nyelvtudomány és nyelvművelés nem ismerte volna föl, legalább részlegesen. Inkább arról, hogy a csoport-önkinyilvánítás megnyíló lehetőségét maguk a csoportok, rétegek kihasználják, s nyelvhasználatukban régebbi hagyományokra (például nyelvjárásokra, városi nyelvváltozatokra) vagy újabban kialakított nyelvváltozatokra támaszkodnak, azokat erőteljesebben érvényesítik.
Tehát nem kell „egy differenciálódási elmélet jegyében a magyart sok-sok változatra szakítani”, hanem egyszerűen azt kell belátni, hogy a magyar nyelv nem egységes, többféle változatban él, és ezek a változatok bizonyos szempontból igenis eltérnek a központi standard normától. Ez az eltérés lehet csupán egy-egy kifejezés, de lehet akár egy, a standardnak nem megfelelő, mégis következetesen alkalmazandó szabály (pl. nákolás vagy suksükölés).
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Summázva tehát: Fábián Pál teljesen jogosan nem hitt abban, hogy a nyelvváltozatok olyan nagyon el akarnának különülni a központi normától, illetve hogy a magyar régebben (az ő idejében) kevésbé volt egységes. De Tolcsvai Nagy Gábor nem is ezt mondja, hanem arra próbál rávilágítani, hogy a nyelvművelés hagyományos felfogása tudománytalan és idejétmúlt, bárhogyan is nevezzük azt.
Lehet nyelvpolitika, nyelvi tervezés, vagy nyelvművelés a tevékenység neve, ha az előíró szemléletet követi, ugyanúgy káros és társadalmilag nemhogy nem hasznos, hanem egyenes kártékony. Az egész elnevezéssel kapcsolatos problémafelvetésről pedig a következő vicc jut eszünkbe:
– Professzor úr! Igaz, hogy ön veri a feleségét?
– Nem igaz. Nem vagyok professzor, csak egyetemi docens.
Felhasznált irodalom
Nádasdy Ádám (2008): A hír igaz
Nyelvi tervezés, nyelvi politika II. rész: Tájékoztató; Hozzászólások (1996), Magyar Nyelvőr 120/4, 380–402.
Tolcsvai Nagy Gábor (1996): Lehetőségek és kötelességek a magyar nyelvi tervezésben, Magyar Nyelvőr 120, 237–249.