-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A határozott névelő a nyelvtan sója – erre a megállapításra jutottunk egy köztéri felirat kapcsán.
Sok minden volt már, amin a mindennapi szövegeinket, feliratainkat gyűjtő sorozatunkban őszintén nevetni tudtunk. Van, amikor a hibázás ténye mulattat, van, amikor a módja, és van, amikor az eredménye.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nóra küldte nekünk az alábbi képet, amin egy szokásos tiltó üzenet szerepel – egy icipicit módosított formában:
A feliratról a mesebeli király jutott eszünkbe, akinek a leánya azt mondta, hogy „úgy szeretem édesapámat, mint az emberek a sót”. A király úgy érzi, sértő ez a kijelentés, a só jelentéktelen dolog. Aztán mégis rájön, hogy só nélkül bizony a legtöbb étel ehetetlen. Kis dolog a névelő, szinte jelentéktelen, de nélküle egészen másmilyen a világ...
A fenti feliratban például egy konkrét parkra vonatkozó, konkrét tiltás helyett kapunk egy teljesen általános, erkölcstankönyvbe illő imperatívuszt. Többek közt ezt tudja tenni a névelőnek – a nyelvtan sójának – a hiánya. Tehát bátram mondhatjuk: névelőt mondatból kihagyni igen veszélyes dolog.
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!