-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A geocaching-játékos GPS segítségével megtalálja a geoládákat, amelyekben „kincset” talál. Ezt magával viheti, de helyettesíti azt egy másikkal.
Kincskereső játékkal népszerűsítik horvát Baranyát, vagyis a Drávaszöget helyi turisztikai szakemberek – jelentette az Új Magyar Képes Újság horvátországi hetilap internetes kiadásában. A Duna, a Dráva és a magyar országhatár közötti területen 20-30 geoládát rejt el február végéig a pélmonostori (Beli Manastir) Subra Consulting cég a baranyai idegenforgalmi közösséggel együttműködve. Jelenleg a projekt ismertetése és a rejtekhelyek koordinátáinak bejegyeztetése zajlik – mondta el Milica Milosavljević projektmenedzser az MTI-nek. Hozzátette, hogy horvát Baranyában eddig 11 geocaching-pont található, amelyek közül kettőt egy pécsi játékos helyezett el tavaly januárban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A geocaching egy virtuális kincskereső játék, amely a természetjárást, a turizmust a modern műszaki technológiával ötvözi. Lényege, hogy a játékos műholdas navigációs rendszer segítségével megtalálja az elrejtett geoládákat, amelyekben „kincset”, apró ajándékot talál. A megtaláló a „kincset” magával viheti, de helyettesíti azt egy másikkal.
A geoládákat általában valamilyen nevezetesség, turisztikai látnivaló közelében helyezik el. A megtalálás tényét és idejét a játékos a dobozban lévő jegyzőkönyvben, illetve a geocaching-közösségek honlapján is közzéteszi. A kincsvadász a helyszínen készített fotóit, arról szerzett információit is felteheti a honlapra, amely ezáltal egy folyamatosan frissülő útikönyvvé válik. A játék 2000-ben az Egyesült Államokból indult, mára világszerte több millióan játsszák.
Az Eszéktől északra fekvő Drávaszögben van a többi között a madárrezervátumáról híres Kopácsi-rét, több magyar vonatkozású kastély, II. világháborús emlékhelyek, valamint a horvátországi magyar falvak többsége is. Gazdasága hagyományosan mezőgazdasági termelésen alapul, de az utóbbi években egyre több hazai és külföldi turista is felfedezi a vidéket.