-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
![](/media/news-depesmod.png)
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Következtetünk, de határozatlanok vagyunk. Nem mi mondjuk ki a végszót.
Balázs nevű olvasónk feltett egy kérdést, de nem tehetünk mást, mint hogy mi is feltesszük olvasóinknak:
A segitsegeteket szeretnem kerni egy talan nemet szo pontos jelentesenek kideriteseben. Nagyapam hasznalta meg gyerekkoromban, amikor megerkeztunk es banyasz tenyerevel jol hatba vagott minket kisgyerekeket es igy szolt: „mi van slusze?”
Kb a jobarat, haver, cimbora ertelmet gondolom moge, de jo lenne tudni, hogy pontosan mit jelent.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Több szótárat átnéztünk, több szakértőt megkérdeztünk, de a szót senki nem ismerte. Nem tudjuk, olvasónk miért gondolta, hogy éppen német eredetű lenne szó: ebben az esetben a Schluß [slusz] ’zárás, zárlat, vég; határozat; következtetés; derékbőség stb.’ szó többes száma jöhetne szóba – valószínűleg bajor-osztrák alakjában, mivel ez az irodalmi németben Schlüße [slüsze]. (Persze nem könnyíti meg helyzetünket az sem, hogy Balázs nem használ ékezetes betűket.)
Ennek a szónak azonban nem találjuk olyan jelentését, amely ide illene. Önmagában ez kevesebb problémát jelent, a szlengben vannak váratlan jelentésváltozások (azt például magyarázni sem kell, miért becézhetnek egy gyerekeket következményeknek – talán ennyire egyszerű lenne a megoldás?).
Szintén segíthetett volna, ha olvasónk írt volna valamit nagyapja életrajzáról. Lehet, hogy a megoldást szűk vidékre összpontosító tájszótárakban, nyelvjárási monográfiákban találhatjuk meg. Ilyen információ híján azonban nem tudjuk, hol keresgéljünk.
Éppen ezért olvasóinkat kérjük: ha ismerik a kifejezést, írják meg, mit jelent, és mit gondolnak, honnan ered. Balázs nevében is, előre is köszönjük.