-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket. A kórokozó valószínűleg háziállatként tartott kétéltűekkel érkezett Ázsiából – olvasható egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmányában.
A gombát Hollandiában fedezték fel 2013-ban, miután tíz egyed kivételével kipusztította az országban élő tűzszalamandrákat. Az új kutatás a halálos bőrbetegséget okozó gombát sok rokon fajnál kimutatta, az ázsiai szalamandrák közül azonban egyiknél sem – idézte a BBC hírportálja a Science tudományos lapban megjelent tanulmányt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A gomba már 30 millió éve él együtt az ázsiai szalamandrákkal a londoni Imperial College és a Zoológiai Társaság kutatói szerint, akik a vizsgálatban együttműködtek holland és belga tudósokkal is.
A Batrachochytrium salamandrivorans (B. sal) nevű élősködő gombafaj egy másik gomba, a Batrachochytrium dendrobatidis rokona, mely békáknál és más kétéltűeknél okoz hasonló betegséget, főként a trópusokon. A most felfedezett B. sal nem árt a békáknak és a varangyoknak, ám sokféle szalamandrafajt pusztulással fenyeget: megtámadja és gyorsan felfalja az állat bőrét, amely létfontosságú, légzését segítő szerve.
„A gombával való érintkezés után a legtöbb szalamandrafaj egyedei heteken belül elpusztulnak. Úgy tűnik, nincs valódi akadálya annak, hogy egész Európában elterjedjen az élősködő” – mondta An Martel, a tanulmány vezető szerzője, a Genti Egyetem kutatója, aki kollégáival együtt több mint ötezer különböző fajokat képviselő kétéltű vizsgált meg négy kontinensről.
Az eredmények valószínűsítették, hogy a gomba Ázsiából ered. Az ottani szalamandracsoport evolúcióját megvizsgálva a kutatócsoport úgy becsülte, hogy a család már 30 millió éve élhet együtt az élősködővel. Egy 1870-nél korábbról származó ázsiai múzeumi gőténél is megtalálták a húsevő gombát.
Mivel az ázsiai gőték és szalamandrák számos faja kedvelt háziállat Európában és Amerikában, kereskedelmük megmagyarázhatja azt, hogyan került a gomba Belgiumba és Hollandiába. A feltevés igazolására megvizsgáltak több mint kétezer múzeumokból, európai állatkereskedésekből és egy hongkongi exportőrtől származó állat bőrmintáját.
Az állatkereskedésekből származó minták tiszták voltak, ám három múzeumi mintán ott volt a gomba, ezeket az állatokat 2010-ben hozták be Ázsiából. A tudósok szerint ezért a kisállat-behozatal lehet a kór a legvalószínűbb forrása.