-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nyílt levélben szólította fel vasárnap több tucatnyi brit közéleti személyiség – köztük Hugh Grant színész – a brit kormányfőt arra, hogy ne vesse el a brit sajtó törvényi szabályozásának lehetőségét, ha a most zajló sajtóetikai vizsgálat vezetője ilyen szabályozás megteremtését javasolja.
A vizsgálatot – amelyet az egyik legelismertebb brit jogi szaktekintély, Sir Brian Leveson, az angol-walesi fellebbviteli bírói fórum egyik főbírája vezet – David Cameron konzervatív párti miniszterelnök rendelte el. A vizsgálat azt követően kezdődött, hogy a News of the World című – azóta megszüntetett – vasárnapi brit bulvárlap munkatársai néhány évvel korábban, exkluzív sztori reményében feltörték és lehallgatták egy elrabolt és brutálisan megölt angol kislány mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség még nagy erőkkel kereste.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az ügy azóta az utóbbi évtizedek legnagyobb brit sajtóetikai botrányává fajult. A Leveson-vizsgálattal párhuzamosan, egyszerre több szálon futó rendőrségi nyomozás kiderítette, hogy a telefonlehallgatások hatszáznál több személyt érintettek, köztük a nemzetközi film- és szórakoztatóipar olyan világsztárjait, mint Hugh Grant, Brad Pitt, Angelina Jolie, Jude Law, Charlotte Church és Sienna Miller. A kiszemelt célpontok között voltak emellett az iraki és afganisztáni hadszíntéren elesett brit katonák hozzátartozói, a brit királyi család tagjai, valamint politikusok és sportolók.
Az érintettek közül hatvanan – köztük Hugh Grant, Jude Law és Charlotte Church – vasárnap nyílt levélben fordultak a brit kormányfőhöz, kifejezve azon meggyőződésüket, hogy a brit sajtó tevékenységét irányító önszabályozási alapelv nem kielégítő. Az aláírók biztosítékokat kértek David Camerontól arra, hogy nem kötelezte el magát máris – vagyis még a sajtóetikai vizsgálat befejezése előtt – a jelenlegi sajtó-önszabályozási rendszer fenntartása mellett, és nyitottan fogadja majd a Leveson-bizottság ajánlásait.
A terjedelmes nyílt levélben – amelyet a telefonlehallgatási botrány sértettjei által létrehozott kampányszervezet honlapja tett közzé vasárnap – az aláírók aggodalmuknak adtak hangot azokkal a sajtóbeszámolókkal és politikusi nyilatkozatokkal kapcsolatban, amelyek a levél szerzői szerint arra utalnak, hogy Cameron már döntött a sajtószabályozásba történő törvényi beavatkozás elvetéséről még abban az esetben is, ha ezt a Leveson-bizottság erőteljesen javasolja.
Vasárnap személyesen is megszólalt az ügyben Hugh Grant, aki a BBC televízió politikai magazinműsorában kijelentette: senki nem akarja, hogy az állam határozza meg, mi jelenhet meg az újságokban; ezt a lehetőséget ő maga és a telefonlehallgatási botrány többi sértettje is elrettentőnek tartja. A színész hozzátette ugyanakkor, hogy a sajtó önszabályozási rendszere az utóbbi ötven évben „újból és újból kudarcot vallott”.
Hugh Grant szerint a törvényi beavatkozásnak egy olyan szabályozó testület létrehozására kellene kiterjednie, amely független lenne a sajtótól és a kormánytól is. Kijelentette: ettől ő a legkisebb mértékben sem látná veszélyeztetve a véleménynyilvánítás szabadságát.
A vasárnapi BBC-műsorban megszólaltatták David Cameron miniszterelnököt is, aki határozottan kijelentette, hogy a brit kormány semmiképpen sem pártolna keménykezű állami beavatkozást. Szavai szerint a sajtónak szabadnak kell lennie, hogy feltárhassa a törvénytelenségeket, és elláthassa a demokráciában rá háruló feladatokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a mostani helyzet sem tartható, amelyben a sajtó emberek, családok életét dúlja fel tolakodásával. David Cameron szerint ésszerű szabályozó rendszerre van szükség, és Leveson bíró „remélhetőleg megoldja ezt a problémát”.