-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
1859. szeptember 30-án született Benedek Elek, a nagy mesemondó. Az ő emlékének tiszteletére 2005 óta ezen a napon tartják országszerte a népmese napját Magyarországon. Ez alkalomból a nyest utána járt annak, milyen érdekes tartalmakat, meséket és egyebeket találhatnak a gyerekek az egyszervolt.hu portálon.
A Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére 2005 óta, azaz pont hét éve – micsoda mesei szám! – szeptember 30-án rendezik meg a népmese napját. Az évforduló alkalmából a korábban már bemutatott egyszervolt.hu gyerekeknek szóló, rengeteg mesét is hozzáférhetővé tevő portálról beszélgettünk szülőkkel.
A dátum, szeptember 30., nem véletlen: ezen a napon született 1859-ben Benedek Elek, az egyik legnagyobb magyar mesemondó. Meséit a legtöbb ma élő korosztály ismeri: egy-egy Benedek Elek-meséket tartalmazó kötet sok háztartásban jelenti a meseirodalmat. Akinek, azonban nincs meg, tájékozódhat az egyszervolt.hu-n: meséi közül néhány a honlapon is hozzáférhető. De lássuk, használják-e, szeretik-e a gyerekek ezt a honlapot!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Arról kérdeztünk Budapesten élő szülőket, hogy gyermekeik ismerik-e, és ha igen, mire használják a leginkább az egyszervolt.hu-t. Az első fontos kérdés, amit tisztázni szerettünk volna, az volt, hogy valóban eléri-e az oldal a megcélzott korosztályt, azaz az óvodás- és iskoláskorú gyerekeket. Az általunk megkérdezett szülők arról számoltak be, hogy a holnap sokkal érdekesebb az óvodéskorú gyerekek számára: nagyjából háromtól hat éves korig. Csupán elvétve kaptunk olyan választ, hogy a kisiskolásokat is lekötnék az oldalon található lehetőségek. (Ez persze sajnos megkérdőjelezi az – általunk legutóbb bemutatott – Okos Doboz nevű alkalmazás sikerességét.)
Nagyon kíváncsiak voltunk arra is, hogy a honlap által kínált számtalan, már-már átláthatatlan lehetőség közül melyeket próbálnak, próbáltak ki az általunk megkérdezett szülők gyerekei. Ez, úgy tűnik, korosztálytól függ. Egy szülő elmondta, hogy a gyerekek kisebb korukban főleg az animációk között válogattak, illetve időnként meghallgattak egy-két dalt, amelyek közül néhány igazi kedvenccé vált. Nagyobb, 4-6 éves korban, úgy tűnik, főleg a mesék, és azon belül is főleg a mesetévé válik érdekessé. Fontosak persze a legtöbb gyerek számára a különböző játékok, és a fiúk nagyon szeretik a Traff Parkot. (Ez az a kis alkalmazás, amelyben saját autót választva játékosan tanulhatják meg a KRESZ-t.)
Hogy mindezek közül mit szerettek a gyerekek leginkább? – Összességében a válaszokból az derült ki, hogy a családok nem használták a honlap nyújtotta lehetőségek nagy részét, hanem kiválasztottak egy-két alkalmazást, és azt visszatérően használták, mert nagyon szerette a gyerek. Tehát miután találtak izgalmas, kellemes időtöltést, nem keresgéltek, nem kattintottak tovább. A megkérdezett szülők megítélése az egyes funkciókról, alkalmazásokról eltérő: van, aki az animációkra esküszik, van, aki a Traffra, vannak anyagok, amelyek az egyszervolt.hu révén kerültek be a „családi repertoárba”, és van, amelyiket néhány szülő kifejezetten irritálónak tartotta.
Arra a kérdésünkre, hogy a gyerekeket mennyire kötötték le a honlap nyújtotta lehetőségek, szintén elég különböző válaszokat kaptunk. Volt szülő, aki előzetesen „szűrte” gyermekének az anyagot, kifejezetetten, célirányosan a gyerek érdeklődése szerint maga válogatta össze a néznivalókat – így nem meglepő, hogy maximálisan lekötötte. Általánosságban úgy tűnt, hogy a gyerekeket leginkább a játékok kötik le. De volt szülő, aki hozzá tette, hogy az itt található játékokért nem rajongtak a gyrekei. A Traff – úgy tűnik – ebben is a vezető alkalmazások közé tartozik: akár fél-egy óráig is le tudja kötni „rajongóit”. A szülők azt is egybehangzóan kijelentették, hogy erőteljesen korlátozták a gép előtt töltött időt: legfeljebb fél-egy órát töltenek a gyerekek a képernyő előtt.
Tehát a szülők többsége „szigorú”: csak felügyelettel gépezhet a gyerek, nem szörföznek csak úgy, céltalanul, hanem célirányosan szórakozni mennek. Úgy működik, mondta el egy szülő, mintha videóról megnéznének egy-egy mesét. Volt olyan szülő, aki azt is elmondta, hogy a heti rendbe illesztik az egyszervolt.hu-t, és hetente egyszer, egy szokásos időben használják. A meséket és a játékokat a gyerekek egyedül is nézik, több szülő elmondása szerint. (Természetesen az, hogy mennyire tudják önállóan kezelni az alkalmazásokat, erőteljesen függ az életkortól.)
Végezetül azt kérdeztük a szülőktől, hogy mennyire ajánlanák ezt az oldalt más, kisgyerekes szülőknek. Minden megkérdezett szülő egyértelmű igennel válaszolt: általában jópofának, érdekesnek találják az ott található tartalmakat. Volt olyan család, amelynél ezzel a honlappal indult az internetezés. A szülők kifejezetten jónak látják, hogy van egy olyan oldal, ahol kontrolláltan, csak megbízhatóan gyerekeknek szóló tartalom található egy helyen.
Köszönjük szépen mindazoknak a szülőknek a közreműködését, akik válaszoltak kérdéseinke!