-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ottlik Géza Hajnali háztetők című regényére épülő, interaktív, okostelefonra készített irodalmi sétaprogramot mutattak be Budapesten. A keddtől letölthető alkalmazás segítségével a regényszöveg mellett az 1930-as évekbeli Budapesttel, a szereplőkkel, helyszínekkel ismerkedhetnek meg a résztvevők a mintegy hatórás séta alkalmával.
A programot bemutató sajtótájékoztatón elhangzott: az alkalmazást az Ottlik-emlékév alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum felkérésére a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológia Laborja készítette. Az irodalmi séta szoftverének megvalósítására az MTA SZTAKI vállalkozott a GUIDE@HAND hangos idegenvezető alkalmazás továbbfejlesztésével.
A séta a Mechwart ligetből indul és a PIM-ben végződik. Az eredeti regényrészleteket fotó, film és más digitális tartalmakkal vegyítő séta résztvevői a regény cselekményszálát követve ismerik meg a történet szereplőit és helyszíneit, amelyek felidézésével a korabeli Budapest és a kor képe rajzolódik ki számukra. Az alkalmazás okostelefonnal és bármely más, internetkapcsolattal rendelkező eszközzel igénybe vehető. A regény elhangzó részletei szövegesen is megjeleníthetők, a sétáló pedig elmentheti kedvenc idézeteit vagy épp a helyszínen készített fényképeit.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ruttkai Zsófia, a MOME docense, az egyetem kreatív technológia laborjának vezetője elmondta: az ötlet egy múzeumfejlesztéssel foglalkozó egyetemi kurzuson született, ennek keretében négy hazai intézmény lehetőségeivel foglalkoztak. Kiemelte: az okostelefonokra telepíthető alkalmazásokban óriási lehetőség rejlik, hiszen általuk ki lehet teljesíteni a múzeumlátogatás élményét. Az Ottlik-sétáról megjegyezte: az alkalmazással majdnem történelmet írtak, de végül Írországban megelőzték őket, Dublinban James Joyce Ulyssesét lehet hasonló sétán megismerni. A vezető megemlítette azt is, hogy a Hajnali háztetők-sétával az alkotók beneveztek a grazi European Youth Awardra, a nemzetközi megmérettetésen a projekt bejutott a legjobb 35 közé, a végeredmény a napokban várható.
Az interaktív séta alkotója, Oravecz Júlia elmondta: az alkalmazás GPS-alapú lokatív technológiát használ, így az adott helyszínre érve a tartalmak automatikusan elindulnak. „A séta különbözik a már ismert digitális könyvolvasási megoldásoktól, mint az e-book vagy a hangoskönyv” – tette hozzá.
Jankó Anna, a projekt alkotója szerint számos archív anyag, plusz információ kapcsolódik a regényanyaghoz, amelyek „plasztikusabbá teszik az átélést” a kortárs olvasóknak. A tematikusan csoportosított multimédiás galériák olyan témákat érintenek, mint például az egykori jogászbálok, a nők társadalmi helyzete az 1930-as években, Budapest korabeli hétköznapjai. A sétán felhasznált mintegy 300 dokumentumot –filmrészleteket, híradórészleteket, vicceket, fotókat, zenéket, újságcikkeket – 13 intézmény archív anyagaiból válogatták.
Mata Júlia arról beszélt, hogy a séta 16,6 kilométer hosszú és 16 sétapontot érint. Szerinte kicsivel több mint hat óra lehet végigjárni, de az utazás nem a regény narratív sorrendjét követi. Ezért alakították ki az alkalmazásban a naptárfunkciót, amely segít eligazodni a regény idősíkjai között. A sétát egy korabeli térképen lehet nyomon követni.
Márkus Zsolt, a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet képviseletében elmondta, hogy a Hajnali háztetők az App Store-ból és Google Playből is ingyenesen letölthető keddtől a GUIDE@HAND mobil alkalmazás egyik sétájaként.
Wernitzer Júlia, Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy az Ottlik-emlékévhez sokszínű programsorozat társul, májustól látható a Minden megvan című, az író életét, tárgyi hagyatékát és műveit bemutató kiállítás, az interneten pedig elérhető az a virtuális tárlat, amelyben kortársak elevenítik fel Ottlik Géza alakját. A kutató kiemelte: a PIM évek óta kísérletezik innovatív technológiákkal, alkalmazza a modern média adta lehetőségeket kiállításaiban, honlapjain. Megjegyezte: a megújult Petőfi-kiállítás 2011-ben az Év kiállítása díjat nyerte el.