-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Párkapcsolatban élsz, a Facebook mégis társkereső hirdetésekkel bombáz? Előfordulhat, hogy már tudja, amit te még nem akarsz észrevenni.
Eljött az az idő, amikor már teljesen mindegy, hogy milyen információkat adunk meg magunkról önként a Facebookon, aktivitásunk, posztjaink, barátaink száma, és még ezer más dolog árulkodik rólunk. Ha azok közé a konzervatívok közé tartozunk is, akik szerelmi életüket nem a közösségi oldalon élik, akkor sem bújhatunk el a nagy testvér figyelő szemei elől; adatainkból a szakemberek nemcsak azt tudják megállapítani, hogy kivel járunk (még akkor is, ha ezt nem tettük publikussá az oldalon), azt is, ha esetleg közeledik a szakítás.
A Cornell Egyetem tudósai 1,3 millió Facebook-felhasználó profilja alapján felállítottak egy algoritmust, amivel meg lehet állapítani, hogy két ember szerelmi viszonyban van-e egymással. Mint kiderült, nem a közösen posztolt szelfik idegesítően nagy mennyisége vagy a közös ismerősök száma a legárulkodóbb tényező, hanem éppen az, hogy a közös ismerősök közül hányan nem kapcsolódnak egymáshoz.
Ha két embernek olyan közös barátaik vannak, akik leginkább csak ezáltal a két ember által kapcsolódnak egymáshoz (tehát nem nagyon van más közös ismerősük), akkor nagyon valószínű, hogy ez a két ember egy pár. Az algoritmust használva a kutatók hatvan százalékos pontossággal voltak képesek megnevezni egy felhasználó házastársát, nem házas párok esetén kicsivel kisebb, egyharmados pontossággal. (Arra, hogy egy sima tipp bejöjjön, 2% esély lett volna.)
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Jon Kleinberg, aki szintén a projekten dolgozott, rávilágított arra, hogy szerelmi partnerünk híd a különböző szociális világaink között. Ő jön el a családi összejövetelekre, a céges bulikra vagy az érettségi találkozókra, tehát a családunkkal, távolabbi rokonainkkal, kollégákkal és a barátokkal is megismerkedik.
És mi van, ha ezt megfordítjuk?
Tegyük fel, hogy Laci nem ismerőse Niki szegedi unokatestvérének, sem a legjobb barátnőjének a kenutáborból, de még a külföldi cserediákjának sem. Hát ez bizony nem jelent jót, mert mindebből az derül ki, hogy Laci és Niki kapcsolata nem valami erős, és a kutatók szerint 50 százalékos a valószínűsége, hogy két hónapon belül szakítani fognak.
Persze a fentiekben nem sok meglepő van azon kívül, hogy a Facebook most már rendelkezik azzal a félelmetes képességgel, hogy megadott adataink mögé lát, és annak ellenére van tisztában a magánéletünkkel, hogy mi azt hisszük, ügyesen sikerül megtartanunk magunknak.
How Facebook knows if you're going to break up before you do