-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Leporolták a sztaki szótárakat: új felületen, új rendszerben, több választási lehetőséggel szótárazhatunk a neten. A tesztüzemmód mindenki számára elérhető. ha bejelentkezünk, akár szótárszerkesztők is lehetünk.
Megújul a sokak által ismert és használt sztaki szótár. Az új változat béta verziója az ujszotar.sztaki.hu címen érhető el és próbálható ki. Az oldal nem csupán színeiben mutat mást, mint kissé már poros elődje, hanem a keresés, és a felépítés is más.
A főoldalon először is ki kell választanunk a nyelvpárt: milyen nyelvről, milyen nyelvre kívánunk fordítani. A keresőmezőbe gépelve a keresett szót, működésbe lép a Google-ből már ismert automatikus kiegészítés funkció, amelynek segítségével pontosíthatjuk a keresést, és azonnal láthatjuk a fordítási lehetőségeket is.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A keresés pontosítása után megkapjuk a releváns szótári tételeket. Ebben fontos különbség a szótár elődjéhez képest, hogy egyszerűbben elérhetjük a szó fonetikus átírását, és egy kattintással azonnal meg is hallgathatjuk a kiejtését. Ezen kívül meg is csillagozhatjuk az általunk keresett (és meg is talált) kifejezést.
A felépítés tehát átláthatóbb, a felület kényelmesebb és esztétikusabb. De mi változott még? – A legjelentősebb változás, hogy a felhasználók különböző szerepköröknek megfelelően különböző jogkörökkel rendelkeznek a szótár használatával kapcsolatosan. Tehát az új szótár felületén készíthetünk felhasználói fiókot, és beléphetünk az oldalra. Így kiléphetünk az anonim felhasználók tömegéből. Persze ha nem jelentkezünk be, akkor is kereshetünk a szótárban, és a publikus tartalmakhoz hozzáférünk.
Ha azonban bejelentkezünk az oldalra, megnő a lehetőségek száma: itt csatlakozhatunk az úgynevezett nyílt szótárközösségekhez, és feljebb léphetünk a „ranglétrán”, tagokká válhatunk, ami újabb lehetőségeket nyit meg előttünk, például azt, hogy szerkesztői jogkört kapjunk. – Azaz az új szótárat a felhasználók egy – az adminok által meghatározott – kisebb köre szerkesztheti is. Ezekről bővebben a gyakran ismételt kérdések oldalán lehet tájékozódni.
Van még mindezeken kívül szótárblog, láthatjuk a felhasználókat és a jogköreiket, és még a szótárkészítők kísérleti projektjeibe is bepillantást nyerhetünk. Az új sztaki szótár tesztüzemében bárki segíthet a fejlesztőknek. Jó szótárazást kívánunk!