-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 Folytatom.. Ez a feltételezésed az -szt/ d(t) toldalékokkal kapcsolatban: "...2024. 10. 14, 15:13 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Elindult a Mindentudás Egyeteme 2.0 programsorozat. Kornai András szegedi előadása nyelvtechnológiai alkalmazások elméleti alapját, működési mechanizmusait mutatja be az információelmélettől a mai modern nyelvelméletekig.
Elindult a Mindentudás Egyeteme 2.0 programsorozat, új előadók, új programstruktúra, új dizájn, új webes felület. A mostani széria több dologban is különbözik a régitől. Ahogy a nevében szereplő web2.0-ra való utalás is mutatja: a szerkesztők sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a webes megjelenésre, ott vannak a Facebookon, és folyamatosan frissítik a weben elérhető tartalmakat. Másrészt ebben a szériában nem csak hagyományos előadásokat láthatnak az érdeklődők, hanem minden témakörről készül egy magazinműsor és egy kerekasztal-beszélgetés is. Az utóbbi célja, hogy a szakterület neves képviselőit egy asztal köré ültesse, és az adott téma kapcsán felmerülő társadalmi, jogi, erkölcsi kérdéseket boncolgassa. Az előbbi pedig elsősorban a magyarországi kutatás-fejlesztés eredményeire koncentrál, egyes alkalmazásokon, fejlesztéseken keresztül mutatja be a szakterületet. Ebben a szériában összesen 16 témakör 48 tévéműsorát láthatják a nézők a hálózatkutatástól a genetikán keresztül a csillagászatig.
A ME2.0 január 15-én szombat este kezdődött el Barabási Albert-László előadásával, amelyben a kutató az emberi viselkedés kiszámíthatóságával, illetve az ennek vizsgálatára (is) használható olyan módszerekkel foglalkozott, amelyek bármely komplex rendszer tanulmányozására alkalmasak lehetnek. A következő két előadás a lelki egészségről, illetve a Föld nyersanyag-tartalékairól szólt, ma (február 4-én, pénteken) este pedig Falus András előadását hallgathatjuk meg az öröklődés és az életmód viszonyáról.
A ME2.0 abban is eltér elődjétől, hogy a vidéki egyetemi nagyvárosokat is bevonják a programsorozatba. A jövő keddi előadás helyszíne a Szegedi Tudományegyetem lesz, ahol élénk nyelvtechnológiai kutatások folynak, és ahol minden évben megrendezik a Magyar Számítógépes Nyelvészeti Konferenciát (MSZNY). Épp ezért nem véletlen, hogy Kornai András nyelvtechnológiáról szóló előadásának éppen Szeged ad otthont.
A számítógépek és infokommunikációs eszközök mindennapi életünkben játszott szerepe és ezzel együtt a ránk zúduló információ mennyisége folyamatosan növekszik. Alapvető fontosságúak tehát azok a módszerek, amelyekkel könnyebben, gyorsabban és kényelmesebben tudjuk elérni a számunkra fontos információt, és csak azt. A nyelvtechnológia ebben tud segíteni. Már most több nyelvtechnológiai alkalmazást mozgósítunk akár egy szimpla internetes keresés esetében is. A beszédfelismerési technikák segítségével megoldható pl. a navigációs eszközök beszéddel történő vezérlése vagy a fogyatékkal élők életminőségének javítása is. Ezek az alkalmazások láthatatlanul dolgoznak a háttérben, és jelentősen megkönnyítik az életünket. Az előadás az ilyen alkalmazások elméleti alapját, működési mechanizmusait mutatja be az információelmélettől a mai modern nyelvelméletekig.
(Forrás: Wikimedia commons)
Ha az autók fejlődtek volna úgy...
Bill Gates egy 2005-ös számítástechnikai kiállításon azt mondta: "Ha a General Motors úgy fejlődött volna, mint a számítástechnika, ma huszonöt dolláros autókat vezetnénk, melyek 1000 mérföldet (kb. 1600 km) tennének meg egy gallon (kb. 3,8 l) benzinnel." A kijelentés után azonnal viccek születtek, hogy mi lenne, ha az autók olyanok lennének, mint a számítógépek.
1. Az autód minden ok nélkül naponta kétszer lerobbanna.
2. Akárhányszor újrafestenék a csíkokat az utakon, új autót kéne venned.3. Egyszerre csak egy személy használhatná az autót, hacsak nem AutóNT-t vagy AutóXP-t vásárolnál. De akkor is külön kellene megvenned az üléseket.
4.Az Apple autóit napenergia hajtaná, megbízhatóak lennének, ötször olyan gyorsan haladnának és kétszer olyan könnyű lenen őket vezetni, de csak az utak 5%-án lehetne őket használni.
5.Az olaj- és vízhőmérséklet-visszajelző, illetve a töltésjelző lámpa helyett csak egy „általános autóhiba”-visszajelző lámpa.
6. Az új ülések arra kényszerítenének minket, hogy egyforma méretű legyen a seggünk.
7. A légzsák, mielőtt kinyílna, megkérdezné, hogy biztosak vagyunk-e benne.8. Esetenként az autónk minden ok nélkül kizárna minket, és addig nem engedne be, míg egyszerre nem húznánk meg a kilincset, fordítanánk el a kulcsot és markolnánk meg az antennát.
9. Ahányszor a General Motors új modellt vezetne be, a vásárlóknak újra meg kellene tanulniuk vezetni, mivel egyik műszer sem úgy működne, ahogy a korábbiban.
10. A startgombbal állítanánk le a motort.A számítástechnika gyors fejlődését mutatja, hogy az alig öt-hat éves vicc poénjait ma már nehezen értjük...
Ahhoz, hogy ma már mindennapi életünkben rendszeresen használjunk nyelvtechnológiai alkalmazásokat, sok feltételnek kellett teljesülnie. Először is szükség volt a számítógépek fejlődésére. Ha az autók úgy fejlődtek volna, ahogy a számítógépek, akkor ma egy személyautó 300 Ft-ba kerülne, és egy deci benzinnel elmenne Párizsba 10 perc alatt. A fejlődéshez továbbá szükség volt arra is, hogy a tudományos életben megváltozzon az a hagyományos hozzáállás, hogy egy vagy néhány nagyon okos ember mondja meg előírásszerűen, hogy egy adott tudományos problémára mi a megoldás, és azt hogyan kell megvalósítani. Gondolhatunk itt Chomsky-ra, a transzformációs generatív grammatika szülőatyjára, aki hosszú évtizedekre konzerválta a nyelvészetet. De gondolhatunk a Manhattan-tervre is, ahol egy sokmilliós apparátus valósította meg Einstein és magyar barátai ötletét. A hozzáállás megváltozása és újabb elméletek kidolgozása, alkalmazása a nyelvtechnológia területén is összefüggnek.
A második világháború utáni időszakra datálható több olyan elmélet (információs entrópia, véges állapotú automaták, lineáris terek) születése, amelyek egyszerű villamosmérnökök és informatikusok fejéből pattantak ki, és a hagyományos hozzáállással ellentétben lentről terjedtek fölfelé a tudományos hierarchiában.
Kornai András matematikus, nyelvész, az MTA SZTAKI tudományos tanácsadója, a BME címzetes egyetemi tanára, a Boston University számítógép-tudományi tanszékének és a Harvard University Kvantitatív Társadalomtudományi Intézetének kutató munkatársa. Évtizedek óta foglalkozik a nyelvtechnológia különböző ágaival, három monográfia szerzője, négy kötet (társ)szerkesztője és mintegy hatvan cikk (társ)szerzője, ezenkívül rendszeresen tanít, vagyis értő és érthető tolmácsolója lesz ezeknek a (nem is olyan bonyolult) elméleteknek.