-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Fatih Akin, az ismert török-német filmrendező bejelentette, hogy egyelőre jegeli a meggyilkolt Hrant Dink örmény nemzetiségű újságíróról szóló filmjét, mert nincs olyan török színész, aki elvállalná a neves publicista szerepét.
Cikkeiben Dink a Törökországban tabutémának számító örmény népirtással foglalkozott, a török-örmény megbékélésen fáradozott, de a török nacionalisták gyűlölték őt, és 2007-ben merényletben megölték.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Fatih Akin az Agos című hetilap szerdán megjelent számában arról beszélt, hogy a Soul Kitchen című 2009-es filmjének elkészülte után Dink 12, életrajzi elemeket is tartalmazó újságcikke alapján írt egy forgatókönyvet, de amikor a főszereppel megkeresett török színészeket, egyikük sem fogadta el a felkérést. Akin szerint arra hivatkoztak, hogy túl rázós lenne a film. Így aztán úgy döntött, egyelőre felfüggeszti a produkciót.
A rendező úgy vélte, hogy egy Dinkről szóló film főszerepét csak török színész alakíthatja, „egy amerikai vagy francia színész nem tudja eljátszani”, filmjének „török filmnek kell lennie”, mivel ezekkel a kérdésekkel magunknak kell szembenéznünk” – fűzte hozzá. Akin nyilatkozata után két ismert török színész is sajnálkozva közölte, hogy ők szívesen elvállalták volna, de korban nem illenek a szerepbe – ismertette a Hürriyet Daily News angol nyelvű török hírportál.
Dinket, a török-örmény kétnyelvű folyóirat, az Agos nagytekintélyű egykori főszerkesztőjét 2007-ben fényes nappal gyilkolta meg egy 17 éves török nacionalista az újság szerkesztőségi épülete előtt. A merénylőt kétévi tárgyalás után végül 22 év tíz hónap börtönre ítélték, ám az újságíró családja szerint a hatóságok igazándiból soha nem akarták felelősségre vonni a „valódi tetteseket”, a gyilkosság értelmi szerzőit. (Az elkövető bűntársai ellen jelenleg is folyamatban van egy eljárás, de rendkívül vontatottan halad.)
Akin, A másik oldalon és a Fallal szemben című filmek díjnyertes rendezője azt is elmondta, hogy Dink cikkei nyomán fogott maga is kutatásba az örményekkel kapcsolatban, és ebből született a The Cut című alkotása, amely nemzetközi koprodukcióban készült el. A filmet Németországban október 16-án mutatják be.
A The Cut egy Törökország délkeleti részén élő örmény férfiről szól, aki 1915-ben túléli az örmény népirtást, és két lánya után kutatva egészen az Egyesült Államokig utazik. A film főszerepét egy algériai származású francia színész, Tahar Rahim játszotta el. A produkcióban több török színész is feltűnik, akikről a rendező elégedetten és nagyrabecsüléssel emlékezett meg.
Örmény források szerint 1915 és 1916 között az oszmán birodalom katonái 1,5 millió örményt öltek meg. A törökök azonban tagadják a népirtást, és azt állítják, hogy nem másfél millió, hanem 500 ezer emberről lehet szó, és ők is az első világháború harcainak áldozatai, sokan az éhínség miatt haltak meg.