-
szigetva: @mederi: Abszolút tények nyilván nincsenek. A te hozzászólásaidra azonban a „jelen tudásun...2023. 02. 02, 10:55 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: Szerintem ilyen típusú vizsgálatoknál abszolút tényekről nyilván nem lehet szó,...2023. 02. 02, 08:31 Urál‒Altaj
-
szigetva: @mederi: Csak ez lehetetlen, ha valaki a tényeknek nincs birokában.2023. 02. 01, 11:49 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: Külön külön a tudományágak gondolom kevésbé hatékonyak, mint ha összeegyeztetve...2023. 02. 01, 11:42 Urál‒Altaj
-
szigetva: @mederi: A Pángea 175 mó éve bomlott fel. De tök mindegy, nem hogy 60 mó évre nem látunk v...2023. 01. 31, 09:33 Urál‒Altaj
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Dél-Afrika több egyetemén is úgy találják, hogy a diákok között népszerűek az afrikai nyelvek. Több képzés is kínálja az afrikai nyelvek tanulását.
A felsőoktatásban betöltött szerepét tekintve a Dél-afrikai Köztársaságban az angol nyelv kategóriákkal kiemelkedik a 11 hivatalos nyelv közül. Az egyetemek évtizedekig azt gondolták, hogy magukat a diákokat se érdekelnék a helyi afrikai nyelvek. Ez azonban nincs így.
A (UKZN) és Fokvárosi Egyetem (UCT) tapasztalatai mást mutatnak. Az orvostanhallgatók tudják, hogy munkájuk során bőven fognak találkozni olyan egynyelvű betegekkel, akik csak saját afrikai nyelvüket ismerik. Ezekben az esetekben pedig hatalmas segítség – apáciens és az orvos szempontjából egyformán – ha a kommunikáció során nem kell folyamatosan tolmácsokra és fordítókra hagyatkozni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A KwaZulu-Natali Egyetem kampuszain százszámra jelentkeznek a diákok az egyszemeszteres zulu kurzusra. A képzés egyik komolyabb jelenlegi hibája, hogy orvosi képzés elején van, és nem a vége felé, amikor közel lenne az éles gyakorlás lehetősége.
A Fokvárosi Egyetemen négy féléves xhosza programja szintén népszerű. Itt az orvosképzésen kívül már az ügyvédhallgatóknál is bevezették kísérletileg a xhosza kurzust, mert az ügyvédek tapasztalata is az, hogy mindennapi munkájukban szükség van a helyi nyelvekre. Jövőre a xhosza mellett az afrikaans oktatását is elkezdik, mert ez a hollandból helyileg kifejlődött nyelv a legtöbb ember anyanyelve a városban.
Forrás: