-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Változik a felsőoktatás nyelve a 11 hivatalos nyelvvel rendelkező Dél-Afrikában: visszaszorulóban van az afrikaans.
A feketéket nyíltan elnyomó apartheid idején Dél-Afrika fehér politikai vezetői szinte kivétel nélkül az akkor még afrikaans nyelvű Stellenbosch Egyetemen végeztek. Az egyetem ma is nagyhírű; az ország 11 legrégebbi egyeteme közé tartozik, de a Guardian beszámolója szerint az afrikaansnak most már az angol nyelvvel kell osztoznia az oktatásban.
Az ország régebbi egyetemei közül négy angol nyelvű volt, három afrikaans nyelvű, a többi négyet pedig „fekete” egyetemként tartották számon. 2001-ben azonban a Stellenbosch is elkezdte a kétnyelvű oktatást. Továbbra is az afrikaans az oktatás alapnyelve, de a házi feladatokat, a teszteket és a vizsgákat angol nyelven is be lehet nyújtani, a doktori programokban pedig teljesen az angol nyelv dominál.
Dél-Afrika afrikaans nyelvű fehér lakossága igyekszik védeni az ország egyik utolsó afrikaans nyelvű felsőoktatási intézményét, ám az egyetem irányítói inkább a nyitottság és a többnyelvűség elvei mellett kötelezték el magukat. Ez pedig egybevág a gazdasági érdekekkel is: nagy az igény az angol nyelvű oktatásra, mert az egyetem diákjai 40 százalékban nem afrikaans anyanyelvűek.
A nyelv más dél-afrikai egyetemeken is fontos és a diszkriminációhoz szorosan kapcsolódó kérdés. A Szabad Állam Egyetem például kötelezővé tette a fehér diákok számára a helyi bantu nyelvet, a szeszothot, az afrikaanst pedig a fekete diákok számára. Hosszú távon azonban valósnak tűnik az afrikaans nyelvű lakosság félelme: az angol nyelvű oktatás felülkerekedni látszik.