-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sem a minisztérium, sem az államtitkárság nem rangsorolja a különböző nyelveket – állítja közleményében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága az Origón megjelent hírekkel kapcsolatban.
„A hírportál birtokába jutott munkaanyagban a szaktárca nem az angol nyelv háttérbe szorítását javasolja, pusztán arra a szakmai körökben folyó vitára utal, amely szerint, aki első nyelvként angolt tanul, az nehezebben sajátít el második idegen nyelvet, mint az, aki valamelyik neolatin nyelvvel ismerkedik meg először” – írják a készülő nyelvoktatási stratégiával kapcsolatban.
„Bár a hírportál állítása szerint birtokába került a nyelvoktatási stratégia munkaanyaga, arról mélyen hallgat, hogy a tervezet egyértelműen leszögezi, hogy az angol nyelv ismerete alapkövetelmény” – áll a közleményben. Kiemelik: sem a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, sem az államtitkárság részéről soha egyetlen olyan kijelentés nem hangzott el, amely azt sugallná, hogy bárki „magától” elsajátíthat egy idegen nyelvet.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A tárca vezetői ennek épp az ellenkezőjét hangsúlyozva minden nyilatkozatukban azt közvetítik, hogy a nyelvtanulás és minden más tanulás szorgalmas munkát igényel. „Abban a tekintetben is következetes az álláspontunk, hogy Magyarországnak geopolitikai és kulturális adottságai okán a többnyelvűség irányába kell erőteljes és hatékony oktatáspolitikai lépéseket tennie. Újra tájékoztatunk tehát mindenkit, hogy a nyelvoktatási stratégián egyetemi és gyakorlati szakemberek sokasága dolgozik hónapok óta. A szakmai egyetértés kilátásaival bíró tervezetet rövidesen nyilvánosságra hozzuk, és társadalmi vitára bocsátjuk.”
Előnyben a neolatin nyelvek?
Az Origó még júliusban közölte egyik cikkét a stratégiáról: információik szerint felmerült az is, hogy előnyben részesítenék a neolatin nyelveket, például a franciát és a spanyolt. Írták: minden középiskolában minimum két idegen nyelv tanítása kötelező lesz, de a nyolcosztályos gimnáziumokban legalább három idegen nyelvet kell majd tanítani.
Több forrás szerint a több hónapja készülő nyelvoktatási stratégia egyik korábbi változatában az is szerepelt, hogy az általános iskolákban ne az angolt tanítsák első nyelvként, ez a terv azonban a végleges változatban valószínűleg nem szerepel majd – írta az Origó.
Friss írásukban közölték továbbá: háttérbe szorítaná az államtitkárság az angol nyelv oktatását. A tervezet szövege szerint „szerencsés, ha az első idegen nyelv nem az angol, didaktikai okból. Az angoltanulás kezdeti, nagyon gyors és látványos sikerei azt a tévképzetet kelthetik a tanulókban, hogy idegen nyelvet ilyen könnyű tanulni.” Előnyben részesítené az államtitkárság a franciát, a spanyolt és a németet. A tervezet szerint az első idegen nyelvet negyedikben, a másodikat hetedikben kellene elkezdeni tanulni – írta legutóbb az Origó.