-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
-
szigetva: @Libertate: Onnan, hogy a Nyesten több, mint száz cikk címe alá odaírtam. Mederi téves ada...2021. 01. 12, 19:43 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nem érvénytelenítik az ukrajnai kisebbségek anyanyelvhasználatát megkönnyítő új nyelvtörvényt – szögezte le Mikola Azarov ukrán miniszterelnök kedden Odesszában.
A kormányfő hozzátette, hogy várhatóan a jogszabály alkalmazását elősegítő technikai módosításokat végeznek csak a törvényen. „Ezek azonban nem érintik az embereknek azt a jogát, hogy anyanyelvükön kommunikálhassanak” – szögezte le Azarov.
A kormánypárti képviselők által előterjesztett, heves vitákat kiváltó új nyelvtörvényt – amely alapján a kisebbségek hivatalosan is használhatják anyanyelvüket azokban a közigazgatási egységekben, ahol arányuk eléri a tíz százalékot – Viktor Janukovics államfő augusztus 8-án úgy írta alá, hogy egyúttal utasította a kormányt, tökéletesítse a jogszabályt.
Az ellenzék elsősorban azért ellenezte a jogszabályt, mert általa az orosz nyelv csaknem a fél országban – Ukrajna 27 megyéje közül 13-ban – lehet regionális nyelv, amivel tulajdonképpen második államnyelvvé válik, visszavetve az ukrán nyelv fejlődését és elterjedését az országban. Az oroszt becslések szerint Ukrajna lakosságának több mint fele használja a mindennapi érintkezésben.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Előzmények...
A fentiek ellenére október 9-én az hír látott napvilágot, hogy a lvivi megyei tanács érvénytelennek minősítette a kisebbségbarát nyelvtörvényt.
A nyugat-ukrajnai Lviv megyei tanács kedden határozatban minősítette érvénytelennek a megye területén az új nyelvtörvényt, amely alapján a kisebbségek hivatalosan is használhatják anyanyelvüket ott, ahol arányuk eléri a 10 százalékot.
A 116 tagú testületből 64-en szavazták meg a javaslatot, amelyet Irina Farion, a nacionalista Szvoboda (Szabadság) párt képviselője nyújtott be. A nyelvtörvény érvénytelennek minősítését a megyén belül az előterjesztő azzal az indokkal kérte a tanácstól, hogy szerinte a jogszabály lényegében államellenes, parlamenti elfogadásakor pedig súlyos szabálytalanságokat követtek el.
Az UNIAN ukrán hírügynökségnek több névtelenül nyilatkozó tanácstag kifejtette véleményét, miszerint a testület politikai döntést hozott, a határozatot pedig várhatóan az ügyészség jogi úton megtámadja.
A Korreszpondent ukrán hírportál megjegyezte, hogy az elfogadott dokumentum egészében az ukrán nyelv és az ukrán kultúra megyei szintű fejlesztési programjának módosításáról szól, és a dokumentum egyik pontja tartalmazza a nyelvtörvény érvénytelennek minősítését. A hírportál emlékeztetett arra, hogy a nyugat-ukrajnai megyében heves tiltakozást és számos tömegmegmozdulást váltott ki a nyelvtörvény elfogadása. Legutóbb szeptember 11-én tüntetett mintegy háromezer pedagógus Lembergben (Lvivben) az ukrán nyelv védelméért.
Az országos szinten is heves vitákat kiváltó nyelvtörvényt a parlamenti ellenzék elsősorban amiatt támadta, mert általa az orosz nyelv körülbelül az ország felében – Ukrajna 27 megyéje közül 13-ban – emelkedhet regionális szintre, amivel de facto második hivatalos nyelvvé válik az országban. A jogszabály augusztus 10-én lépett életbe, azóta a keleti és a déli országrész több, orosz ajkúak lakta közigazgatási egységében emelkedett regionális szintre az orosz. A magyar nyelv szeptember közepén kapta meg a regionális státust a beregszászi járásban.