-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Felhívásban fordultak Volodimir Litvinhez, az ukrán parlament elnökéhez Kárpátalja megyei és járási önkormányzati vezetői, valamint megyei jogú városainak polgármesterei, hogy ne tűzze ismét napirendre az ukrajnai kisebbségek – köztük a magyarok – számára széles körű nyelvhasználati jogokat kilátásba helyező nyelvtörvény tervezetének a tárgyalását.
A felhívás szerint a nyelvtörvénytervezet által kiváltott „hatalmas társadalmi visszhang és a jogszabálytervezet 2012. május 24-i parlamenti vitáját kísérő incidensek” megmutatták, hogy a „soros nyelvi kérdés” viszályt kelt az ukrán társadalomban. „A soknemzetiségű Kárpátalja megye tapasztalata bizonyítja, hogy Ukrajna alkotmánya rendezi a nemzetiségek közötti viszonyokat és szavatolja a nemzetiségi közösségek számára anyanyelvük szabad használatát. A nyelvtörvény elfogadása destabilizálhatja az országot és kiélezheti a politikai helyzetet” – áll a dokumentumban.
A felhívást az önkormányzati vezetőkön és polgármestereken kívül aláírta a megyei tanács (közgyűlés) 60 képviselője. Az aláírók között szerepel a nyelvtörvénytervezet kidolgozásában szerepet vállaló Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) három képviselője és az ukrán pártok magyar nemzetiségű képviselői is. Beregszász önkormányzata részéről a felhívást az ukrán nemzetiségű alpolgármester látta el kézjegyével.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kormányzó Régiók Pártjának (PR) parlamenti képviselői által előterjesztett nyelvtörvénytervezet regionális státust biztosítana a nemzetiségi nyelveknek azokban a közigazgatási egységekben, ahol az adott kisebbség aránya meghaladja a 10 százalékot. Az ellenzéki pártok és az ukrán nacionalista erők részéről heves tiltakozást kiváltó jogszabálytervezet értelmében az orosz nyelv regionális státust kapna az ukrajnai megyék felében, míg a magyar Kárpátalján, a román Csernyivci megyében, a krími tatár a Krímben válna hivatalosan használható regionális nyelvvé.