-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az angol–magyar párhuzamos korpusz terjedelme 2 millió mondatpárról 3 és félmillióra nőtt, még több esélyünk van, hogy megtaláljuk a tökéletes megoldást.
Megújult a Hunglish magyar–angol párhuzamos korpusz, melyet a Budapesti Műszaki Egyetem Média- és Oktatási Központja és az MTA Nyelvtudományi Intézete közösen fejleszt. Bár az ilyen korpuszok elsősorban kutatási célokat szolgálnak, a laikusok is remekül használhatják őket – szótárként. Előnye, hogy a szavak nem elszigetelten, hanem szövegkörnyezetben szerepelnek benne, így mindig kiválaszthatjuk a megfelelő jelentést, stílusréteget, látjuk a vonzatokat és egyéb használati szabályokat.
A jelentős terjedelemnövekedés mellett új funkciók is segítik a Hunglish használhatóságát. Így például az azonos találatokat most már szűri a rendszer, és csak egyszer jelennek meg. Ha pedig valamelyik mondatpárról úgy gondoljuk, hogy nem megfelelő a fordítás, akkor „leszavazhatjuk”, így újabb keresésnél hátrébb jelennek meg a találati listán.
Ráadásul mostantól mi is feltölthetünk újabb dokumentumokat, melyekben a szoftver maga illeszti össze a megfelelő mondatpárokat. Amennyiben elégedett az eredménnyel, a mi dokumentumaink és a korpusz részét fogják képezni.
A Hunglish új verziója egyelőre tesztüzemmódban érhető el.