-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Persze. Csakhogy a nyelvészek a nyelvekkel foglalkoznak. Téged azért n...2024. 11. 05, 21:00 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Érdemes elolvasni.. mersz.hu/dokumentum/matud__312 ..Tapasztalat az, ho...2024. 11. 05, 20:38 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Itt tudsz blogot indítani: blog.hu Azt hiszem ha jól megy fizetnek is ...2024. 11. 04, 11:35 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Neked csak az kell, hogy ideöntsd a mantráidat. Idézel egy mondatot, a...2024. 11. 02, 21:51 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: Kiegészítés: Nem értettem félre amit írtál, csak a "valamilyen szinten konstruktív" beszél...2024. 11. 02, 21:48 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Miben hasonlít egy cápa, egy gém, egy tengeri csillag és jó néhány majom? Hamarosan kiderül. Olvashatunk fluoreszkáló tengeri állatokról és a meleg vidékeken hibernálódó majmokról is.
Sorozatunk korábbi darabjai:
A macskákról köztudott, hogy nem kedvelik a vízi sportokat, maguktól nem igen állnak neki fürdőzni. Akkor hogy kerülhetnek víz alá? Ha a macskák nem is, de a macskacápák remekül elvannak a víz alatt, sőt, másutt nem is tudnak létezni. Macskás összetételeket vizsgáló cikksorozatunkat most állatnevekkel folytatjuk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Macskacápa, a rém?
A Scyliorhinidae latin családnevet a görög skylla ’egy cápaféle’ és a szintén görög rhinos ’orr’ szóból alkották. A macskacápa angol neve chain catshark ’láncos macskacápa’ vagy chain dogfish, azaz ’láncos kutyahal’. A németben szintén hasonló elnevezést találunk: Katzenhai ’macskacápa’ az állat neve.
A cápákról azt tartják, hogy igen veszedelmes és vérengző állatok. A macskacápaféléktől (Scyliorhinidae) viszont annyira nem kell tartani, hiszen viszonylag kis méretűek. A legnagyobb példányok sem nőnek 2 méternél nagyobbra. Az Egyesült Államok keleti partvidékén élő macskacápa (Scyliorhinus retifer) például egész kis termetű. Bár a magyar Wikipédia majdnem két méteresre saccolja az állat hosszát, a Floridai Természettudományi Múzeum honlapja úgy tudja, hogy a legnagyobb ismert példány mindössze 48 centiméter hosszú. Ez pedig már megfelel egy jól megtermett macska méretének.
Az angol catfish viszont nem más, mint a harcsa. Feltehetően a hal hosszú bajszai motiválták a névadást.
Miért hívják ezt az állatot macskacápának? A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.) nem tér ki a név magyarázatára, csak annyit jegyez meg, hogy általánosságban a macskás összetételekben a macska- előtag „pejoratív, gúnyos vagy tréfás árnyalatú”. Feltételezhető, hogy a magyar név tükörfordítás valamilyen más nyelvből. Azt azonban nem tudjuk, hogy például az angolban vagy a németben pontosan mi volt a névadás alapja. Egyaránt elképzelhető a gúnyos árnyalat, vagy a méretbeli hasonlóság is, hisz több macskacápafaj macskaméretű. Az angol Wikipédia szerint az állatnak macskaszerű szeme van, talán innen az elnevezés.
Mielőtt búcsút vennénk az emberekre is veszélyt jelentő cápákhoz képest apró ragadozótól, érdemes megemlítenünk, hogy a macskacápáknak van egy különleges tulajdonsága. Ezek az élőlények külső fénynek, például a hold fényének segítségével fluoreszkálnak. Ezt az állatok által kibocsátott fényt az emberek szeme nem látja, de számos halfaj képes érzékelni a narancssárga, zöld vagy vörös fényt. Az ilyen halak szemét imitáló sárga szűrővel fényképezik az állatokat, akkor az ember számára is kiderül: a macskacápák neonzöld színben pompáznak. A kutatók szerint ez a képesség abban segít, hogy az állatok könnyebben felismerjék egymást.
(Forrás: Wikimedia Commons / Sparks, J. S.; Schelly, R. C.; Smith, W. L.; Davis, M. P.; Tchernov, D.; Pieribone, V. A.; Gruber, D. F. / CC BY 4.0)
Madár vagy tüskésbőrű?
Kis vagy nevetséges termete miatt kaphatta nevét a macskagém, mely mintegy fele akkora, mint a jól ismert, hatalmas szürke gém (Ardea cinerea). A macskagémet hivatalosan üstökösgémnek (Ardeola ralloides) nevezik, mert nászidőszakban hosszú tarkótollakat növeszt.
A TESz. azt is megemlíti, hogy a Czuczor–Fogarasi szótár szerint macskgémnek nevezik a csillagférget is. De vajon mi lehet az a csillagféreg? Raff György 1846-ban megjelent Természethistoriája gyermekek’ számára a csillagférgeket a tengeri csillagokkal azonosítja. Arra sajnos nem sikerült viszont rájönnünk, hogy mi köze a macskáknak és a gémeknek a tengeri csillagokhoz.
Majmok vagy macskák?
Egy egész kicsike majom nevében is megtaláljuk a macska szót. A törpemakifélékhez (Cheirogaleidae) tartozó macskamakik jó arasznyi méretűek csupán. Ezek az állatok Madagaszkár szigetén élnek, de a tápanyagban szegény száraz évszakban némely fajok hibernálódnak. Ez volt az első állatfaj, aminél energiatakarékos hibernálódási szakaszt figyeltek meg a tudósok a meleg éghajlatú területeken. A klasszikus Brehm enciklopédia így ír a macskamakik téli álmáról:
[a száraz vidékeken élő macskamakik] nyári vagy száraz időszaki álmot alszanak, csakúgy, mint a mi téli álmot alvó állataink, és erre a célra rendszerint meglehetős alacsonyan mesteri ügyességgel alvásra szolgáló fészkeket építenek. A száraz időszaki álom bekövetkeztéig gazdagon terített asztalt találnak hazájuk buján tenyésző növényein, s mikor álmuk kezdetét veszi, alaposan meghízva, farkuk tövén elegendő zsírtartalékkal vonulnak el pihenni; midőn néhány hónap multán felébrednek, farkuk duzzanata is eltűnt.
(Brehm Alfréd (1992) Az állatok világa. Második kötet. Budapest: Kossuth Kiadó. 95. o.)
Végül essen szó a macskamajmokról, amik a TESz. szócikke szerint nem mások, mint a cerkófmajmok (Cercopithecidae). Ezek közé az Ázsiában, Afrikában és Dél-Európában élő majmok közé tartoznak a például a a makákók és magábék, a mandrillok és a páviánok is. Ezek a majmok általában közepes termetűek, de például egy mandrill jóval nagyobb egy macskánál. A macskamajom elnevezés eredetéről a TESz. nem ír.
Manapság egyértelműen a cerkóf(majom) szót használják az állatcsoport megnevezésére. Ez az állat tudományos latin nevéből való tudatos névalkotás. A tudományos nevet a görög cerkosz ’farok’ és píthikosz ’majom, törpe’ összetételeként alkották.
A cerkófformák közé tartozó makákókról szóló dallal búcsúzunk most olvasóinktól. Cikksorozatunk következő részében maradunk még az állatoknál. Kiderül, milyenek a macskamedvék és miért nevezik egyik bagolyfajunkat macskabagolynak. Magukról a macskákról is kiderül egy és más.
Források
A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára
Raff György (1846) Természethistoriája gyermekek’ számára
David Gruber: Seeing the Ocean in Neon