-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az ujjak ropogtatását hallgatni szörnyű, szinte fájdalmas. Jó tudni, hogy arra nem káros, aki csinálja!
Itt a nyesten rendszeresen foglalkozunk közkeletű tudományos tévhitekkel, legendákkal, tévedésekkel – nem csak a nyelvészethez kapcsolódóan. Némely téves elképzelés annyira elterjedt, és annyira sokszor hangzik el, hogy nem győzik újra és újra elővenni őket az ismeretterjesztő oldalak. Most az IflScience közölt egy 10 elterjedt tévhitből álló listát, amit részletekben dolgozunk föl. Volt már szó arról, hogy igaz-e, hogy az agyunknak csak a 10 százalékát használjuk ki, hogy van-e a Holdnak sötét oldala, hogy okoz-e furcsaságokat a holdtölte, hogy csaphat-e a villám kétszer ugyanoda, hogy hiperaktívvá tesz-e a cukor, hogy agyonüthetnek-e minket magas épületekről leejtett pénzérmék, illetve hogy nőhet-e a hajunk és a körmünk a halálunk után. Az alábbiakban pedig arról lesz szó, hogy okoz-e krónikus ízületi gyulladást az, ha ropogtatjuk az ujjainkat.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Borzasztó hangja van annak, amikor valaki elkezdi recsegtetni-ropogtatni a kezén az ízületeket. Ráadásul láthatóan nagy nyomást fejt ki ilyenkor az illető. Úgyhogy nem is tűnik olyan abszurd következtetésnek, hogy ez a fajta tevékenység roncsolja az ízületeket, sőt, hogy az ízületeket deformáló gyulladáshoz vezethet. Nem tűnik abszurdnak, de nincs ilyen összefüggés. Donald Unger egy 1998-as tanulmányában írja le, hogy 60 éven át napi rendszerességgel ropogtatta a bal kezén az ujjakat, míg a jobb kezén egyáltalán nem. Az ízületeinek a vizsgálata azt mutatta, hogy a bal kezén semmivel sem rosszabbak az ízületek, mint a jobbon. Unger ezekért a kutatásaiért kapta meg 2009-ben az orvosi Ignobel-díjat.
Az ízületi folyadék funkciója az ízületek védelme. Amikor kinyújtjuk az ízületeinket, akkor az ízületi tokok is kinyúlnak, belsejükben csökken a nyomás. A nyomás csökkenésének hatására levegőbuborékok keletkeznek, amelyek kitöltik a rendelkezésre álló teret. Az ízületek újbóli összenyomása pedig kipréseli ezeket a buborékokat, ami hangos pukkanó hangokkal jár. Ez az ízületek ropogása. Ez a hang tehát olyankor hallatszik, amikor az ízületi tokok visszanyerik normál állapotukat, és nem jelez sérülést vagy akár fájdalmat.
Forrás