-
mederi: @szigetva: 16 Azt gondolom, hogy a véleményem nem "saját bugyor"-ból való kitekintés, hane...2023. 06. 05, 10:54 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
szigetva: @mederi: Írtam, hogy mitől látod így a magyar nyelvet. A tudomány (többek közt) arra jó, h...2023. 06. 05, 09:44 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
mederi: @szigetva: A magyar nyelvet Kazinczy Ferenc modernizálta. Azt írta, hogy először le kell r...2023. 06. 05, 09:31 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
szigetva: @mederi: Te úgy képzeled, hogy a magyar az valami különleges nyelv, ami egészen más, mint ...2023. 06. 05, 09:07 Az eltévedt kérdőszó nyomában
-
mederi: @mederi: Kiegészítés: Amiért helytelen az "e" kérdő szó alábbi használata (összhangban a 1...2023. 06. 05, 08:50 Az eltévedt kérdőszó nyomában
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tizenkét ország 52 versenyzője vett részt Tatán a 19. Közép-Európai Informatikai Diákolimpián, amely középiskolás tanulók programozási vetélkedője.
A díjkiosztón a román Adrian Budau vehette át az abszolút nyertesnek járó nagydíjat, aranyérmet kapott Vlad Alexandru Gavrila (Románia), Rumen Hrisztov és Jordan Nikolov Csaparov Bulgáriából, valamint Mateusz Golebiewski Lengyelországból.
A Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár fővédnökségével tartott versenyt a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság rendezte az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Pázmány-Eötvös Alapítvány, Tata önkormányzata és a Google internetes cég támogatásával. Az angol nyelven zajló vetélkedőnek a 100. évfordulóját ünneplő Eötvös József Gimnázium adott otthont, ahol évekig Öveges József professzor tanított.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Zsakó László, a szervezőbizottság elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a versenyzőknek olyan feladatokat kellett megoldaniuk, amelyek a hétköznapi életben is előfordulnak, azonban informatikai megközelítésük nehéz. Például arra kellett programot írni, hogy egy város egyirányú utcákból álló, meglévő hálózatában úgy épüljenek új utcák, hogy mindenhonnan mindenhová el lehessen jutni.
A feladatok algoritmikus jellegűek, nem tartalmaznak semmiféle nyelvi vagy gépi specialitást. A feladatok megoldásához általában elégséges egy egyszerű módszer ismerete, ez azonban nem eredményez mindig kivárható idejű megoldást. Az igazi megoldáshoz valamilyen programozási ötletre van szükség.
Az első Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát 1989-ben rendezték Szófiában az UNESCO támogatásával. A népszerűvé váló verseny láttán a román delegáció 1993-ban vetette fel, hogy meg kellene rendezni a közép-európai országok hasonló versenyét és 1994-re meg is hívta Ausztria, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia csapatait.
A Közép-Európai Informatikai Diákolimpiát hivatalosan nyolc közép-európai ország kezdeményezte 1994-ben a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiára jelentkezők versenyeztetésére. Magyarország eddig négy alkalommal volt a rendezvény házigazdája. A következő régiós informatikai olimpiákat 2013-ban Horvátországban, 2014-ben pedig Szlovéniában rendezik.