-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha valami annyira elromlik, hogy javíthatatlanná válik, azt mondjuk: tönkremegy. De miféle tönkre?

Legutóbb egy olvasónk kérdésére válaszolva a cserbenhagy eredetéről írtunk, és A magyar nyelv történeti-etimológiai szótárát idéztük:
На а nyersbőr sokáig marad a cserlében, akkor vagy teljesen tönkremegy, vagy pedig erősen csökken a hasznavehetősége.
Karuso álnevű kommentelőnk joggal tette fel a kérdést:
Vajon hogyan keletkezett a tönkremegy? :-)
Nos, ismét csak egyet tehetünk: utánajárunk A magyar nyelv történeti-etimológiai szótárában.
A tönkre elem először a tesz (18. sz.), majd a ver (1813), a jut (1822) és a megy igék mellett bukkan fel. A szótár szerint a szólás eredete bizonytalan.
Az egyik lehetőség a magyarázatára, hogy a hajózás nyelvéből származik: ha a hajó ráfutott egy uszadékfára, megsérülhetett és elsüllyedhetett. E magyarázat gyengéje, hogy hajózási kontextusban csak igen kései, 1897-es adat van a szerkezet használatára. Igaz, a hasonló „tőkére mentünk” már 1872-ben előfordul.
A másik lehetőség szerint a szólás alapja az a szokás, hogy a kidobásra ítélt butorokat és egyéb, fából készült eszközöket eltüzelték. Ehhez fel kellett őket darabolni, azaz a favágáshoz használt tőkére, tönkre került.
A szótár nem foglalkozik azzal a jelenséggel, hogy később a tönkre elem egyre több igéhez kapcsolódhatott. Ma már mondunk olyanokat, hogy valaki tönkreolvasta a könyvet, tönkrehallgatja a kazettáját, tönkreitta a máját stb. Ha azonban ráguglizunk a tönkre szóra, azt találjuk, hogy szinte minden esetben a megy, a tesz, esetleg a vág igéhez kapcsolódik, más igékkel csak nagyon ritkán fordul elő.