-
mederi: "Csak a véletlennek köszönhető, hogy a két szó azonos alakúvá vált." -Szerintem is. A magy...2021. 04. 04, 10:26 Miért nyúl a nyúl?
-
mederi: @Fülig James: 61 Egy körülbelüli idézet a Wikipédiából Fleming kísérleteinek sikeréről kol...2021. 04. 04, 09:32 Dob és dob
-
mederi: A közmondás szerint a "részeg disznó (ember) hentereg a földön" és nem *hengereg, mert meg...2021. 04. 01, 10:02 Hentel-e a hentes?
-
mederi: Így hengergetnek a hentesek.. :) www.youtube.com/watch?v=EHf8T_2k9uM2021. 04. 01, 09:59 Hentel-e a hentes?
-
mederi: @Avatar: 14 A felfüggesztett disznó olyan közel szabályos vízszintes szeletekből áll, amik...2021. 04. 01, 09:31 Hentel-e a hentes?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Újabb táblacserével folytatódott a szlovákiai gerillaháború: ezúttal a Kétnyelvű Dél-Szlovákiáért lépett akcióba. Meglepetésre éppen egy magyar politikus beszél vandalizmusról...
Tavaly március 10-én tartottak népszavazást a szlovákiai Pereden és Gútán a falvak eredeti nevének hivatalossá tételének érdekében. 1948-ban Pered Tessedik Sámuel lelkészről és pedagógusról – aki szlovák-német származású volt, műveit németül alkotta, de a szlovák és magyar nyelvű oktatásnak is jelentős alakja – a Tešedíkovo [tesegyíkovo] (kb. ’Tessedik-falva’) nevet kapta, Kollár csehül írt, mivel a szlovákok a 19. század közepéig a csehet használták irodalmi nyelvként. Gúta pedig Ján Kollár lelkészről, a szlovák nemzeti mozgalom jeles alakjáról a Kolárovo (kb. ’Kolár-falva’) nevet. Az elnevezések érdekessége, hogy a névadók egyikének életútja sem kötődik a róluk elnevezett településekhez, ráadásul Kollár két l-lel írta a nevét, míg Gúta nevében csupán egy l-lel szerepel. (1948-ban közel két tucat magyar és német települést neveztek el jelentős szlovák személyiségekről.) A falvak magyar neveként továbbra is az eredeti elnevezést használják, ám a szlovák törvények szerint a jelentős személyiségekről elnevezett települések nem állíthatták vissza saját hivatalos nevüket – ezért volt szükség a népszavazásra.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A népszavazáson mindkét településen a szavazók kétharmada támogatta az eredeti elnevezés visszaállítását, ám a szavazás csak Pereden volt eredményes, mivel Gútán a szavazásra jogosultak ealig 40%-a nyilvánította ki véleményét. (Érvénytelen lett volna a szavazás Pereden is, ha a visszaállítást ellenzők otthon maradnak.) A peredi népszavazás eredménye alapján a szlovák kormánynak október 16-án kellett dönteni arról, hogy visszaállítja-e a település nevét. Kiss Lajos Földrajzi nevek etimológiai szótárában nem szerepel Pered – a Wikipédia – Décsy Gulára hivatkozva – a nevet a Pétered ’Péter fia’ magyar alakból eredezteti. A -d-t azonban inkább kicsinyítő képzőnek szokás tartani, sok személynévi eredetű településnévben előfordul. Úgy döntöttek, hogy ezt nem teszik meg, mivel Szlovákiában település neve csak szlovák eredetű lehet. (Ez egyébként nem igaz.) A település vezetése újabb jogi lépéseket fontolgat, Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom aktivistái nem sokáig késlekedtek a válasszal.
Az akcióról beszámoltak a szlovákiai híradók is, méghozzá meglehetősen objektív hangnemben. Meglepetést inkább az keltett, hogy a gerillaakcióban kihelyezett táblák eltávolítására Jurás Gyula, a teleülés alpolgármestere, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) politikusa hívta ki a közútkezelőket – televíziós nyilatkozatában pedig egyenesen vandalizmusnak nevezte.
Nem ez az első gerilla-táblakihelyezés Pereden. Mint annak idején beszámoltunk róla, a szlovák közútkezelő – annak ellenére, hogy törvényi kötelezettsége – a magyar nyelvű kiegészítő helységnévtáblákat nem helyezte ki. Ekkor az MKP politikusai pótolták a hiányzó táblákat.
Az ügyben bekövetkező fordulatokról az elkövetkezendőkben is beszámolunk.