-
Gelmdfdfdfd: @gekovacsistvan: A had szó nem fingár, mert ostobaság, elmebetegség jön héna a k-h váltásb...2021. 04. 14, 08:18 Az ugor lovakrul
-
Gelmdfdfdfd: 2 Gelmfdffd 2021. április 13. 14:37 Bár folyton törölnek, de azért az elmondom, hogy ez íg...2021. 04. 14, 08:14 Az ugor lovakrul
-
gekovacsistvan: Munkácsi Bernát tehát, hitet tesz a magyar nép és a magyar nyelv eredetének egysége mellet...2021. 04. 13, 17:27 Az ugor lovakrul
-
gekovacsistvan: "Munkácsi Bernát ezúttal is megfogalmazta azt az állítását, hogy a magyarság nem a türkökt...2021. 04. 13, 11:17 Az ugor lovakrul
-
mederi: "Csak a véletlennek köszönhető, hogy a két szó azonos alakúvá vált." -Szerintem is. A magy...2021. 04. 04, 10:26 Miért nyúl a nyúl?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A romániai Kolozs megyei levéltár értékes oklevélgyűjteményének korszerű tárolását szeretné elérni azzal a jelképes örökbefogadási kampánnyal, amelyet az Erdélyi Magyar Levéltárosok Egyesülete szervez.
A Fogadj örökbe egy oklevelet, és örökbe fogadod a múltad! mottójú kampány célja olyan történelmi érték felé irányítani a szakma és a közönség figyelmét, amelyről alig esik szó a médiában vagy a közbeszéd szintjén. A beérkezett adományokból a szervezők elsősorban a korszerűtlen tárolókat szeretnék kicserélni jó minőségűekre.
A Kolozs megyei levéltár oklevélgyűjteménye 1224 és 1831 között keltezett, mintegy 500, papírra vagy pergamenre írt iratot tartalmaz, például évszázadokkal ezelőtt elnyert kiváltságleveleket, jogbiztosító okleveleket, iratokat. A levéltár legrégibb eredeti oklevele 1326-ból származik, azonban a gyűjteményben átiratban megtalálható az erdélyi szászok kiváltságokat adományozó 1224-es Andreanum is – írja a Krónika című kolozsvári napilap internetes oldalán.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A fontosabb oklevelek közül megemlíthető Zsigmond király 1405-ös kiváltságlevele, amellyel Kolozsvárt a szabad királyi városok sorába emelte vagy Mátyás különböző jogokat biztosító oklevelei. Emellett megtalálható Szapolyai János oklevele, amelyben a várost a leghűségesebbnek nevezte, Izabella királyné adománylevelei vagy Bethlen Gábor reneszánsz díszítésű oklevele, az 1668-as szabad királyi városi rang elvesztése utáni szabályrendelet és annak visszaszerzésének bizonyítéka, I. József 1709-es kiváltságlevele.
A szervezők minden adományozónak – az örökbefogadói bizonylat mellé – elküldik Mátyás király azon oklevelének másolatát is, amelyben az uralkodó büszkén utalt arra, hogy Isten kegyelméből ebben a városban született.
A pénzadományokat befizetni az augusztus 15–21. között megrendezett Kolozsvári Magyar Napokon, az Erdélyi Magyar Levéltárosok Egyesületének standjánál és banki átutalással lehet.
Az örökbe fogadható oklevelek közül több is szerepel majd azon a kiállításon, amely augusztus 18-19-én tekinthető majd meg Bukarestben, a romániai országos levéltárban.