-
szigetva: @mederi: De elolvastam. Teljesen értelmetlen, amire te is rájönnél, ha nem csak a "mot" és...2022. 05. 23, 21:48 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
mederi: @szigetva: 32 Gondolom nem olvastad tovább az első mondatnál a 31-es bejegyzésemet.. Arról...2022. 05. 23, 21:41 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
szigetva: @mederi: „A ma francia nyelv egyik gondolom ősrégi eleme” Nem gondolni kell, hanem utánané...2022. 05. 22, 09:56 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
mederi: @Egyip Tomi: 29 A ma francia nyelv egyik gondolom ősrégi eleme kimondva a "mo" ami "szó"-t...2022. 05. 22, 08:33 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
Galván Tivadar: Nyugodjék békében :((2022. 05. 21, 10:50 Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész,...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kormány nyilvánosságra került felsőoktatási koncepciója fiatalok tömegeit zárná ki a felsőoktatásból, ráadásul a tervezett intézkedések élesen szemben állnak Magyarország európai uniós kötelezettségeivel és az ország érdekeivel – áll az LMP csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben Osztolykán Ágnes országgyűlési képviselő azt írja: „ha a Fidesz végrehajtja, amit tervez, akkor joggal mondhatjuk, hogy hazugsággal került hatalomra”.
A Fidesz a sajtóban nyilvánosságra került tervek szerint az előző kormányhoz hasonlóan a felsőoktatáshoz való hozzáférést korlátozná – értékeli az ellenzéki párt, amely szerint az eszköz korábban a tandíj volt, most a hallgatói létszám mesterséges csökkentése.
Az LMP jelzi, hogy nyelvvizsgához kötnék az egyetemi jelentkezést, miközben a közoktatásból is forrásokat vonnak ki és nem biztosítják a megfelelő színvonalú nyelvtanítást; így csak azok jutnának be az egyetemre, akiknek telik magánnyelvtanárra. A hallgatók induló tudás- és kompetenciaszintjének emeléséhez az LMP szerint csak a közoktatás színvonalának javításán át vezet az út.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A tervezett intézkedések az LMP szerint élesen szemben állnak az ország európai uniós kötelezettségeivel, hiszen Magyarország a diplomások arányának növelésére vállalt kötelezettséget. Uniós vállalás és nemzeti érdek a kutatás-fejlesztés támogatása is, ehhez képest az egyetemek kutatási forrásait a felére akarják csökkenteni; így azonban legfeljebb tudatlanság-alapú társadalom épülhet – áll a közleményben.
Felszámolnák az egyetemi autonómiát, ami helyett tervutasításos rendszer jönne létre; „a Fidesz nagyon gőgös, ha azt képzeli, hogy előre látja a jövőt, és el tudja dönteni, pontosan hány mérnökre, munkásra, nyelvtanárra lesz szükség 30-40 év múlva” – véli az ellenzéki politikus.
Minden ellenkező híreszteléssel szemben a magyar felsőoktatás a körülményekhez képest jól igazodik a munkaerőpiac elvárásaihoz; ezt bizonyítja az alacsony diplomás-munkanélküliség – közli az LMP, amely őszintén reméli, hogy a kormány meggondolja magát, „és nem saját rövid távú, hanem az ország hosszú távú érdekeinek megfelelően alakítja át a felsőoktatást”.
A „szociális népszavazás” során a Fidesz az ellenkezőjét ígérte annak, amire most készül – értékeli Osztolykán Ágnes.