-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Soha nem látott mélységben van az idegen nyelveket emelt szinten tanulók száma Angliában. Az eddigi legnépszerűbb tantárgyakat hirtelen hanyagolni kezdték a tanulók. Ez jelenti vajon az idegen nyelvek halálát az iskolákban?
Az angol középiskolák igen csak bajban vannak az idegennyelv-tanulást illetően. Óra az lenne, csak vizsgázó van kevés. A mostanában napvilágra került vizsgaadatokból kiderült, hogy mindössze 13 196 tanuló próbálkozott meg emelt szintű francia vizsgával, ami öt százalékkal kevesebb, mint az előző szemeszterben. A németből vizsgázók száma hét százalékkal csökkent, 5 166 volt idén, így a német jelenleg az egyik leggyorsabban hanyatló tantárgy Nagy-Britanniában.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy azoknak a diákoknak a száma, akik a valaha legnépszerűbb tantárgyakat tanulják, húsz év alatt a felére csökkent. Az előző évek növekedése ellenére még a spanyolból vizsgázók száma is megrekedt idén 7600-nál.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az angol állami iskolarendszerben a kötelező középiskolai tanulmányok az ún. GCSE (General Certificate in Secondary Education) vizsgával zárulnak le. Ezután a diákok folytathatják a tanulmányaikat a felső középiskolai szakaszban, aminek célja az egyetemre való felkészítés, és az ún. A-level (Advanced Level ’felsőfokú’) vizsgával záródik. Ez egyben egyetemi felvételi is.
Christine Blower, a brit National Union of Teachers (Pedagógusok Nemzeti Szakszervezete) főtitkára a munkáspárt azon intézkedését hibáztatja, hogy az idegen nyelveket a középfokú oktatásban kötelezően választható tantárgyakká minősítette. Blower sürgetné a kormányt, hogy álljon elő valami megoldással arra, hogy minden diák legalább egy modern idegen nyelvet megtanuljon.
De nem csak a nyelvek, más tantárgyak népszerűsége is komoly csökkenésnek indult idén. Az emelt szintű testnevelés, üzleti tanulmányok, kritikus gondolkodás, a dráma és művészetek a tíz leggyorsabban hanyatló tárgyak között szerepeltek.
Köze lehet a nyelvek és a fenti tantárgyak elhanyagoltságához annak, hogy egyre több diák választja az úgynevezett extended project nevű képzést, amihez egy szabadon választott témáról kell esszét írniuk, és elvégzésével az A-level felével megegyező képesítést kapnak. Sőt, ez a képzés nagyon jó előkészítője az egyetemi tanulmányoknak.
Forrás
The Telegraph: A-level results: number of languages students falls to new low