-
Sándorné Szatmári: @Sultanus Constantinus: 1 " egy magyar anyanyelvű sosem fog olyat mondani, még véletlenül ...2024. 12. 09, 15:55 Az anyanyelvi beszélő nyomában
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egyre népszerűbb Romániában a Kolozsváron egy hónapja elindított Igen, tessék! jelszóval meghirdetett, a magyar nyelvhasználatot és a többnyelvűséget népszerűsítő kampány.
A román-magyar határon átnyúló projekt célja, hogy a közintézmények több nyelvet beszélő dolgozói nyelvtudásukat hirdető névtáblát viselnek.
Az ötlet egy magyarországi kórházban kezelt román nemzetiségű személytől származik. A kórház orvosai nem beszéltek románul, így a páciens nehezen értette meg velük, mi a panasza. Végül valamelyikükről kiderült, hogy beszél románul. A beteg ekkor gondolt arra, hogy a románul és magyarul, illetve más nyelveken tudó, közfeladatot ellátó személyek viseljenek az általuk beszélt nyelvet jelző kitűzőket. Például románul Da, poftiţi!, vagy magyarul Igen, tessék! feliratút, mind Magyarországon, mind Romániában – írja a Krónika című kolozsvári napilap szerdai számában.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kolozsvári Claudiopolis Egyesület által kezdeményezett és a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) által szervezett nyelvhasználati kampányhoz Kolozsváron kívül elsőként a romániai Bihar megyei Tanács csatlakozott.
Kiss Sándor, a Bihar megyei Tanács alelnöke szerint a projekt elsősorban nem az erdélyi magyaroknak válik majd hasznára, hanem a magyarországi magyaroknak, illetve a romániai románoknak, a kisebbségben élők ugyanis jórészt mindkét nyelvet ismerik.
Bihar megye partnerei a projektben a két szomszédos, határ menti magyarországi megye, Hajdú-Bihar, illetve Békés.
A projektben való részvételről kedden döntött a tanács, a határozat szerint év végéig az általuk koordinált összes intézményben kihelyezik a logókat, amelyek jelzik, hogy az intézményben magyarul is lehet ügyeket intézni, a két nyelven beszélő dolgozókat pedig ellátják a Da, poftiţi! Igen, tessék! feliratú névtáblákkal. A projekthez bármilyen más intézmény is csatlakozhat.
Az augusztus közepén elindult nyelvhasználatot népszerűsítő programhoz eddig 14 cég csatlakozott – nyilatkozta a kolozsvári napilapnak Vincze Róbert projektfelelőstől. Mint mondta, a szervezők további terjeszkedésre készülnek: miután a Szatmár és Bihar megyei illetékesekkel már felvették a kapcsolatot, a közeljövőben Közép-Erdély és a Partium szórványvidékein is népszerűvé kívánják tenni a mozgalmat. Ugyanakkor meglepetésükre már bukaresti cégek is jelezték részvételi szándékukat.
A kezdeményezők olyan kiadványt terveznek, amelyben Kolozsvár térképén feltüntetik a részt vevő cégeket.