-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ki hinné, hogy a kacsák sok szempontból olyanok, mint az emberek?! Például nekik is vannak tájszólásaik.
Talán kacsának tűnhet, pedig nem az: brit tudósok szerint a kacsáknak – hasonlóan az emberekhez – tájszólásuk van. Angol kutatók megfigyelése szerint a londoni kacsák másképp hápognak, mint a cornwalliak – számolt be a felfedezésről a BBC.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„A kacsákat, akárcsak az embereket, befolyásolja az a környezet, amelyben élnek” – mondta el Dr. Victoria De Rijke híres kacsadialektológus. Az általa vezetett kutatásban két különböző élőhelyen vették föl a kacsák hápogását. Azt találták, hogy a kelet-londoni Spitalfields City Farmon élő kacsák hangjai hangosabbak, keményebbek és ingerültebbek, mint azokéi, akik egy cornwalli farmon élnek. „A cornwalli kacsák hangjai hosszabbak, kiegyensúlyozottabbak. Nyugodtabbnak tűnnek, mint a londoniak” – kommentálta az eredményeket a kutató. A különbségeket a tudós azzal magyarázza, hogy a londoni kacsák jóval zajosabb, városi környezetben élnek, így a hangjuk is hangosabb. Ezzel szemben a cornwalli kacsák természetközeli, csöndes környezetben élnek, így az ő hangjuk nem erősödik föl.
Néhány évvel ezelőtt az MTA Nyelvtudományi Intézetének kertjébe is beköltözött néhány kacsa a budapesti Benczúr utcában – a kutatók és az ott tanuló diákok legnagyobb örömére. Információink szerint a magyar kacsák hápogásának tudományos vizsgálata egyelőre nem kezdődött el a Nyelvtudományi Intézetben. De a fentiek fényében nem tartjuk kizártnak, hogy akár egy izgalmas nemzetközi kacsadialektológiai összehasonlítás is születhet a közeljövőben.
Addig is reméljük, hogy a magyar kacsák már mind tudják, hogy háp-pal nem kezdünk mondatot! (Ellenkező esetben jogosan merülhet föl a Magyar Kacsanyelvstratégiai Intézet fölállítása.)
Forrás