-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az év vége jegyében az io9.com összegyűjtött jó pár elképesztő fotót 2013 legnagyszerűbb tudományos pillanatairól. Innen válogattunk.
2013 tele volt lélegzetelállító tudományos felfedezésekkel. Az io9.com ezt az állítást fotókkal támasztotta alá. A lista szerzője figyelmeztet: gyűjtése szubjektív és nem teljes. Egy kis kedvcsináló következik az eredeti cikk elolvasásához.
1. A legtisztább fotó, amit egy napfoltról valaha készítettek
Ilyen még nem volt. A fotó, melyet augusztusban jelentetett meg a Big Bear Obszervatórium, egy napfoltot ábrázol, és az elsők között van, amelyet az új napteleszkóppal készítettek Los Angelesből.
2. A Grand Canyon megtelik felhőkkel
A jelenség oka hőmérsékleti inverzió, vagyis az, hogy a meleg légtömeg felsiklik a hidegebb légtömegre. A lélegzetelállító jelenségről Erin Whittaker készített további fotókat.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
3. Öt és fél méter hosszú ok, amiért félhetünk az óceántól
Jasmine Santana tengerbiológus októberben éppen szabadtüdős merülést végzett a Toyon öbölben, amikor felfedezte egy öt és fél méteres szíjhal maradványait. Az óriási hal partravonszolásához 20 ember erejére volt szükség.
4. Még mindig nem tudni, hogy ez micsoda
Troy Alexander, egy fiatal egyetemista fedezte fel ezt a bonyolult szerkezetű, májusfára hasonlító szerkezetet, de tudósok eddig nem tudták megmondani, hogy honnan származhat. A válasz azonban állítólag már nem sokáig várat magára, ugyanis a tudósok még 11 ilyen szerkezetet találtak, és most próbálnak rájönni, hogy milyen rovartól vagy gombától származnak.
5. A galaxis legpontosabb háromdimenziós térképe
Két csillagászcsoport tagjai egyesített erővel elkészítették az eddigi legrészletesebb térképet a galaxis magjáról. A nagy meglepetés, hogy eszerint ez a mag mogyoró alakú.
6. A halálos tó
A Tanzániában található Natron nevű tó vize a leginkább maró hatású a földön. A víz által elpusztított állatokról Nick Brandt készített fotósorozatot.
További nagyszerű tudományos pillanatok és fotók az io9.com cikkében találhatók.