-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bár a számi kisebbség védelmére hozott intézkedések példaértékűnek mondhatóak, az észak-európai államokat mégis kritizálja a jelentés. A számik alapvető jogai az anyanyelvi oktatásra, ügyintézésre, egészségügyi szolgáltatásokra stb. nem biztosítottak.
Egy a svédországi, finnországi és norvégiai számik emberi jogi helyzetével foglalkozó ENSZ-jelentés arra szólítja fel az északi államokat, hogy erőteljesebben támogassák a számi parlamenteket az őshonos arktikus népekről, nyelvekről és kultúrákról való tudás terjesztése érdekében. Mint a jelentés megjegyzi, az északi államok így is jelentős figyelmet fordítanak az őshonosügyekre, de így is éppen elég tennivaló akad annak érdekében, hogy a számik jogainak teljes köre biztosítva legyen.
A jelentés kiemeli a számi nyelek revitalizációját és a számi oktatás kérdését: e célok érdekében azonnali és megfelelő mértékű támogatás biztosítását szorgalmazza. Emellett javasolja, hogy az érintett államok és számi parlamentjeik fogjanak össze annak érdekében, hogy a társadalomban és a médiában tudatosítsák számik létét. A számikról szóló ismereteket a tananyagok részévé is kell tenni.
A jelentés szerint a média gyakran sztereotpikusan ábrázolja a számikat, megerősítve ezzel a társadalombnan élő negatív előítéleteket.
A jelentés kitér arra is, hogy Finnországgal és Norvégiával szemben Svédországban nincsenek jogi garanciák a számi nyelvek védelmére. Bizonyos közigazgatási egységekben ugyan elvileg biztosítani kellene a számi nyelv használatának lehetőségét, de számiul beszélő hivatalnokok híján erre nincs lehetőség. Ezen a területek hivatalaiban számiellenesség is megfigyelhető.
Finnországban az alkotmány garantálja a számi nyelv megőrzését és fejlesztését, ám az ezt biztosító törvények hiányoznak, és az önkormányzati, illetve állami hivatalokban itt is hiány van számiul tudó ügyintézőkből. Még a számik által legsűrűbben lakott területeken is legfeljebb véletlenszerűen lehet számi nyelvű szociális vagy egészségügyi szolgáltatásokhoz jutni.
A számi területnnek minősített vidékeken mindhárom állambanaz iskolásoknak lehetőségük van számiul tanulni,, ám a számik fele, sőt, a tíz éven aluli számi iskolások 70%-a e területekekn kívül él. Hiány van tanárokból és tananyagaból is. Finnországban történtek ugyan kezdeményezések távoktatási módszerek bevezetésére, ám ezek – elsősorban a hiányos finanszírozás miatt – megbuktak.
Forrás