-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Öt brit általános iskolás alsósból egy azt állítja magáról, hogy szervezett már találkozót olyan emberrel, akit korábban csak az internetről ismert – derült ki egy Nagy-Britanniában végzett felmérésből.
Majdnem minden ötödik alsó tagozatos korú kisgyerek válaszolta azt egy kérdőív kérdésére, hogy találkozott már olyan személlyel, akit korábban csak az internetről ismert. Még elgondolkodtatóbb, hogy a felük egyedül ment el ezekre a találkozókra – parkokba, mozikba, gyorséttermekbe, plázákba vagy magánlakásokra. Akiket pedig elkísért valaki ezekre a találkozásokra, csak az esetek felében volt valamelyik szülő – számol be egy nemrégiben készült felmérés eredményeiről a The Guardian.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kérdőívet túlnyomórészt 9–11 éves gyerekek töltötték ki. Közülük csak kevesen vallották azt, hogy rendszeresen maradnak fent éjszaka internetezni szülői felügyelet nélkül. A megkérdezettek majdnem ötöde soha nem volt az internetbiztonságról szóló órán, képzésen. Azok azonban, akik részt vettek ilyenen, 12 százalékban azt vallották, hogy az internetbiztonsági tréninget teljesen haszontalannak tartják. A válaszadók többsége a valós életkoránál idősebbnek tünteti fel magát az interneten.
A válaszok között persze lehetett némi túlzás is: a válaszadók 5 százaléka állította, hogy 26 évesnek vagy annál idősebbnek vallja magát az online térben. Ha ez irreálisnak is tűnik, az biztos, hogy a válaszolók többsége pontosan tudja, hogyan játssza ki az életkorra vonatkozó online korlátozásokat. A gyerekek körülbelül harmadának a szülei hozták létre a hozzáférést az általuk használt oldalakhoz, 32 százalékuk azonban úgy regisztrált, hogy 13-15 évesnek, 10 százalékuk 16-18 évesnek hazudta magát. További 7 százalékuk pedig úgy játszotta ki az életkorra vonatkozó korlátozásokat, hogy az ismerőseik, testvéreik, rokonaik hozzáférését használták.
Ugyanakkor a gyerekek 18 százaléka vallotta azt, hogy a közösségi oldalakra csak szülői felügyelet mellett léphetnek be, és további 67 százalék online tevékenysége időközönként vagy rendszeresen a szülők ellenőrzése alatt áll. 15 százalékuk azonban azt állította, hogy az online életük sosincs ellenőrizve.
A kérdőívre 15 általános iskola 1162 alsó tagozatos korú diákja adott választ. A felmérést Tim Wilson információbiztonsági szakértő és iskolaigazgató értékelte ki, aki aggasztónak tartja az eredményeket. Szerinte itt az ideje a cselekvésnek a diákok online biztonsága érdekében. „Ha a családi számítógép olyan helyen van a lakásban, ahol sokan megfordulnak, például a nappaliban, és a gyerekek előtt nyíltan beszélnek az online fellelhető veszélyekről, az hathat a gyerekek tudatos internethasználatára is. Az iskolának pedig egyértelműen felelőssége van abban, hogy órai keretek között ismertesse meg a gyerekekkel az internet veszélyeit” – mondta el a szakértő.
Forrás