-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Nagyon szereti, ha én valamit elrontok és ő kijavíthat, vicces neki, ha ő tudja a helyes választ, és én butaságokat mondok” – nyilatkozta fiáról a költő.
Nem, nem, hanem címmel, Agócs Írisz illusztrációival jelent meg Varró Dániel legújabb, felelgetős gyermekverseket tartalmazó kötete a Manó Könyvek gondozásában. Varró Dániel harmadik gyermekverses kötetével jelentkezik Akinek a lába hatos és Akinek a foga kijött című munkái után. „Nagyobbik kisfiamnak, Misinek próbáltam egy olyan könyvet írni, amely összefoglalja, amit a világról tud, egyszerű kérdésekkel, amelyekre tud már válaszolni” – mondta el a csütörtöki budapesti könyvbemutatón a szerző.
A kötetben egy apa tesz fel kérdéseket kisfiának, amelyekre először szándékosan rossz válaszokat ad, hogy a helyes megfejtést a gyerek találhassa ki. Mint Varró Dániel felidézte, a Facebook közösségi oldalon néha tesztelte a verseket, vajon barátai, ismerősei kitalálják-e a rímből a válaszokat, kiderült azonban, hogy a felnőttek számára ezek nem mindig magától értetődők.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„A versekkel elsősorban a gyerek bevonása volt a cél, Misi ugyanis nagyon szereti mutatni, hogy három évesen mi mindent tud már” – mondta el az MTI-nek a szerző, hozzátéve, hogy „nagyon szereti, ha én valamit elrontok és ő kijavíthat, vicces neki, ha ő tudja a helyes választ, és én butaságokat mondok”.
Varró Dániel elárulta, a versekről természetesen kikérte kisfia véleményét, az elkészült illusztrációkat is együtt nézegették. Misi mégis inkább inspirációt ad, az a költői megfontolás eredménye, hogy végül melyik versek milyen formában maradnak a kötetben – fűzte hozzá.
Agócs Írisz elmondása szerint a rajzokon szereplő kisfiú valóban hasonlít Misire, de természetesen stilizált formában. „Rajzolás közben végig őrá gondoltam, persze mivel nem találkozom vele naponta, egy saját Misi-képet hoztam létre” – idézte fel.
Varró Dániel ez MTI-nek szólt arról is, hogy dolgozik komolyabb, „felnőtt” verseket tartalmazó könyvén is, ez a kötet az év végére vagy jövőre állhat össze. A Nem, nem, hanem című verseskötet nyilvános bemutatóját a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartják meg április 20-án; a szerző akkor és másnap is dedikál a fesztiválon.